200/5 akım atrafosunun çıkışındaki 5amperi 0-20ma nasıl cevirebilirim?

200/5 akım trofa çıkışlarını akım-akım çeviriciye bağlarsan çevirici üzerindeki dip swiçler ile 0-20mA veya
4-20mA çıkış alabilirsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadasım phoneix contact fırmasının buna yonelık cıkardıgı bır urun mevcut .bu urunde aynen akım tarfosu gıbı kablonun etrafına baglanıyor .yanlıs hatırlamıyorsam 4-20 ma veya 0-10 volt calısan modelı vardı.arkadasım bubunla ılgılı sana yardımcı olabılecek dosyayıda ekledım .ısıne mutlaka yarayacaktır.

Ekli dosyalar

• akım trafosu.rar
    295.8 KB · Görüntüleme: 182
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaş,

Birçok arkadaşımın bahsetiği bigi, piyasada mA ve vay0-10 çeviriciler mevut. Ama, senın kırıcının hızı değişmedikçe, sarf edeceği malzemede fazla bi değişiklik olmaz, onun için bu motoru çeviren invertörün(galıba ATV serisi, 0-10 v çıkışını malzeme verıcı motorun referans girişine bağlarsan ıkıncı motorda bu motora göre hızlanır veya yavaşlar. Esas amacın, kırıcı sıkıştığında, mal verıcıyı yavaşlatmaksa, akım yükseldiğinde, ters olarak 0-10 volt kısacak interface ler kullanman yerınde olur. En basıtı akım kontrol eden,kontaklı ampermetreler var. Onun ayarını 125 amper gibi set ettğinde, kontak keserek mal verıcı motoru durdurur, akım düştüğünde de çalışır, Ikıncı ınvertörün çalışma kontağını bu kontaklı ampermetreden geçir, refarans geriliminide, birinci invertörün 0-10 v. çıkışından alman sana yararlı olabilir.

phoneix contact veya weidmullerin bu tip analog sinyal dönüştürücüleri var .üniversal tiptir.akım aralığını değiştirebilirsin.kontrolle ilgili olarak.atv lerde pid macrosu varsa (tam bilmiyorum) dönüştürücüden gelen analog sinyali pid referansı olarak kullanıp akım kontrollü pid yapabilirsin.ben control tech ile bu tip pid uygulaması yaptım süper çalışıyor

arkadaşlar ilginize teşekkürler. benim sorunum 90kw lık motorda atv yok çünkü epey pahalı. atv ona mal besleyen motorda var.ayrıca zeybek arkadaşım ben zaten şu anda bu motoru kontaklı ampermetre ile kontrol ediyorum.ama oransal olarak beslemenin daha verimli olacağını düşünüyorum. battaldirican arkadaşımın dedikleri mantıklı geliyor.sinyal dönüştürücünün akım aralığı değiştirilebilir ise sonuç alınabilir...ayrıca atv lerde 0-20ma inpuls girişi konfügre edilebiliror.(altivar 18 haric)

Sayın enezli kusura bakmayın tadilat, fabrikada yeni bir sistem, kardeşime yardım, yaklaşan seçimler ..... derken fırsat bulamadım. Sözümü unutmadım Sizin ve diğer ihtiyacı olan arkadaşların bu tip problemlerinin en az %40-50 sine çözüm getirecek bir kontrol sistemini burada anlatmaya çalışacağım. Bu benzeri otomasyonda genellikle PLC kullanılır, birden çok transmitter kullanılır, potonsiyometre .... falan kullanılır.
Yapacağımız bence en uygun çözüm olacak. Size özel mesaj gönderiyorum okuyup değerlendirin tercihinize göre konuyu açıklamaya çalışalım.
Gelelim "oooo biz bunları seneler önce yapıyorduk" meselesine ( biraz paylaşım yapalım faydalı olalım derken şarlatan durumuna düşmek istemem) :-[
Sizin bahsettiğiniz kontrol sistemi çok uzun sene önce uğraştığım bir konuydu. 90-250 kW yongalama makinalarının tomruk beslemelerini en uygun şekilde nasıl yaparım diye düşündüm. O zamanlar bu şekilde transmitterler olmadığı için (hız kontroller de yeni yeni çıkmıştı) çift demantlı ibreli (analog) bir ampermetre kullanarak çözüme ulaştım.
Kısaca şöyle tarif edeyim 200A anlog bir ampermetre düşünün ve bunun içinde ayarlayabileceğiniz 2 tane kontak olsun alt ve üst kontaklar. Örneğin 90 kw için alt kontağı 90A üst kontağı 150A ayarlayalım. Yani ampermetre 90 ampere geldiğinde bir çıkış veriyor 150 ampere geldiğinde bir çıkış veriyor. Bizim 90 kW motorumuzun çalışma alt üst sınırları bunlar olsun ( 0-200 A arası istediğimiz gibi ayarlayabiliriz). Alt kontağa geldiğinde giriş besleme hız kontrol cihazının hızı artacak üst kontağa geldiğinde hız kontrol cihazının hızı azalacak. Fakat küçük darbeleri görmeyecek örneğin bir taş kırma motoru ise önüne gelen büyükçe bir taş ta yarım saniye boyunca - taşı kırıncaya kadar 180 amper çekebilir. Bu durumda besleme cihazının hızının azalmasına gerek yok. Dediğim zamanlarda hız kotrol cihazlarının bu günki gibi programlanma imkanları da yok tu. 5K bir potansiyometre ile sürücünün hızını arttırıp azaltabiliyorsanız ne mutlu size. Sistem manuel konumda 5K pot ile el de ayarlanıyor. Otomatikte ise yine başka bir 5K pot enversör bir kontak sistemi ile devreye giriyor. Otomatik çalıştıran 5K pot yukarıda bahsettiğimiz ampermetre den sinyal alıyor. Potansiyometre kuçuk bir teyp motoruna (9-12 volt DC motor) bağlı ampermetre akımı 150A olduğunda çıkış sinyali önce bir zaman rolesine gidiyor. Zaman rolesi küçük darbeleri görmemesi için yeterli zamana ayarlanıyor 0,5-1-2... saniye gibi. bu zaman içinde akım düşmedi ise teyp motoru bir yöne dönerek potansiyometreyi hız kontrolün devrini azaltacak şekilde çeviriyor. Akım 150A altına indiğinde kontak kesiliyor. Akım 90A altına indiğinde işlemin tam tersi olarak giriş cihazının devri artıyor. Teyp motoru potansiyometreyi zorlamamısı için her iki yönde nihayet sviçleri var. İsterseniz nihayet sviçleri ile min ve max devir ayarlıyabiliyorsunuz. Sonuç yanlış hatırlamıyorsam 30 adımda hız %0 ile %100 arasında ayarlanıyordu. Bu cihazın da kalıntıları hurdalık ta olması lazım bulursam yayınlarım.....

edremit ' Alıntı:
Sayın enezli kusura bakmayın tadilat, fabrikada yeni bir sistem, kardeşime yardım, yaklaşan seçimler ..... derken fırsat bulamadım. Sözümü unutmadım Sizin ve diğer ihtiyacı olan arkadaşların bu tip problemlerinin en az %40-50 sine çözüm getirecek bir kontrol sistemini burada anlatmaya çalışacağım. Bu benzeri otomasyonda genellikle PLC kullanılır, birden çok transmitter kullanılır, potonsiyometre .... falan kullanılır.
Yapacağımız bence en uygun çözüm olacak. Size özel mesaj gönderiyorum okuyup değerlendirin tercihinize göre konuyu açıklamaya çalışalım.
Gelelim "oooo biz bunları seneler önce yapıyorduk" meselesine ( biraz paylaşım yapalım faydalı olalım derken şarlatan durumuna düşmek istemem) :-[
Sizin bahsettiğiniz kontrol sistemi çok uzun sene önce uğraştığım bir konuydu. 90-250 kW yongalama makinalarının tomruk beslemelerini en uygun şekilde nasıl yaparım diye düşündüm. O zamanlar bu şekilde transmitterler olmadığı için (hız kontroller de yeni yeni çıkmıştı) çift demantlı ibreli (analog) bir ampermetre kullanarak çözüme ulaştım.
Kısaca şöyle tarif edeyim 200A anlog bir ampermetre düşünün ve bunun içinde ayarlayabileceğiniz 2 tane kontak olsun alt ve üst kontaklar. Örneğin 90 kw için alt kontağı 90A üst kontağı 150A ayarlayalım. Yani ampermetre 90 ampere geldiğinde bir çıkış veriyor 150 ampere geldiğinde bir çıkış veriyor. Bizim 90 kW motorumuzun çalışma alt üst sınırları bunlar olsun ( 0-200 A arası istediğimiz gibi ayarlayabiliriz). Alt kontağa geldiğinde giriş besleme hız kontrol cihazının hızı artacak üst kontağa geldiğinde hız kontrol cihazının hızı azalacak. Fakat küçük darbeleri görmeyecek örneğin bir taş kırma motoru ise önüne gelen büyükçe bir taş ta yarım saniye boyunca - taşı kırıncaya kadar 180 amper çekebilir. Bu durumda besleme cihazının hızının azalmasına gerek yok. Dediğim zamanlarda hız kotrol cihazlarının bu günki gibi programlanma imkanları da yok tu. 5K bir potansiyometre ile sürücünün hızını arttırıp azaltabiliyorsanız ne mutlu size. Sistem manuel konumda 5K pot ile el de ayarlanıyor. Otomatikte ise yine başka bir 5K pot enversör bir kontak sistemi ile devreye giriyor. Otomatik çalıştıran 5K pot yukarıda bahsettiğimiz ampermetre den sinyal alıyor. Potansiyometre kuçuk bir teyp motoruna (9-12 volt DC motor) bağlı ampermetre akımı 150A olduğunda çıkış sinyali önce bir zaman rolesine gidiyor. Zaman rolesi küçük darbeleri görmemesi için yeterli zamana ayarlanıyor 0,5-1-2... saniye gibi. bu zaman içinde akım düşmedi ise teyp motoru bir yöne dönerek potansiyometreyi hız kontrolün devrini azaltacak şekilde çeviriyor. Akım 150A altına indiğinde kontak kesiliyor. Akım 90A altına indiğinde işlemin tam tersi olarak giriş cihazının devri artıyor. Teyp motoru potansiyometreyi zorlamamısı için her iki yönde nihayet sviçleri var. İsterseniz nihayet sviçleri ile min ve max devir ayarlıyabiliyorsunuz. Sonuç yanlış hatırlamıyorsam 30 adımda hız %0 ile %100 arasında ayarlanıyordu. Bu cihazın da kalıntıları hurdalık ta olması lazım bulursam yayınlarım.....
sımdıde dahada ılerı goturulerek cıkısı 0-10 volt veya 4-20 ma olan transmıtterler yapmıslar hocam.sadece sız akım sınırınızı secıyorsunuz ona gore sızın bırsey yapmanıza gerek kalmadan sıstemınızı kontrol edıyor.aynı akım trafosu gıbı kablonun uzerıne konuyor.bununla ılgılı dokumanı ıncelersenız ekledıgım .kolay gelsin

şu an benim bizzat kullandığım sistem. ama plc kullanarak.eğer plc kullanmadan yapılıyorsa bayağı bi uğraştıran düzenek olsa gerek, sn enezli ve diğer arkadaşlar, yapacaksanız eğer plc tavsiyemdir.
tabi akım dönüştürücü kullanmak şart.. akım dönüştürücünüz(akım transdüseri , transmitter) çıkış sinyalleri 4-20mA veya 0-10 v ta olabilir. çünkü plc ye ilave edilen analog modülün configüresinden giriş veya çıkış sinyallaerini 0-10v veye 4-20ma olarak seçebiliyorsun,
hatta ben bunu bir analog modül yakarak kendim buldum.analog modülü yakmayı nasılmı becerdim
çok kolay ;D ;D : 2 input 1 qulput olan bir analog modül var. akım kontrol çalışmayı ilk defa yapacaktım, 1.girişe pot u 2. girişe (0-5 a in 4-20 mA Q olan bir akım transdüserinin) çıkış (4-20ma)ucunu bağladım, analog modülün çıkışınıda ,sürücünün 0-10 v girişine bağladım,
pc ekranından simülasyonu görerek denemeler yapıyordum. potu arttırdığımda ekrandan 1.giriş adresindeki değerin arttığını gördüm,
ama akımını okumak istediğim motoru çalıştırdığımda, 2.girişin adresindeki değerin hiç değişmediğini gördüm. sonra configüreye baktığımda seçilen giriş ve çıkışların hepsinin 0-10 v olduğunu gördüm, sevindim ;D
ama 2.giriş yerine 1. girişi 4-20mA seçince, analog modülden dumanlar çıktığını gördüm, :(
meğerse pot tan gelen 0-10v, seçtiğim 4-20 ma girişe uygulanınca, cihaz yanıyormuş,
ama değer,çünkü öğrendim ve tecrübe edindim.
yazılımı manuelde ve otomaticte potla, akım otomatikte ise akım kontrolüyle çalışacak şekilde ayarladım,
hatta 90 kw dediğimiz motorun akımının yükseldiğini görebilmek için, 1,5 kw bir motoru, 90 kw motor farz ederek, çalıştırdıktan sonra, milin ucundaki kasnağa bir tahta bastırarak akımının artmasını sağladım. ;D :D ve monitörden giriş adresindeki değerin yükseldiğini gördüm..isteyince oluyormuş..

sn edremit: ampermetreyle yaptığın bu sistemde, örnğn amper alt kontağa gelince,sürücüye uygulanan referans, yavaş yavaşmı yani bir bir artarakmı çoğalıyordu, yoksa ani bir referans yada tek tek sabit frekanslarmı uygulanıyordu. yani mal verici motor belirli aralıklarla birden birdenmi hızlanıyordu.??.
geçmişteki bu sistemlerin zor ve emek sarfedilerek yapıldığını duymamız, bizlere daha çok ilham ve teknolojik ürünlerin kullanılmasındaki yoğunluğumuzu arttırıyor, dediğin gibi, ne mutlu bize ki : günümüzde kullanılan otomasyon sistemlerinin, programlanabilir cihazların kullanılmasında az emek harcayarak daha fonksiyonlu daha gelişmiş sistemlerin yapılması sağlanıyor....

Sayın gezer77 sizin pdf dosyasını verdiğiniz veya battaldirican arkadaşın bahsettiği phoneix contact veya weidmullerin .... bu tip cihazlarını biliyorum. Genellikle kendi kontrol cihazları ile birlikte kullanılıyor. Yeni tiplerinde 100-150-200/5 giriş veya 100-200-400/5 .... giriş olarak dip sviç vasıtasıyla seçme imkanı sunmuşlar güzel bir düşünce. Bunların kendi kontrol cihazları ya da başka bir proses kontrol cihazı yada PLC-PC-PİC .... vasıtası ile programlanması en çok kullanılan ve enezli arkadaşın sorununa çözüm olabilecek uygulamalar. Burada malzemeyi tanıyan, uygulama yapmış, tecrübesi olan kişiler doğru çözümleri çok rahatlıkla söyliyebiliyorlar. 1995 yılında kurulmuş bir tesisimizde (italyan) benzer akım transmitterleri var yanlış hatırlamıyorsam besleme girişi dahi yok ( verdiğiniz phoneix contact 20-30 V besleme girişi istiyor) kısaca uzun süredir bu tip cihazlarla çalışıyorum. Kompenanat olarakta bu tip cihazlar artık satılıyor. Bir elektronik kataloğundan bulabilirsiniz yada yeni tip bozuk bir Reaktif Güç Kontrol Rolesini açarsanız akım girişi olarak bu kompenantın kullanıldığını görürsünüz. Ortasından kablo geçecek şekilde genelde 15 volt beslemesi, çıkışı olan bilgisayarların içinde parazit önlemek için kullanılan ferit nüveye benzer birşey. 3 fazlı RGR lerde 3 adet oluyor eskiden bu iş için düşük omajlı kalın bir tel kullanılır ve tel uçlarında oluşan gerilim düşümü ile ölçüm yapılırdı. Sonuçta Söylediğiniz çözüm doğrudur herhangi bir muhaletefim yok.
Konuya başka bir bakış getirmek amacıyla ve her ikisi de TÜRK malı olduğu için klemsan yada emko markalarını fazla düşünmeden önerdim. Klemsanın bu iş için ürettiği transmitterler mevcut. 0-5 Amper girer 0-10 V 0 veya 4-20 mA .... alır istediğinizi yaparsınız. EMKO daha farklı üreticinin dahi düşünmediği uygulamaları yapabilme olanağına sahipsiniz bu işi de yapabileceğini tahmin ediyorum. Daha başka Türk malı cihazlar da önerebilirim konu fazla karışmadan ve EMKO ile bu işin nasıl yapılabileceğini zorlamaya çalışacağım. Bu uygulamada da başarılı olursak yukarıda bahsettiğim bu ve benzer uygulamalar için %40-50 çözüm sağlanır cümlesi daha fazla anlam kazanır sanırım.
Zaman meselesi gerçekten önemli son zamanda mesajları ancak gece 2-3 gibi yazabiliyorum. Enezli arkadaşa özelden malzemeleri alacakmısın birlikte mi deneyelim, yada ben deneyip çalışırsa size göndereyim mi? (bana malzemeleri geri gönderirsiniz) diye sormuştum. Cevap bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri