3 Adet 18650 ile 12 volt Kuru Aküye Alternatif Yapmak.

Merhabalar.
Elektronige dair bilgim yok baştan belirteyim.
Sadece mantık yürüterek yazıyorum,yardımcı olursanız sevinirim.
12 V 1.3 MAh kuru akü ile çalıştırdıgımız motorsuz normal bi devreye sahip cihazın kuru aküde şarja 1 ay ihtiyacı olmuyordu.
Akünün agırlıgı ve pahalı oluşu nedeniyle elimizdeki 18650 2600 mAh laptop bataryasından çıkma 3 adet pil ile kuru akü yerine geçecek bir planlama yaptık.
3 adet pil 4'er volttan seri baglayarak 12 volt ve amperde 2600 oluyor yanılmıyorsam.
Yani kuru aküden amper olarak yüksek voltaj olarak aynı.
Aşağıya linkini ekledigim kartı bu 3 pile baglayarak planlamayı tamamlıyoruz.
Sormak istedigim ; bu bms denilen kartı ekledikten sonra bu 3'lü pil kombinasyonunu şarj bitince şarj edebilir miyiz 12 v 500 mAh'lık bir modem vb cihazın adaptörüyle yada ayarlı adaptör ile?
Yani bu bms denilen devre takıldıktan sonra uygun adaptör ile şarj etme imkanıda sunar mı bize ve saglıksız bir tarafı olur mu acaba?
https://urun.n11.com/arduino-urunle...i-lityum-lipo-batarya-18650-li-ion-P535373958

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    55.3 KB · Görüntüleme: 46
3 x 3.7 = 11.1 volt yapar...

devreniz bu voltajda çalışır mı yada sağlıklı öalışır mı ? önce buna emin olmak lazım.

0.9 volt nedir ki diyebilirsiniz ama elektronik pek öyle çalışmaz..

3 x 3.7 = 11.1 volt yapar...

devreniz bu voltajda çalışır mı yada sağlıklı öalışır mı ? önce buna emin olmak lazım.

0.9 volt nedir ki diyebilirsiniz ama elektronik pek öyle çalışmaz..
Multimetrede arkadaşıma ölçtürdüm pillerin degeri 4 v ve hafif üzeri cıkıyor.
Ayrıca bahsettigim devre,cihaz 9 ile 24 volt aralıgında tüm voltlarla çalışmakta.

Ayrıca bahsettigim devre,cihaz 9 ile 24 volt aralıgında tüm voltlarla çalışmakta.
Cihaz etiketi paylaşmanız mümkün mü acaba özel değilse. Merak ettim ne verirsen eyvallah diyen bu devre nasıl birşeymiş.

Şahsen daha 4 volt üreten lityum-ion oil görmedim duymadım (Varsa bu benim eksikliğim olsa gerek)Çinli arkadaşlar akıllarına gelenleri yazıyorlar üzerine ama stabil 4 volt veren varsa bilmiyorum.

Lakin siz yine de güvenmeyip işin o kısmını kontrol edin. Hiç bir ciddi üreticide 4 volt veren pil yok bildiğim kadarı ile (Bu pilin oluşturan kimyasalla alakalı).Merdiven altı bir şey takıp Cihazın arızalanmasına yada pilin yanması gibi şeylere meydan vermeyin.

Onun haricinde devre 9-24 volt ise bir problem çıkmaması lazım. Hatta kapasite 1.3'ten 2.6'ya çıktığı için bataryanın dayanma süresi teorik olarak iki kart artacaktır.

Şahsen daha 4 volt üreten lityum-ion oil görmedim duymadım (Varsa bu benim eksikliğim olsa gerek)Çinli arkadaşlar akıllarına gelenleri yazıyorlar üzerine ama stabil 4 volt veren varsa bilmiyorum.

Lakin siz yine de güvenmeyip işin o kısmını kontrol edin. Hiç bir ciddi üreticide 4 volt veren pil yok bildiğim kadarı ile (Bu pilin oluşturan kimyasalla alakalı).Merdiven altı bir şey takıp Cihazın arızalanmasına yada pilin yanması gibi şeylere meydan vermeyin.

Onun haricinde devre 9-24 volt ise bir problem çıkmaması lazım. Hatta kapasite 1.3'ten 2.6'ya çıktığı için bataryanın dayanma süresi teorik olarak iki kart artacaktır.
Piller laptop bataryasından çıkan orijinal Samsung marka piller.
Multimetre 4 volt ölçtü ve biraz üst seviye bir multimetre.
Oraya takılmıyorum esasında.Çünkü 9-24 volt arası herşey uymakta yani 3.7 olsalar 11 v civarı bir rakamda işimizi görüyor.
Asıl sorum,yukardaki linkini verdigim bms devresi ile bunu yapıp normal adaptör yada ayarlı adaptör ile şarj etme imkanına sahip olmuş olur muyuz bms devre sayesinde?
Buna cevap verirseniz memnun olurum.

Bms kartını şarj etmek için linkini verdiğim adaptörü kullanabilrsiniz.Sıkıntısız çalışır. Bms pillerin dengeli şarj olmasını sağlarlar, adaptör ise zaten bu iş için yapılmış bir adaptör ve dolduğunda şarjı otomatik olarak keser.
Pilleri maksimum 12V 1 amper ile kendinizde şarj edebilirsiniz ama mutlaka dolduğunda şarjdan almak zorundasınız.Takılı bırakmak tehlikedir ve pillere zarar verir.
Şarj Adaptörü

Bms kartını şarj etmek için linkini verdiğim adaptörü kullanabilrsiniz.Sıkıntısız çalışır. Bms pillerin dengeli şarj olmasını sağlarlar, adaptör ise zaten bu iş için yapılmış bir adaptör ve dolduğunda şarjı otomatik olarak keser.
Pilleri maksimum 12V 1 amper ile kendinizde şarj edebilirsiniz ama mutlaka dolduğunda şarjdan almak zorundasınız.Takılı bırakmak tehlikedir ve pillere zarar verir.
Şarj Adaptörü
Teşekkür ederim cevabınız için.
Fakat maliyet acısından kuru aküden daha pahalıya gelmiş oluyor.
Amacımız öncelikle eldeki pilleri degerlendirip sadece devre kartı işe yarıyorsa ona masraf edip bu işi çözmekti.
İkinci amacımız ise akünün agırlıgından kurtulmaktı.
Yani adaptör+bmb devre ile maliyet haliyle artmıs oluyor.

Teşekkür ederim cevabınız için.
Fakat maliyet acısından kuru aküden daha pahalıya gelmiş oluyor.
Amacımız öncelikle eldeki pilleri degerlendirip sadece devre kartı işe yarıyorsa ona masraf edip bu işi çözmekti.
İkinci amacımız ise akünün agırlıgından kurtulmaktı.
Yani adaptör+bmb devre ile maliyet haliyle artmıs oluyor.

18650 ağırlık olarak ve boyut olarak çok daha avantajlılar evet bms kartı almak zorundasınız onun kaçısı yok adaptör para harcamayacaksanız, pilleri bittiklerinde şarj etme imkanınız varsa manuel olarak şarja bırakabilirsiniz elinizdeki 1 amperlik adaptörle.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri