3 faz jeneratörün fazlarını ayrı ayrı kullanmak

bbulutlu

Üye
Merhaba.

Elimde 3 fazlı bir 7.5 kva seyyar bir dizel jenratör mevcut. 3 fazlı bir yüke sahip olmadığım için bu fazları ayrı ayrı monofaze kullanmak istiyorum.
Jeneratörün 3 faz prizinde ayrıca nötr bağlantısı yapılmış ancak bu nötr nereye bağlanıyor tam bulamadım.
3 fazı ayrı ayrı kullanmam durumunda her faza düşen yük eşit olmayacaktır, böyle oluncada dengesiz yük durumu ortaya çıkacaktır diye düşünmekteyim ancak jeneratöre hasar verir mi bilemedim.

Bu tarz bir kullanım sıkıntı yaratır mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Siz elinizden geldiğince eşit dağıtmaya çalışın. Diğer türlü 3 faz sargılarına eşit davranmadığınız için aşırı yüklendiğiniz sargılar ısınacak voltaj düşecek diğer sargılar boşta kalacak. Pek sağlıklı değil. Bu nedenle eşit dağıtmaya çalışın derim.

Faz başına tek alıcı 2,5 kilovatı geçmeyin. Yükünüz düşükte olsa diğer fazlara da dağıtarak kullanın.

Merhaba.

Elimde 3 fazlı bir 7.5 kva seyyar bir dizel jenratör mevcut. 3 fazlı bir yüke sahip olmadığım için bu fazları ayrı ayrı monofaze kullanmak istiyorum.
Jeneratörün 3 faz prizinde ayrıca nötr bağlantısı yapılmış ancak bu nötr nereye bağlanıyor tam bulamadım.
3 fazı ayrı ayrı kullanmam durumunda her faza düşen yük eşit olmayacaktır, böyle oluncada dengesiz yük durumu ortaya çıkacaktır diye düşünmekteyim ancak jeneratöre hasar verir mi bilemedim.

Bu tarz bir kullanım sıkıntı yaratır mı?
Saatiniz 3 fazlı ise tesisatı yapanlar yükleri fazlara dağıtmışlardır. Jeneratörlerde %30 a kadar dengesiz yüke izin vardır. Dengesiz yük sorun ise omik yük kullanılabilir. Saat monofaze ise diğer iki faza omik yük bağlanabilir Her faz 2.5 kVA çeker. Yük buna uygun olmalı. Çok daireli monofaze saatli sitelerde daireler 3 faza eşit dağıtılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri