3 Kva solar sistem

Hocam karşıdaki insanların yazdıklarını okumaya tenezzül etmeden, karşıdaki insanlara açıklama yapmaya çalışıyorsunuz.

Sadace son sayfadaki mesajları bile okumuş olsaydınız, 5 ayrı mesajda solar şarj cihazının 120 Volt ve üzerinde çalıştığını görecektiniz. Ancak ezberlemişsiniz bir 24 Volt tekrarlayıp duruyorsunuz.
Haklısınız benim açıklamamdan invertri çöpe atmayı çıkaran arkadaşa aslında hiç cvp yazmamlıydım.
Sayfaların hepsini okudum. Ben kendi tecrübemi anlatıyorum. 24v sistemde benim bildiğim tecrübe ettiğim kullandığım sistem bu şekilde. Ayrıca solar şarj cihazı 12 24 48 volt dc ile çalışır. Bakın bu invtrde de yazıyor 24v dc diye.
Ayrıca arkad asş ne dediğimi anlayabilseydi, p400 amperi panellerden değil, 8 akünün toplam değerinden bahsettiğimi anlayabilirdi.
Birinin yanlışını bulmaya çalışırken biraz daha dikjatli olalım lütfen.
Tmm son çıkan invrtr lerde fark etmiyormuş seri paralel. Bizimkiler eski model.
Arkadaşın sorunu akülerinde. Düşük kapasiteli muhtemelen, ve yetmiyor. Neyse kırdığım insanlar varsa özür.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Haklısınız benim açıklamamdan invertri çöpe atmayı çıkaran arkadaşa aslında hiç cvp yazmamlıydım.
Sayfaların hepsini okudum. Ben kendi tecrübemi anlatıyorum. 24v sistemde benim bildiğim tecrübe ettiğim kullandığım sistem bu şekilde. Ayrıca solar şarj cihazı 12 24 48 volt dc ile çalışır. Bakın bu invtrde de yazıyor 24v dc diye.
Ayrıca arkad asş ne dediğimi anlayabilseydi, p400 amperi panellerden değil, 8 akünün toplam değerinden bahsettiğimi anlayabilirdi.
Arkadaşın sorunu akülerinde. Düşük kapasiteli muhtemelen, ve yetmiyor. Neyse kırdığım insanlar varsa özür.

Etikette inverterin 24v ile çalıştığı yazıyor evet ancak inverter ve solarj şarj farklı şeyler. Bu vatandaşın cihazı hibrit inverter geçiyor yani tek bir kututa hepsi var. Burada 24v ile belirtilen inverter bölümünün/katının giriş voltajı fakat bizim bu kısımlarla bir işimiz yok çünkü herşeyi cihaz kendisi yapıyor bizim tek yapmamız gereken panelleri, aküyü ve yükü bağlamak. İnverter kısmını cihaz kendisi besleyecek. Bu durumda etiketin alt kısmında gereken panel voltajının minimum 120v olduğu yazıyor. Yani bu arkadaş panelleri paralel bağlayıp 24-30v cihaza(hibrit inverter) uyguladığında cihaz çalışmayacak bile belkide. Mesela AC şarj moduda mevcut. Kişi isterse güneşten isterse şebekeden akülerini şarj edebiliyor.

IMG_20220201_130335.jpg

bak güzel kardeşim solar şarj cihazı 12 24 48 v ile çalışır diyorsun hala adam 120 v başlangıç 500 volt üst sınır mppt solar şarj cihazı yapıp akıllı inverterin içine motaj yapmış ve bu solar şarj cihazıda 100 amper akıma ulaşmamalıymış 100 amper akım bu cihazı yakarmış . 120 volt dc akım başlangıc voltajından daha aşagı bir elektrik olursa cihaz çalışmazmış 120 ve üstünde çalışıp maximum 500 volt üst sınırı arasında bir dc elektrik lazımmış bilmem anlatabildimmi asıl ben özür dilerim bir kusur bir ayıp etti isem maksatım bilgiçlik taslamak değil yanlışa yanlış doğruya doğru demek

Merhaba ustalarım,
24v 3kw 6x100 akü(300amper), 4x310watt panel sistem var, invertere ne zaman baksam derken saat 11 gibi fln 14 amper şarj görüyorum genelde. Tabii burda akülerin dolu boş durumlarına göre değerler oluşuyor, mesela saat 13 de 5 amper fln oluyor. Buraya kadar herşey normal.
Öğrenmek istediğim, 4 panelin 4 üde tam verimli çalışıyor mu?
Şöyle açıklıyım, 480waat bi hidrofor var, bunu yazın kışın, Saat 12 de 2 de ne zaman çalıştırsam mutlaka aküden takviye alıyor, oysa toplamda 1300 wattan fazla panel gücü varken neden aküden güç çekiyor?

Panelin üzerindeki güç değerine ulaşmak için en uygun ışıma zamanını ve ışınların dik gelmesi gerekiyor. Yani yazılan teorik, en iyi şartlarda üretilebilen güçtür. Tahminen 310 wh panel normal yaz günlerinde ve gün ortasında 200-250 wh güç üretebilir.

Sevgili ustalarım,
Şehirdeki Şebeke elektriğimi kontrol kalemi ile prizi ölçtüğümde tekinde elektrik var, diğerinde yok, aynı kk ile bahçedeki bu sistemi(solar) ölçtüğümde nerdeyse prizin 2 ucunda eşit elektrik var. 3.5 yıldır buzdolabı tv süpürge matkap bilimum malzemeyi kullanıyorum hiç sıkıntı olmadı, ellemiyim kullamçnmaya devammı etmeliyim, arıza(varsa tabii) mı bulmalıyım.

2. Sorum ise şehirdeki evimde ara ara evdeki şartel atıyor, mesela gece 4 te sadece 2 buzdolabı çalışırken veya dün akşam 6 gibi yine 2 buzdolsp 2 ampul, kombi yanarken attı. Yani aşırı yük denemeyecek. Acaba şebekeden yüksek gerilim(olması gerektiğinden fazla) den dolayı mı atıyor, şartel düşük mü? Ne yapmalıyım, yaklaşık 10 senedir ara ara oluyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri