Doğru Güç Dağılımı İçin Doğru Sigorta Seçimi

Rorschach

Üye
Merhabalar, bir sorum olacak. Bir makine panosu yapmam gerekiyor. Ancak tek faz mı kullanmalıyım yoksa 3 faz mı kullanmalıyım karar veremiyorum. Aslında 3 aklıma yatıyor ama bununla ilgili bazı endişelerim ve sorularım var.

1kw+1kw+1kw+2kw+2kw toplam 7kw bir sistemim var.

1) Çok kalın kablolar kullanmak istemediğim için 3 faz kullanmak istiyorum ama sizce tek faz yapmak daha mı mantıklı olur?

2) 3 faz yapmam durumunda bu yükleri 3 faza nötr hattı ile ayrı ayrı dağıtıp her faza kendi yüküne göre bir sigorta takmak istiyorum. Fakat bu sigortalardan biri attığında hepsi atmış gibi bütün devre kesilsin istiyorum. NC kontakları seri bağlı röleler ve kontaktör kullanmadan bunu sağlayabileceğim pratik bir ürün var mı? Doğru mu bilmiyorum ama fazlar tam olarak dengeli olmayacağı için 3 kutup sigorta kullanmanın yanlış olacağını düşünüyorum.

Sizce en doğru yöntem ne olur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar, bir sorum olacak. Bir makine panosu yapmam gerekiyor. Ancak tek faz mı kullanmalıyım yoksa 3 faz mı kullanmalıyım karar veremiyorum. Aslında 3 aklıma yatıyor ama bununla ilgili bazı endişelerim ve sorularım var.

1kw+1kw+1kw+2kw+2kw toplam 7kw bir sistemim var.

1) Çok kalın kablolar kullanmak istemediğim için 3 faz kullanmak istiyorum ama sizce tek faz yapmak daha mı mantıklı olur?

2) 3 faz yapmam durumunda bu yükleri 3 faza nötr hattı ile ayrı ayrı dağıtıp her faza kendi yüküne göre bir sigorta takmak istiyorum. Fakat bu sigortalardan biri attığında hepsi atmış gibi bütün devre kesilsin istiyorum. NC kontakları seri bağlı röleler ve kontaktör kullanmadan bunu sağlayabileceğim pratik bir ürün var mı? Doğru mu bilmiyorum ama fazlar tam olarak dengeli olmayacağı için 3 kutup sigorta kullanmanın yanlış olacağını düşünüyorum.

Sizce en doğru yöntem ne olur. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

6 kw kadar dengeli yüklenir sistemin 1 kw dengesizlik yükü olur tam güçte.Dengeli yükte nötürden akım geçmez tam yükte 1 kw dengesizlik olacağı için 1 fazın dengesizlik akımı nötürden geçer.Sigorta olarak k otomat kullanırsınız herhangi bir fazdan arıza geldiğinde tüm devre kesilmiş olur.Sistemi 3 fazlı yapmak hem kablo kesiti açısından dhaa uygun olur.Akım 3 kola bölüneceğinden ısı ve gerilim düşümü de az olacaktır.Tam yükte dengesizlik olması 3 fazlı sigorta kullanmana engel değildir.

Cevap için teşekkürler. Yani bağlantıyı gönderdiğim resimdeki gibi yaparsam 1kw nötr'den akacak diyorsunuz. Şemayı çizince gördüm bunu, yükler bir anlamda yıldız bağlanmış oluyor. Peki bu durumda k otomatı seçerken hangi akıma göre seçeceğim. Örneğin 5A bir k otomat aldım bir birine bağlı bu 3 sigortanın herhangi birinden 5A geçerse atıyor mu bu sigorta? Yani faz akımına göre mi sigorta seçmeliyim, toplam güce göre mi?

Ekli dosyalar

• Yük dağılımı.png
    Yük dağılımı.png
    8.1 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Cevap için teşekkürler. Yani bağlantıyı gönderdiğim resimdeki gibi yaparsam 1kw nötr'den akacak diyorsunuz. Şemayı çizince gördüm bunu, yükler bir anlamda yıldız bağlanmış oluyor. Peki bu durumda k otomatı seçerken hangi akıma göre seçeceğim. Örneğin 5A bir k otomat aldım bir birine bağlı bu 3 sigortanın herhangi birinden 5A geçerse atıyor mu bu sigorta? Yani faz akımına göre mi sigorta seçmeliyim, toplam güce göre mi?

Nötürden geçecek akımla işiniz yok siz yük olarak bakın olaya fazlarda kritik faz T fazı en yüksek yük onda var 3 kw buda 13,63 amper eder.Sigorta 16 amper k otomat yada 20 amper k otomat şeçmeniz yeterlidir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri