24 Volt besleme ile 12Volt Fan Çalıştırmak

UgurYendi

Üye
Konu çok kolay görünmesine rağmen

7812 aşırı ısınma sorununu çözemedim.

7815 + 7812 kullanarak denedim olmadı.

7812 arkasına güç transistörü bağlayarak denedim olmadı.

7812 nin akımı yetersiz kaldığı için mi ısınıyor yoksa 24Volttan kıydığı gerilim üzerinde kaldığı için mi ısınıyor olabilir?

Çözüm için yardım bekliyorum

kolay gelsin

Isınmaya engel olmaktansa

soğutucu bağlayıp sıcaklığı dağıtmak işi çözüyor gibi

Fan kaç amper akım çekiyor.Yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.Kolay gelsin.

Isınmaya engel olmaktansa

soğutucu bağlayıp sıcaklığı dağıtmak işi çözüyor gibi

soğutucusuzmu bağlıyorsunuz 7812 yi ? eğer öyleyse 7812 ister 1 amperlik olsun ister 10 amperlik olsun çekeceğiniz akım aynıysa ısınızda aynı olur. transistör bağlayarak ısıyı sadece transistörlere paylaştırmış olursunuz, çektiğiniz akım az ise soğutucu gerekmez ama sizin uygulamanıza uygun soğutucu gerekiyor, birde çektiğiniz akım nedir 7812 den 1 amper sınırımız var bu demek olmuyorki 1 ampere kadar ısınmaz, hertürlü ısınır soğutucusuz

kolay gelsin

Üzerinde kalan voltaj yüzünden... Maksimum akım değerinden uzak bi akım çekecekseniz soğutucu ile halledilebilir...

haklısının akım değerini yazmam gerekirdi. Standart bir fan olduğu için yazmayı atlamışım.

Üzerinde 12V 280mA yazıyor gerçekte 350mA kadar çekiyor.

sonuç olarak 7818 + 7812 kullanıyorum ve soğutucuya bağlıyorum

Hepinize teşekkür ederim

fan icin regülatör yapmaya bile gerek yok.ufak tefek hesapla önüne bir tane direnc ekleseniz yeterli.ekleyeceginiz direnc r=12/0.28 ohm.direncin watı ise w=r*i2=v*i=12*.28
tabi bunlar ısı yoluyla gerilim düşümü yapacagından pekde güzel cözümler degil.keza 7812 de aynı sekilde.swiching regülatörler kullanırsan bu sekilde enerji israflarını önlemis olursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri