3D Yazıcı Step Per ,Vidalı Mil Sorunu

havas

Üye
Herkese Selamlar,
Yaptığım büyük 3D yazıcımın, eksen kalibrasyon ayarlarını yapmaya çalışıyorum.

Step Per Unit (160 160 8000 500)

Z eksenini kalibre ettim. O tamam.

Her eksende 1605 vidalı miller var. Ancak X ve Y ekseni bir türlü ayar tutmuyor. Ben 10mm git dediğimde 2-3 mm arası gidiyor. 160 değerini 5 katına çıkarıyorum daha az gidiyor.Daha da çıkartırsa durma noktasına geliyor.(1200 ler gibi) Düşürüyorum, yine daha az veya aynı gidiyor. Hangi değeri verirsem vereyim, 10mm komutu verdiğimde, bir türlü 2-3 mm ilerlemeden öteye geçemiyorum. Motorların her iki yöne hareketinde bir sorun yok.

Step Motor: Nema23 1.4nm 1.8 derece 8 kablo (MicroStep 1/32) (1/16 da denedim değişen birşey olmadı.)
Sürücü: TB6600
Vidalı Mil: 1605

Kalibre edebildiğim Z eksenine baktığımda, tek fark Motorlar. O Motorlar, Nema23 1.8 derece 2.2nm 4 kablolu motor.

Problem hem X hem de Y ekseninde aynı.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Tb6600 çoğu 16-32 aynı oluyo. 8 dene değişen birşey var mı bak. Motor kabloları nasıl bağlandı o da önemli. Orta kablolar boşta kalacak

Sayın Silvestir, şimdi mesajda düzeltme yaptım. 6 değil 8 kablo. Çifterli bağladım. Yani hiçbir kablo boşta değil. Eşleştirmelerde bir hata olabilir diyorsunuz. Bende, nasıl olsa ileri geri dönüyor diye, kablo bağlantısı hiç aklıma gelmedi. Bağlantılı kablolar, avometre ile ölçtüğümde hep aynı değeri gösteriyor. 1.4 ohm civarı. Yani videolarda anlatılan, ortak uç bulma durumunu bir türlü beceremedim. Bende, değişik kombinasyonlarla motorlar dönene kadar denedim. Zamanında. Yarın 8 yapıp deneyeyim. Uçları da bir daha kontrol edeyim.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Kablo renk kodları bir standarda uyuyordur illa ki. Ya da motor kodu ile bulmak lazim

Tamamdır sayın Silvestir. Yarın o konuya eğileyim. Olmadı, Merpa Rulman ı arar sorarım. Tekrar teşekkürler.

Çok teşekkür ederim. Renk kodlarının da yer alması, çok işime yarayacak Sayın Silvestir.

Sayın @silvestir renk kodlarına bakarak tekrardan bağlantıları kontrol ettim. Kodlara göre sadece A+ ile A- yi B+ ile B- yer değiştirmem yeter görünüyordu. Ancak bu da zaten bir şey fark ettirmedi. Sürücü microstep ayarını 8 e indirdim. 10mm diyince en fazla 5mm hareket etmesini sağlayabildim.

Bende Düzgün kalibre olan Z ekseni üstünden gitmeye karar verdim.

X ve Y eksenleri ni normalde 1000 lere çıkarttığımda sürtünür gibi tıkanıp hareket etmiyordu. Bende hız ve ivmelenme ayarlarını :

#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION
#define DEFAULT_XJERK

Z ekseni ile aynı yaptım. Hatta Z ekseninde 8000 değeride fazla gelmişti. Onu da 1250 ye düşürdüm.

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 1250, 1250, 1250, 500 } olmuş oldu. Şimdi gayet iyi.

Cevabnız ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri