3 Anahtarlı Sistem

mdogan38

Üye
Öncelikle herkese merhabalar. Akvaryumum için bir aydınlatma tesisatı kuracağım ve yardımlarınızı bekliyorum.
Sistemi yerleştireceğim kapağın boyutları;
100 cm uzunluk
10 cm genişlik
6 cm yükseklik

Kapağın içine 3 adet 23 Watt'lık tasarruf ampulüyle kendimce bir sistem yapmaya çalışacağım.
Kapağın sağ orta ve sol kısımlarına 1'er adet duy koyacağım. 3 kademeli bir aydınlatma düşünüyorum o yüzden 3 Anahtarlı bir sistem yapmak istiyorum.
1. Anahtar sadece ortadaki lambayı yakacak. (23 W)
2. Anahtar sağ ve soldaki lambaları yakacak. (46 W)
3. Anahtar ise 3 lambayı da yakacak. (69 W)

Bu sistemi yapabilmem mümkün mü. Eğer mümkünse duy ve ampullerden başka hangi ekipmanlarla sistemi nasıl yapmam gerektiğini anlatırsanız çok sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
önce lambalardan nötr geçir sonra 1. anahtardan 1. lambaya faz 2. anahtardan 2. lambaya faz 3. anahtardan her üçüne faz gidecek
anahtarlar yanyana olacaksa fazları 1. anahtardan alabilirsiniz kapalı konumdayken tespit edin gelen faz ı

Sn. Yawuz58 şema çizebilir misin? anahtar olarak sıva altı anahtar kullanacaksanız 3 anahtar yerine 3 lü tek anahtar almanızı tavsiye ederim daha estetik ojinal görüntü verir.

080425114039.jpg

Son düzenleme:
ANI SU ISITICI ANAHTARI OLABILIR MESELA

hh
Sn. Yawuz58 şema çizebilir misin? anahtar olarak sıva altı anahtar kullanacaksanız 3 anahtar yerine 3 lü tek anahtar almanızı tavsiye ederim daha estetik ojinal görüntü verir.

080425114039.jpg
zaten buna benzer tip anahtar olmasi lazim diger anahtarlarda kopruleme olur hepsi yanar her anatarda benim dedigim sekil icin ama baglanti farli olursa tekli anatarda olabilir sema simdi cizemem tel den yazdim aksam pc den cizmeye calisirim

bence üç anahtar kullanmana gerek yok
bir tane evlerde kullandığımız komitatör anahtar işini görür.
şöyle ki komitatör anahtarda iki adet anahtar bulunuyor örnegin biri odanın lambasını yakarken biri gece lambasını yakıyor.
senin kullanma şeklin şöyle olabilir;
komitatör anahtarın orta ucuna faz girip iki çıkış ucundan birine orta lambaayı diğerine ise sağ ve sol lamba kablolarını birleştirip
bağlarsın.lambaların kalan birer uçlarını nötre girersin.ve sonra orta lambayı yakmak için birinci anahtarı , sol ve sağ lambaları yakmak için ikinci anahtarı, üçünü bir yakmak için ise her iki anahtarı açarsın.böylece isteğin çalışma yöntemi sağlanmış olur.

080425114039.jpg
şema karışık oldu çizemedim en iyisi bu yada kademeli anahtarda olabilir resim deki anahtara şema gerekmez zaten 1 faz girişi var 3 faz çıkışı var 3 çıkışı lambalara dağıtacak nötr leri 3 lambaya paralel bağlayacak tabi anahtarlar aynı yerde olsun isterse arkadaş
anahtarlar farklı yerde olsun isterse şema gerekecek çok kablo karmaşası oluyor paintte çiziyorum ben bile anlamıyorum kendi çizdiğimden o nasıl anlasın ki işi bilen birisi çizmesi lazım artı çizimlere ampul ve anahtar resmi de gerekir pro program lazım

Konuyu soran arkadaş kayıp diğer arkadaşlar kendi aralarında anlatmaya devam:)
voltaj 84 arkadaşımız en kestirme ve doğru çözümü önermiş.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sistemi yapıp resimlerini burdan paylaşırım inşallah :)

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri