3.7 voltu 1.5 e düşürme

Lm2596'yı az önce denedim. 4 volt girişte ve hatta 3,25 volta kadar çıkışı çok da bozmuyor ve çalışıyor ama iş yüke gelince orada işler karışıyor.

4 volt giriş vererek çıkışı 1,5 volta ayarlayarak 2 amper çektim (yük test cihazı ile). Maalesef 1 dakikadan az çalışmayla 60 derecelere ulaştı ısısı. Hal böyle iken çıkış da 1,5 volttan 1,2 volta kadar düşme eğiliminde oluyor.
Hocam cihaz 3ampere kadar dayanıyor.
Sizdeki cihaz kaç amper ?

Peki konuyla ilgili deneme yapacaktınız. Yaptınız mı?
2.5 volta 10volt üzeri bir kondansatör ekleyip voltajı ölçmeniz mümkün mü?
Ben bendeki bütün elektronik eşyaları çöpe attım :)
En azından arkadaş dalga geçmediğimi anlasın istiyorum

Daha önce çok yaptım. Nasıl mı?

Mesela köprü diyot ile tam doğrultma yaparsınız ve çıkışa kapasitör bağlarsınız ve o anda voltajı ölçer aha da voltajı yükselttim dersiniz de bir yük bağlayınca elektiriğin ve elektroniğin tüm kanunları hunharca şlaps diye suratınıza çarpar ya. İşte elektroniğe ilk merak saldığım zamanlarda uğradığım bir hüsrandır kendileri.

Bu arada düzeneksiz o kapasitöre roket de bağlasanız voltaj değişmez, değişmiyor.

Hocam cihaz 3ampere kadar dayanıyor.
Sizdeki cihaz kaç amper ?

Bunlar standart zaten. Çinlilerin 3 amper dediğine bakmayın. Onlar soğutucu, fan vs ile desteklemeyi de kastediyor. Çoğu üründe hep gerçek olmayan değerleri yazıyorlar. Sırf pazarlamak için.

Daha önce çok yaptım. Nasıl mı?

Mesela köprü diyot ile tam doğrultma yaparsınız ve çıkışa kapasitör bağlarsınız ve o anda voltajı ölçer aha da voltajı yükselttim dersiniz de bir yük bağlayınca elektiriğin ve elektroniğin tüm kanunları hunharca şlaps diye suratınıza çarpar ya. İşte elektroniğe ilk merak saldığım zamanlarda uğradığım bir hüsrandır kendileri.

Bu arada düzeneksiz o kapasitöre roket de bağlasanız voltaj değişmez, değişmiyor.
O kısımları zaten atlattım :)
O voltaj yükselmesi zaten geçiçi bir durum bunu biliyorum.
Amaç sadece sürücüye gelen voltajın 4 volt olduğunu inandırmak.

O kısımları zaten atlattım :)
O voltaj yükselmesi zaten geçiçi bir durum bunu biliyorum.
Amaç sadece sürücüye gelen voltajın 4 volt olduğunu inandırmak.

Dediğim gibi 3 küsur volta kadar calisiyor ama iste cok isiniyor. Dayanmaz uzun süre çalışmaya. Bu arada buna dc girecegi icin kapasitor voltaji degistirmez zaten. Sonucta pilden alacak enerjiyi
Kapasitor benim bildiğim bir yerde voltaji düşürür o da ac de ki o da akımı kisarak düşürüyor. Ustalar daha iyi bilir baska yerlerde de varsa.

Dediğim gibi 3 küsur volta kadar calisiyor ama iste cok isiniyor. Dayanmaz uzun süre çalışmaya. Bu arada buna dc girecegi icin kapasitor voltaji degistirmez zaten. Sonucta pilden alacak enerjiyi
Kapasitor benim bildiğim bir yerde voltaji düşürür o da ac de ki o da akımı kisarak düşürüyor. Ustalar daha iyi bilir baska yerlerde de varsa.
Benim de tahmin ettiğim gibi 4 volt şart değil.
Cihaz sonuçta çalışıyor.
Ben tam olarak bağlantıyı nasıl yapacağı konusu bilmiyorum.
Pilden mi enerji alacak yoksa şarj cihazından mı alacak o konuyu pek anlamadım doğrusu.
eğer şarj cihazından alıp sürücüye bağlantı yapacaksa kondansatör işe yarar.
Yok pillerden alacaksa eğer kondansatör işe yaramaz.
Kondansatör Dc akımda voltajı yükseltiyor. Ama suni bir yükseliş bu.
Pil Akü gibi yerlerde kondansatör aynı değeri verir.

Bu cevap serkan_48 için yeterli bir cevap benim için.
Çok tsk ederim hocam.
Haklı olmak güzel bir duyguymuş :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim de tahmin ettiğim gibi 4 volt şart değil.
Cihaz sonuçta çalışıyor.
Ben tam olarak bağlantıyı nasıl yapacağı konusu bilmiyorum.
Pilden mi enerji alacak yoksa şarj cihazından mı alacak o konuyu pek anlamadım doğrusu.
eğer şarj cihazından alıp sürücüye bağlantı yapacaksa kondansatör işe yarar.
Yok pillerden alacaksa eğer kondansatör işe yaramaz.
Kondansatör Dc akımda voltajı yükseltiyor. Ama suni bir yükseliş bu.
Pil Akü gibi yerlerde kondansatör aynı değeri verir.

Kondansatör sihirli bir eleman değil, sen yüke bağladığında deşarj oluyor ve tamam bitti. Anahtarlama devrelerinde dalgadaki boşluğu doldurmak için yüksek değerli 1000mf gibi kondansatörler kullanılır. Full bridge rectifier da olduğu gibi. Adaptör yok arkadaşım sen nerden taktın adaptöre

Çok teşekkürler, anlaşılan yarın ilk sıvı soğutmalı traş makinesini icat edicem :)

Kondansatör sihirli bir eleman değil, sen yüke bağladığında deşarj oluyor ve tamam bitti. Anahtarlama devrelerinde dalgadaki boşluğu doldurmak için yüksek değerli 1000mf gibi kondansatörler kullanılır. Full bridge rectifier da olduğu gibi. Adaptör yok arkadaşım sen nerden taktın adaptöre

Çok teşekkürler, anlaşılan yarın ilk sıvı soğutmalı traş makinesini icat edicem :)
Sonradan 10 saatte şarj olup 40dk çalıştığını öğrendim. İçini açtığımda kocaman makinadan bir adet AAA boyutunda ufacık bir 1.2V pil ve motor, düğme ve şarj soketi ile karşılaştım. Şarj aleti 2.4V 75mA veriyor.

Sonradan 10 saatte şarj olup 40dk çalıştığını öğrendim. İçini açtığımda kocaman makinadan bir adet AAA boyutunda ufacık bir 1.2V pil ve motor, düğme ve şarj soketi ile karşılaştım. Şarj aleti 2.4V 75mA veriyor.

Eee sadece şarj aleti hakkında bilgi verdim, birisi çıkıpta direk şarj aletini bağla kullan demesin diye

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri