3 Fazlı Motorlarda Kaçak Akım Koruması Nasıl Yapılır?

mavikaplan

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi "Kaçak Akım Koruma Röleleri" nde 3 Faz + 1 Nötr koruma var. Ama 3 Fazlı motorlarda Nötr iletkeni motora gitmiyor sadece 3 Faz gidiyor. Bu durumda 3 Fazlı motorun gövdesinde oluşabilecek kaçak akımlar nasıl engellenir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
elektrik motor gövdelerine koruma topraklaması yapılır. ayrıca 3 fazlı sistemleri korumak için ana hata kaçak akım rölesi konur 300.ma

300 mA ana kaçık akım rölesi yangın koruma amaçlı kullanılıyor diye biliyorum?

300 mA ana kaçık akım rölesi yangın koruma amaçlı kullanılıyor diye biliyorum?
Doğrudur. zaten bu rölelerin teknik ismi Artık.Akım. Rolesi.
elektrikçiler tarafından. K.A.R kaçak akım Rolesi veya kadın koruma rölesi denir,

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi "Kaçak Akım Koruma Röleleri" nde 3 Faz + 1 Nötr koruma var. Ama 3 Fazlı motorlarda Nötr iletkeni motora gitmiyor sadece 3 Faz gidiyor. Bu durumda 3 Fazlı motorun gövdesinde oluşabilecek kaçak akımlar nasıl engellenir?
Kakr rolesine normal baglantini yapiyosun fakat motora giden notr ucunu bos birakiyorsun sadece 3 fazi bagliyorsun..30 ma. kullanman gerekir..motor sayisi cogaldikca motor basina kakr kullanmalisin.

motora kaçak akım tutmuyor zaten. bir yerden sonra köprüleme yapıyorlar. bazen de ahnur beyin bahsettiği gibi 300mA konuluyor.

Nötrsüz 3 fazlı motorlar veya kaynak makineleri için 3 fazlı Kaçak akım algılamalı şalterler var. Schenider elektrik ve Sigma Elektrik'te bulabilirsiniz..

Motor ve kaynak makinesi kaçak akım tutmuyor diyen yanıma gelsin ben kaç tane yerde çalıştırdım hatta 80A ile çalışan tozaltı kaynak denilen makine bile şuan 30mA kaçak akım da çalışıyor çalıştığım fabrika da!Kaynak makinesi nin teknik servis i geldi çalışmaz dedi makine de nötr yok dedi bağlantı yı gösterdim kaçak akımın çıkışına nötr bağlamadım makinenin gövdesine toprak bağladım sadece. Bunun yanında gazaltı kaynak, elektrik kaynağı da böyle çalışıyor. Daha önce çalıştığım Kore firmasında 1980 model makinelerin panolarını revize edip yine 30mA kaçak akım devreye aldık yine sorun yok.Sadece bir bölümün kaçak akımı 15-20 günde bir kere atıyor

Konuyla alakalı bir çok başlık okudum ama soruma cevap bulamadım maalesef, hortlatacak en yakın tarihli olarak da bu başlığı gördüm.

3 faz bir havuz motorum var ve panosunda termik, kontaktör, faz koruma ve sigortalar var.

Ben bu panoya insan güvenliği için KAKR takmak istiyorum, KAKR montaj sırası nerede olmalı?

En sonda, termik ile motor arasında mı? Yoksa daha farklı bir yerde mi?

Saygılar, teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri