200 HZ 6000 RPM, nasıl olabilir, video ?

Inverter 200 Hz, motor 6000 rpm oluyor, bu nasıl olabilir ?

http://www.youtube.com/watch?v=rRj5clMv9VE

Videoyu izlerseniz kısa zaman zarfı için motorun, 200hz ve 6000 devirle çalıştırıldığını göreceksiniz. bu tip uygulamalar yapılabilir. ama kısa süreli olacak şekilde, yoksa motorların mekanik aksamı ve elektriksel aksamı bu türden uygulamalara fazla dayanmaz.

Sn. doangun ilginiz için teşekkürler, fakat nasıl 6000 devir olabilir, n = 60*f / p sonuçta.

60*200/2 = p kutup sayısı bu motor 4 kutup olarak tasarlandıysa 2p =4 ise p=2 değil mi.
şimdik 60*200=12000/2 = 6000 diyeceğim umarım yeterli olur.

doangun ' Alıntı:
60*200/2 = p kutup sayısı bu motor 4 kutup olarak tasarlandıysa 2p =4 ise p=2 değil mi.
şimdik 60*200=12000/2 = 6000 diyeceğim umarım yeterli olur.

Fakat, 200 Hz nasıl olabilir ?

Roboelektronik bu sonuç gayet normal

burda dikkatini çeken ya da garipsediğin tam olarak nedir onu çözemedim. biraz daha açmalısın. Sana tuhaf gelen nedir?

abuzettin20 ' Alıntı:
Roboelektronik bu sonuç gayet normal
burda dikkatini çeken ya da garipsediğin tam olarak nedir onu çözemedim. biraz daha açmalısın. Sana tuhaf gelen nedir?

İlginiz için sağolun, bana burada ilgiç gelen motorun 6000 devire ulaşması, bu nasıl yapılıyor, 200 Hz olmuş tamam, formülde yerine koyun, çıkar fakat o zaman frekansı iyice arttırın devir her zaman artsın, olmaz yani. Ben bunu tam anlayamadım.

Sayın doangun, belirli bir rezonans frekansı var yalnız, bundan sonra motordan istenilen verimi alamazsınız.

evirici (inverterler) inceleme şansın oldu mu bilemiyorum ama evirici üreticilerinin pek çoğu eviricilerini 200 hz göre tasarlıyor ve üretiyor. şunu diyebilirsin; yahu 50 hz geliyor 200 hz çıkıyor bu nasıl oluyor,onu da kabaca şöyle izah edeyim mesela bir trafoya 220 v uyguluyorsun ama çıkışta 1000 v alıyorsun. eviricilerin de içlerindeki yapıdan dolayı bir nevi dalga boyu (frekans) trafosu gibi çalışmaktadırlar.

yanlış anlaşılmasın ama; bu tür cihazlara girilen enerji her zaman dc ye çevrilir sonrada pwm veya farklı türevleri kullanılarakta istenilen frekans üretilmektedir. detaylı hesaplara girmeden şunu söyleyebiliriz. sargı voltajı 220v olan bir motor invertere bağlandığında (inverter 220v girişli ise) üçgen bağlanır.

buna istinaden motora 50hz uygulandığında sargılarınada 220v uygulanır (V/F) bu motoru 60hz de çalıştırmak istediğimizdede pratik olarak (detaya girmeden) 50hz üstü her 1hz için motora uygulanan gerilimi (gücü aynı tutmak için) 4,4v artırmamız gerekir.

Bu şu demek değildir, yanlış anlaşılmasın 50hz lik bir motor 500hz de 2200v ta aynı gücü üretebilir. ama bunu kısıtlayan unsurlar motor mekanik yapısı, sargı yalıtım gerilimlerinin aşılması..vs ve inverterin mevcut şebekeden bu gerilimi karşılayamamasıdır.

umarım bir nebze de olsa bişeyler anlatabilmişimdir. iyi çalışmalar.

Hertzi bir nevi elektrik atım sayısı olark görün. Tabi bu sayı 1 saniyede 50 atım, yani 50 hertz. Ben bu uygulamayla bir makine yaptım normalde 50 hertz motor kullandım fakat motor beslemesini bir invertör aracılığıyla 100 hertz olarak ayarladım sonuç zaten belli motorun olması gereken hızı ikiye katlandı. Demekki neymiş hertz alektiriğin 1 saniyede oluşturduğu dalga sayısı.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri