3.7 voltu 1.5 e düşürme

Dostum ,

Lityum ion yada liryum polimer piller tam sarjda evet 4.2 volt maksimum gerilime ulasir.

Sorun bu piller yuke bindiginde kisa surede 4 voltun altina düşecektir.

Nasil bir pil kullanacaksınız? 18650 model pil ise size onerim imkaniniz varsa C sigasi yuksek pil kullanmaniz gerekli. Standart 18650 kullanmayiniz.

Hocam 30C 400Mah 2 adet sığdırabilirim. Drone pilleridir 8 amper aldığım oluyor. 2 amper sabit çekecek şekilde kör yük gibi bir sistem hazırlayıp kaç dakika sonra 3.90V a düşeceğini test etmeye başlıyorum birazdan. Elimde telefon pilleri tarzında lityum ion da var. 18650 sığdırmak için makinanın arkasından matkapla girmem gerekir :)
1. Bende bir tane lm2596 olacakti yanlış hatırlamıyorsam. Deneme yapayim ise yaramazsa bosa almayin . Yani bakalim 2 a verebilecek mi o voltaj araliklarinda
2. Diyotlar ile biraz voltaji düşürdükten sonra dirence binen ısıyı da belki azaltmak mümkün olabilir.
3. Baska bir yol da olabilir mi diye düşünmekteyim hala.

Çok teşekkürler, o kadar iyi olurki çok sağolun

Hocam 30C 400Mah 2 adet sığdırabilirim. Drone pilleridir 8 amper aldığım oluyor. 2 amper sabit çekecek şekilde kör yük gibi bir sistem hazırlayıp kaç dakika sonra 3.90V a düşeceğini test etmeye başlıyorum birazdan. Elimde telefon pilleri tarzında lityum ion da var. 18650 sığdırmak için makinanın arkasından matkapla girmem gerekir :)

Çok teşekkürler, o kadar iyi olurki çok sağolun

Laptop pillerinin cogu da işinizi görür aslinda. Geneli 4A -6A arasinda verebilir . 1.2 voltta 2A, 2.4 watt eder ki standart 18650, 3.6 voltta bile 1.5 amper verecek demektir ki rahatlikla bunu verir. Üstte bir yerleri kacirmadiysam eger durum bu diye düşünüyorum.
Laptop pillerinin cogu da işinizi görür aslinda. Geneli 4A -6A arasinda verebilir . 1.2 voltta 2A, 2.4 watt eder ki standart 18650, 3.6 voltta bile 1.5 amper verecek demektir ki rahatlikla bunu verir. Üstte bir yerleri kacirmadiysam eger durum bu diye düşünüyorum.

Bu arada pile bms veya korumali tp4056 eklemeyi de unutmayin eger 18650 ile olacaksa. Tabi korumali tp4056 götürür mu denemek lazim.

Yer varsa 4 tane diyotla yakin bir seyler de tutturulur olmazsa .

Son düzenleme:

Sorun step down un bu kadar dusuk voltajlarda calisabilmesi. Eger giris voltaji bu voltajlara musade ediyorsa sorun yok. Ancak satis sitelerinde 4.5 volt oldugu yaziyor.

Hadi ben soyluyorum. Beni bosverelim. Ekteki datasheet i okuyalim. Bu modulun 4.5 volt altinda cikisa hala guc verecek mi yoksa kendini kapatacak mi test edebilir miyiz? Imkani olan var mi?

Yoksa al bunu calisir demek cok kolay. Hani nerde teknik veri? Ben yaptim oldu mu? Bu is bu kadar basit mi? Hey yavrum hey...

Ekli dosyalar

• lm2596.pdf
    5 MB · Görüntüleme: 11
Sorun step down un bu kadar dusuk voltajlarda calisabilmesi. Eger giris voltaji bu voltajlara musade ediyorsa sorun yok. Ancak satis sitelerinde 4.5 volt oldugu yaziyor.

Hadi ben soyluyorum. Beni bosverelim. Ekteki datasheet i okuyalim. Bu modulun 4.5 volt altinda cikisa hala guc verecek mi yoksa kendini kapatacak mi test edebilir miyiz? Imkani olan var mi?

Aynem serkan hocam voltajda sorun olabilir. Ben müsait olduğumda deneyecegim. Bende olacakti bir tane ama calisip calismadigini bilmiyorum.

Ayarli guc kaynagim var. Voltaji düşürerek deneyecegim yük altinda. Buraya yazarim sonucu.

Peki 2.5 volt çıkışlı adaptöre neden bir kondansatör takıp voltajı yükseltip sürücüyü kandırmayı denemiyorsun.

Peki 2.5 volt çıkışlı adaptöre neden bir kondansatör takıp voltajı yükseltip sürücüyü kandırmayı denemiyorsun.

Cok guldum.

Neyi kandiriyorsun neyle kandiriyorsun kondansator voltajmi yukseltirmis siz ne ictiniz? Neyin kafasini yasiyorsunuz? Surucu bir kondansatore mi kanacak :p

.

Yoksa al bunu calisir demek cok kolay. Hani nerde teknik veri? Ben yaptim oldu mu? Bu is bu kadar basit mi? Hey yavrum hey...

Hocam bazı sitelerde 4V yazılmış, ama haklısınız pdf de min Supply voltage 4.5 belirtilmiş, muhtemelen hiç çalışmayacak, ben biraz anahtarlama devrelerini araştırayım en iyisi

Teknik verilere dayanmadan atmayin derim. Siz salladikca cok gulen olur.
Benim yorumlarımı yok sayın :)
Ben sallıyor olsaydım. Yer yerinden oynardı :)
Deprem mi olacak yoksa :)
Neyse ben yokum. Cevap yazmıyorum. Hem elektronikle uğraşmayı biraktim. Memlekete bir faydam olsun en azından. Boş yere kafa karıştırıyor benim mesajlarım. Böyle giderse Tamirciler işsiz kalacak :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri