2 Usb kablosunu Seri bağlamak.

abuzerefendi

Katılımcı Üye
Arkadaşlar elimde 2 adet bozuk fare var ve bu farelerin usb kablolarını kestim. - ve + uçlarının hangileri olduklarını da buldum. bu usb leri bilgisayara tek tek bağlar isem, 2 si de fanı çalıştırıyor. bu 2 ubs yi birbirine paralel bağlarsam hızda bir değişiklik olmuyor. peki ben bu 2 kabloyu ve fanı nasıl seri bağlayabilirim???

usb çıkışı 5v 100mA dir.Sanırım siz 2 usb kablosunu seri bağlayarak nasıl 10v (fanın daha hızlı dönmesi) elde ederim diye sormuşsunuz.Böyle bir şey ne yazık ki mümkün değil.Tek kaynağı 2 kabloyla seri bağlayamazsınız.ama bu 2 kabloyu paralel bağlayıp 5v 200mA çıkış elde edebilirsiniz.Ama bu fanınızı hızlandırmaz.

Peki kondansatör vs başka bir ekipman kullansak?

Usb den en fazla 5V 500 mA alabilirsiniz yani 2.5 watt buda öyle her usb çıkışından ha deyince alınmaz yukarıda söylendiği gibi aslında 5V 100 mA alabilirsiniz bu işinizi görmüyorsa usbden daha fazla medet ummayın başka çare arayın. Kondasatör falan kullansak sorusunun cevabı iş güç enerji kavramlarını anlamaktamn geçiyor uzun hikaye birkaç konuda yazmıştım bulabilirsiniz onları okuyun veya benzer konuları inceleyin. Usb ler hassasdır fazla üzerine gitmemek lazım iki usb çıkışını seri bağlayayım 10 V olsun falan demeyin sonra iki çıkışıda yakabilirsiniz ben cihazınıza zarar gelmesin diye yazdım bunları kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,192
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri