3 Kva solar sistem

sadpunk

Üye
Merhaba 3 Kva mppt Inverter,10 panel pekintaş marka (330w), 8 adet csb marka 100 ah akü var sistemde.

Aküler 24v bağlı paneller hepsi seri bağlı Inverter 450v kadar kabul ediyor.tam öğle saatinde güneş panelinden gelen enerji 350-400v panellerde sıkıntı yok.akülerin durumu gayet iyi 13.80v hepsi inverteride kontrol ettim ölçü aletiyle şarj basıyor(aküleri boşaltıp denedim 12.50v larda sabitliyor şarj bastığında 14.20v kadar çıkıyor.

Ama bir sıkıntı var akşam saat 9-10 gibi elektrik kesiliyor.inverterde bastığı şarj %15 kadar çıktığını gördüm yüküm %10 civarı.

Evde sadece A+ buzdolabı, 4 lamba, 1 TV var

Sıkıntı ne olabilir yardım edebilecek biri varmı?

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba, bahsettiğiniz yükü 280w dört adet polipanel ve 600Ah aküyle iki geçkindir besliyorum. Önce Panel bağlantılarınızı kontrol edin paralel bağlı olmalı. inverter sistemine girerken önce aküleri ardından paneller bağlanmalı.
Elektriği kestiğinde akü voltajları nedir?

Merhaba. Cevaplar;
1-Aküler seri/paralel olarak bağlıyken mi yoksa şarjdan kesip sonra ölçülüp 12.50'yi gördünüz, hepsini şarjdan 24 saat sonra ayırıp tek tek ölçün, 12.50 'den çok farklı olanları varsa 24 voltluk DC sisteme dahil etmeyin, ölçümde ayni voltta kalanları dahil edin.
2-330 watt.lık solar paneller birbirleriyle bariyer (schkottky) diyotlardan sonra palalel bağlı olmalıdır, hiçbiri şokti diyotsuz direk birbirlerine paralel bağlı olmamalı, eğer bir tanesinin bariyer diyodu yoksa gece aküden panele olan deşarjla aküler boşalır veya mevcut yükünü eksiltir.
3-Panel watt gücü/sayısı ile akü amper*saat kapasitesi ve sayısı çekilen asıl (anma) güçten kat kat fazladır, solar paneller güneşte normal konuşlandırılmış ve bağlantıları çok sağlıklı yapıldı ise kesinlikle güç yetmezliğiyle kesilmenin olmaması gerekirdi. Solar panel çıkışlarını, akülerin boşta iken şarj sonu voltajlarını tek tek mutlaka kontrol etmek gerekli. Bir tanesinde bile sıkıntı varsa bu tüm akülerin kapasitelerini etkileyebilir. Aküler ayrıca sıradan araç aküsü (starter akü) olmayıp mutlaka solar sistemlere uygun jel aküler olmalıdır. Ara kablolar ve kablo geçme bağlantıları da mutlaka solar sistemlerde kullanılan orijinal kablolar şeklinde olmalıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba,

8 Adet 100A akü sisteminiz için fazla görünüyor.Muhtemelen gün içinde aküleriniz yeterince şarj olmuyor ve bu nedenle akşamları inverter uyarı vermeye başlıyor, çıkışı kesiyor.4 aküyü devreden çıkarıp bir kaç gün için sistemi 4 aküyle çalıştırmayı deneyin.Aküler gün içinde daha verimli şarj olacağından bu durum randıman sağlayabilir.Ayrıca akünün doluluk seviyesini uçlarında ölçülen voltaja göre değerlendirmek yanlış olur.Kimi zaman 13,5 volt olarak ölçülen bir akü akım depolama / taşıma kapasitesi yönünden tamamen zayıflamış olabilir.

Merhaba, bahsettiğiniz yükü 280w dört adet polipanel ve 600Ah aküyle iki geçkindir besliyorum. Önce Panel bağlantılarınızı kontrol edin paralel bağlı olmalı. inverter sistemine girerken önce aküleri ardından paneller bağlanmalı.
Elektriği kestiğinde akü voltajları nedir?
Kontrol ettim hiç bir sorun gözükmüyor hatta invertere giren artı ve eksi kabloları söküp ölçü aletiyle baktım voltaj geliyor.inverteri açarken ilk önce aküyü verip 30 saniye bekledikten sonra panelleri veriyorum.inverter Max 450 volt kabul ediyor paralel yapsam ne değişir?
Merhaba. Cevaplar;
1-Aküler seri/paralel olarak bağlıyken mi yoksa şarjdan kesip sonra ölçülüp 12.50'yi gördünüz, hepsini şarjdan 24 saat sonra ayırıp tek tek ölçün, 12.50 'den çok farklı olanları varsa 24 voltluk DC sisteme dahil etmeyin, ölçümde ayni voltta kalanları dahil edin.
2-330 watt.lık solar paneller birbirleriyle bariyer (schkottky) diyotlardan sonra palalel bağlı olmalıdır, hiçbiri şokti diyotsuz direk birbirlerine paralel bağlı olmamalı, eğer bir tanesinin bariyer diyodu yoksa gece aküden panele olan deşarjla aküler boşalır veya mevcut yükünü eksiltir.
3-Panel watt gücü/sayısı ile akü amper*saat kapasitesi ve sayısı çekilen asıl (anma) güçten kat kat fazladır, solar paneller güneşte normal konuşlandırılmış ve bağlantıları çok sağlıklı yapıldı ise kesinlikle güç yetmezliğiyle kesilmenin olmaması gerekirdi. Solar panel çıkışlarını, akülerin boşta iken şarj sonu voltajlarını tek tek mutlaka kontrol etmek gerekli. Bir tanesinde bile sıkıntı varsa bu tüm akülerin kapasitelerini etkileyebilir. Aküler ayrıca sıradan araç aküsü (starter akü) olmayıp mutlaka solar sistemlere uygun jel aküler olmalıdır. Ara kablolar ve kablo geçme bağlantıları da mutlaka solar sistemlerde kullanılan orijinal kablolar şeklinde olmalıdır. Kolay gelsin.
1- Aküler bağlıyken panelleri söküp invertere yük bindirdim bir süre baktım aküler 12.5 lere sabitleyince panelleri yeniden verdim inverterin 15 amper bastığını gördüm. bugün bir arkadaşımdan fluke marka ölçü aleti aldım akülerin iç direncini ölçüyor bütün akülerin iç dirençleri 3-3.5 m ohm arası voltajlar 13.8 civarıydı.
2-Panelin tanesi 30 volt veriyor öğle saatlerinde toplam 300-350v arası veriyor Inverter 450 v kadar kabul ediyor yani bağlantılarımı değiştirmem mi gerekiyor hepsi seri olduğu için normalde biri bozuk olsa voltaj düşük yada hiç olmaması gerekmez mi?Acaba panellerin kablolarını tek tek indirsem çatıda bağlantı yapmadan bir etkisi olırmu?
3-aküler csb eurobat sertifikalı 9-10 sene ömür beklentili jel akü.6mm solar kablo kullandım mesafe 10-15 metre.

Son düzenleme:
Merhaba,

8 Adet 100A akü sisteminiz için fazla görünüyor.Muhtemelen gün içinde aküleriniz yeterince şarj olmuyor ve bu nedenle akşamları inverter uyarı vermeye başlıyor, çıkışı kesiyor.4 aküyü devreden çıkarıp bir kaç gün için sistemi 4 aküyle çalıştırmayı deneyin.Aküler gün içinde daha verimli şarj olacağından bu durum randıman sağlayabilir.Ayrıca akünün doluluk seviyesini uçlarında ölçülen voltaja göre değerlendirmek yanlış olur.Kimi zaman 13,5 volt olarak ölçülen bir akü akım depolama / taşıma kapasitesi yönünden tamamen zayıflamış olabilir.
Bugün bir arkadaştan fluke marka ölçü aleti aldım akünün iç direncini ölçüyor iç direnç 3-3.5 mohm arası 13.8v voltaj gösteriyor.belkide dediğiniz gibi şarjır yetmiyor 4 aküye düşürüp deniyecem.
Cevaplayan herkeze teşekkür ediyorum ayrıca.

Akulerinizin birinde sorun olduğunu düşünüyorum.

Olcumlerinizi akulere numara verip tek tek yaparmisiniz? olcumleri yapıp buraya ekleyin bakalim.

Ölçümü sarj dolu iken sarj yarıda ve boş iken yapın.

Birde akuler yarıda iken sistemi yükleyin akim çekin ve o anda da ölçün.

Zafiyet olan aku sistemin çökmesine neden olur.

İnverterin etiketinin fotosunu gönderirmisiniz.?

Kontrol ettim hiç bir sorun gözükmüyor hatta invertere giren artı ve eksi kabloları söküp ölçü aletiyle baktım voltaj geliyor.inverteri açarken ilk önce aküyü verip 30 saniye bekledikten sonra panelleri veriyorum.inverter Max 450 volt kabul ediyor paralel yapsam ne değişir?

1- Aküler bağlıyken panelleri söküp invertere yük bindirdim bir süre baktım aküler 12.5 lere sabitleyince panelleri yeniden verdim inverterin 15 amper bastığını gördüm. bugün bir arkadaşımdan fluke marka ölçü aleti aldım akülerin iç direncini ölçüyor bütün akülerin iç dirençleri 3-3.5 m ohm arası voltajlar 13.8 civarıydı.
2-Panelin tanesi 30 volt veriyor öğle saatlerinde toplam 300-350v arası veriyor Inverter 450 v kadar kabul ediyor yani bağlantılarımı değiştirmem mi gerekiyor hepsi seri olduğu için normalde biri bozuk olsa voltaj düşük yada hiç olmaması gerekmez mi?Acaba panellerin kablolarını tek tek indirsem çatıda bağlantı yapmadan bir etkisi olırmu?
3-aküler csb eurobat sertifikalı 9-10 sene ömür beklentili jel akü.6mm solar kablo kullandım mesafe 10-15 metre.
Burada bir sistem uyumsuzluğu söz konusu, teknik verilerle olan açıklamalarınıza göre. Aküler 24 volt DC iken solar panellerin de 1 tanesi 30 volt DC çıkışlı olduğu için 24 volt DC solar elektrik sistemini oluşturacak şekliyle tüm panellerin mutlaka paralel bağlı olması gerekirdi, siz 10'unu seri bağlayıp 300-350 volt DC elde etmişsiniz bu bilgi yanlış değilse. 12/24/36/48 volt DC sistemi zaten halihazırda DC solar sistem olarak standart olan solar sistemlerdendir, onun dışında 300 voltluk DC sistemler uygulamada söz konusu değildir. 24 volt jel akü depolama birimi voltajı olarak seçildiyse inverterin de, MPPT reg.ün de, solar panellerin de bu 24 voltluk sisteme uygun seçilmesi, tam uyumlu olması gerekiyordu. Gereken enerji (güç) verimini alamamanız bu yüzden olabilir. Sistemdeki tüm parçaları 24 volt DC'ye göre yeniden düzenlemeniz gerekiyor. Örneğin 48 volt olan solar panel sisteminde de 24 veya 12 volt akü sistemini yine kullanamazsınız, ancak reg. 12/24/36/48 volt DC girişli olduğunda üniversal girişli olur ve 4 ayrı DC sistemde de tercihen kullanılabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
@binbaşı'nın dediği gibi akü grubunuza uygun bir panel bağlantısı yapmalısınız. Aküler seri-paralel bağlantıyla 24 volt olarak belirlenmişse, panellerin hepsi paralel bağlanmalı. Çünkü 330 watt'lık panel zaten 24 volt'luk sisteme göredir. Her biri 30 küsür volt gerilim verir. Ben olsam inverter makasını daraltacak bir kombinasyon seçerdim. İnverter madem yüksek voltajları da destekliyor 220V'a en yakın dc kombinasyonunu seçerdim. İkişer akü paralel bağlantılı ve bu pararlel bağlı aküler 4 grup halinde seri bağlanarak 48 volt'luk bir sistem ya da daha iyisi tüm aküler seri bağlanıp 96 volt'luk bir sistem kurulabilir. Bu durumda seri bağlı akülerin yarısı kadar panel de (eğer eşleşme yeterli ise) birbirine önce seri sonra bu gruplar da kendi aralarında paralel bağlanmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,157
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri