3 Fazlı Kaçak Akım Rölesi

hellezone

Üye
bir şantiye panosunda 3 fazlı kaçak akım rölesi bulunmakta. bu panonun monofaze prizine seri bağlanmış 2 adet ampulü bağladığımızda kaçak akım rölesi atmıyor, trifaze prizine faz-faz olarak bağladığımızda yine atmıyor ancak trifaze prizin faz - nötr girişlerine bağladığımızda atıyor. bunun sebebi ne olabilir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kaçak akım röleniz üç fazlı olduğuna göre, fazdan çıkan akımın tamamı diğer faza ya da nötr e geri denmezse kaçak akım koruma rölesi elektriği keser.
Sizdeki problem sadece üç fazlı prizin faz nötrü arasında olduğuna göre nötr de bağlantı gevşekliği ve toprakla irtibat olabilir.
*Nötr gerçekten nötr e mi yoksa topraklama hattınamı bağlı diye kontrol edin
*Nötr bağlantılarında kopukluk ya da gevşeklik olup olmadığını kontrol edin

pano da toprak bir tarafta nötr bir tarafta toplanmış durumda. prizin nötründe de nötr bağlı. aynı sorun 2 ayrı panoda da gerçekleşmekte. trifaze bir priz takıldığında devreyi açmıyor.

Trifaze prizin orta ucuna nötr değil de toprak bağlıdır. Kontrol edin.O yüzden atıyor...

Evet bende birkaç yıldır iş icabı bu kaçak akım röleleri ile haşır neşir oldum ve bende yukarıdaki ustalarıma katılıyorum topraklama ile nötr arasında bir temas yada karışıklık söz konusu olma ihtimalini çok yüksek buluyorum malum şantiyelerde bu tür problemlere çok rastlıyoruz...

Evet bende birkaç yıldır iş icabı bu kaçak akım röleleri ile haşır neşir oldum ve bende yukarıdaki ustalarıma katılıyorum topraklama ile nötr arasında bir temas yada karışıklık söz konusu olma ihtimalini çok yüksek buluyorum malum şantiyelerde bu tür problemlere çok rastlıyoruz...

ancak söylediğiniz gibi bir durumda trifaze bir yük bağlandığı zaman da atması gerekir. öyle değil mi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri