3 faz ve nötrden dönen akım

savart

Üye
Merhabalar
üç fazlı bir yükün girişinde aşağıdaki ölçümleri aldım
R fazında 1.8 A
S fazında 0.6 A
T fazında 0.6 A
Nötr den ise 2.1 A ölçüm aldım. Normalde Nötr den dönen akım 1.8A+0.6A+0.6A=3A olması gerekmez miydi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ben de öyle düşünüyordum, sonra sadece fazları bağlayarak (toplam 3 kablo) motor çalıştırıp kullanan görünce kabaca bi araştırma yapıp beni tatmin edecek bir cevaba ulaşmıştım ama şu an tam hatırlayamıyorum, anlatacak kadar hatırlayamıyorum en azından. net bir açıklama olursa trifazelerin çalışmasıyla ilgili, beni de aydınlatmış olur.

Peki Ben bu yükten önce 4 kutuplu kaçak akım koruma rölesi kullansaydım sürekli atar mıydı

Peki Ben bu yükten önce 4 kutuplu kaçak akım koruma rölesi kullansaydım sürekli atar mıydı

Hayır niye atsin ki faz akımlarınin dengesiz olması açmaya neden olmaz.Fazlar dengesiz de olsa akımlar kanunu gereği giren akım çıkan akıma eşittir.Esitlik nerede bozulur toprağa akma durumunda herhangi bir fazin ister dengeli ister dengesiz akım olsun toprağa akmasi rölenin açmasına neden olur.

Fazlara göre Nötr de fazla çıkan bu akıma harmonikler sebep olmuştur diyebilir miyim çünkü yük dediğim sistemde güç kaynağı (Ac-dc), ac sürücüler var bunların oluşturduğu harmonik etkiden dolayı olabilir mi

Fazlara göre Nötr de fazla çıkan bu akıma harmonikler sebep olmuştur diyebilir miyim çünkü yük dediğim sistemde güç kaynağı (Ac-dc), ac sürücüler var bunların oluşturduğu harmonik etkiden dolayı olabilir mi

Hayır genelde kaçak akım rölesinin açmaları toprağa sızıntı (tesisatta) yada cihaz gövdesine kaçak akım akması sonucu oluşur.

Tam anlatamadım sanırım
Nötr de çıkan bu akım normal bir durum mu eğer normal bir durum değilse sebebi harmonik etkiler olabilir mi

Tam anlatamadım sanırım
Nötr de çıkan bu akım normal bir durum mu eğer normal bir durum değilse sebebi harmonik etkiler olabilir mi

Harmonik olayı ile nötürden dengesizlik akımın akmasının doğrudan bir alakası yoktur.

Nötürden akım akması olayını anlaman için şöyle bir deney yapabilirsin.Özdeş yani güçleri ve dirençleri aynı 3 adet lambayı yıldız bağla burada yıldız bağlantının olduğu yer nötür olarak düşün lambalara enerji ver (3 faz nötür yok) lambalar aynı güçte olduğu için yıldız noktasında gerilim oluşmayacaktır.Yani yükler dengeli ise nötürden akım akmaz sonra deneyi şu şekilde değiştir iki lamba aynı güçte kalsın bir tanesinin gücünü artır veya eksilt bu defa yıldız noktası kaymaya başlar yıldız noktasından akım akmaya başlar yükler üzerine farklı gerilim akımlar düşmeye başlar .Şebekede kullandığımız nötür de bu şekilde işler 3 faz tam dengeli olursa yükler monofaze de olsa trifaze de olsa nötürden akım akmaz.Denge bozulduğu anda nötürden akım akmaya başlar.

Son düzenleme:
3 Fazlı sistemde nötrden dönen akımı anlayabilmek için trigonometri+Vektör bilgisi gereklidir. Zamanında bu akımı hesaplayan excelde bir program hazırlamıştım epey uğraşmıştım ama güzel olmuştu. Ekte inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• FazörVektör.xlsx
    55.6 KB · Görüntüleme: 39

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri