3 faz akımı eşit olmazmı ?

cosfimetre

Üye
Mb .

Trifaze motorumuz var ve termik attırıyor . faz akımlarını ölçeyim dedim ama kafam karıştı .
motor 0.037 kW ve projedeki akım 0.13 Amp. Ampermetreyle ölçeyim dedim ve R: 0.07 S : 0.2 T:0.07 Amperleri çekiliyordu ve değişiyordu . bunu bana açıklarmısınız . normalde nasıl olmalı .

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Motor sargılarının dirençlerini bir ölç bence...

Faz gerilimlerinde ki dalgalanma,sargı farklılıkları gibi sebepler ile çekilen akımlar arasında farklar olur.Boşta, yükte de çekilen akım değişir.Fakat sizin akımlar anormal.Gerilimleri kontrol et.elektronikmuh arkadaşın dediği gibi sargı dirençlerini de ölç.Yani ya motorunda hata olabilir ,ya da besleme geriliminde.Selametle...

sargı akımları genelde birbirine yakın olmalıdır.ama fazlar arası gerilim farkı ,sargı direnci az da olsa bir fark olmasına sebep olur.kesinlikle aşırı fark varsa nötr noktası ile motor uçlarına gelen faz ların gerilimlerini ölç.eger gerilimler normalse motor sargı dirençlerine bak.
iyi çalışmalar...

slm evet arkadaşlara katılıyorum akımın sebebi direnç olduğuna göre sargı dirençleri eşit değildir

slm arkadasım
faz akımları arasında biraz fark olur ama bu kadar olmaz.
fazın 2 si devreye girerken biri çıkar öyle düşün
yani 2 faz aynı değerdedir diğeri bunlardan biraz daha düşüktür
ama çok fazla bi fark olmaz.senin elindeki motor için 2 sinin değeri
0,07 ise diğer fazın değeri 0,05 e yakın bi değerde olur
kolay gelsin

Arkadaşların dediği gibi, sargı dirençlerini bir ölç, bir de motorı besleyen 3 fazı ölç, motorunu hangi hattan besliyorsan.

fabrikadaki yanan motorları saran bobinajcı bazı tip yeni motorlarda faz farkının normal olduğunu söylemişti, bu gibi durumlarda en garantisi sargı dirençlerini ölçmek...

sargıların omajlarının birbirine eşit olması lazım. muhtemelen motorun kavrulmuş.

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,215
Son üye
THORRR

Yeni konular

Geri