2. Sinyali Yakalayalım

Güzel bir kumanda problemi. Mevcut sisteminizde çözümü zor. Çünki sayma mantığı yok ancak zaman rolesi insiyatifi ile çalışan bir devre var. Arkadaşların tavsiyeleri daha çok sayıcı bir sitemle işin çözülebileceğini anlatıyor. Bende böyle düşünüyorum. Bana göre çözüm için şunlar uygulanabilir:

---- Metal var sinyali tekrar geldiğinde yeni bir role enerjilendirilip 1 metre boyunca klepenin açık kalması sağlanarak banttaki, metalin ve 1 metredeki tüm ürünlerin red edilmesi uygulanabilir. Bu durumda 1-2 zaman rolesi ve 2-3 role daha lazım olacak devre iyice karışacak ve bir miktar temiz ürün de gözden çıkarılacak

---- Devreye ileri geri yönde sayabilen bir sayıcı bağlarsınız. Çift kanallı 1 giriş ileri 2 giriş geri. Metal dedektöründen gelen metal var sinyali için 1 girişe sinyal gelir sayıcı ileri yönde sayar klepe açılıp metal red edildiğinde 2 girişe sinyal gelir (reset durumunda) geri yönde sayar. Eğer resetten önce bir defa daha metal var sinyali gelirse klepe açık kalır bant 1 metre daha gider yeni metalde red edilmiş olur. İlk mantıktaki gibi temiz üründe gözden çıkarılır.

----- Sistem enkoder cinsi mesafe ölçümü yapabilen bir sayıcı ile tekrar düzenlenir. PLC gerek varmı bilmiyorum. Ama kesin çözüm bu şekilde alınabilir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu sistemde bant daraltılıp tekrar genişleme yapabilme imkanı yok deniyor,bantın altına veya üzerine manyetik bobin veya mıknatıslı seperatör uygulaması yapılsa arada bir seperatör temizlenebilir.

dedektör sistemi manyetik alanla çalıştığı için mıknatıs sistemi uygulanamaz
bant genişliği standart ve plc sistemi ni şu anda uygulamak imkansız ancak yeni bir proje için olabilir .

şimdi benım aklıma gelen cozum ıse bır kere metal dedektoru aktıf olduktan sonra bır role ceksın bu role uzerınden bır proxımıty sensor aktıf edılsın buda klapenın kontrolunde kullanılsın .sımdı metal dedektoru hıssettı vede proximiıty aktıf oldu ne zaman metal onun onune geldı bant dursun klapeden metal yerıne gıtsın vede daha sonra bant tekrar calıssın

devre en fazla aynı anda 2 metal yakalama üzerine çizildi. Daha fazla metal yakalanması için aynı mantıktan yararlanabilirsin. Klepenin çalışma süresini 2. metalin yakalanma ve bırakılma süresine ekledim.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Arkadaşlar
Bu sisttem şu an çalışıyor
ve 10 denemeden sadece 1 tansinde 2.ürün sinyali yakalıyamıyoruz aslında dedektör sinyali veriyor amabiz onu panoda kullanamıyoruz ilginçtir şema üzerinde akış yaparken kayboluyor .
Bant durdurmak mümkün değil bu arada sevgili arkadaşım

Bu istemin akıllı röle ile kullanıyor olsak. Kontrol amaçlı 16 bitlik bir word ü her saniye shift komutuyla kaydırabilirdik. Örneğin red klapesi banttan 1 sn de akacak ürünleri banttan alıyor olduğunu düşünürsek ve metal algılama dedektöründen 10 sn sonra klape açılırsa yani arada 10 sn lik mesafe var olduğunu düşünelim.
Kontrol wordümüzü saniyede bir bit kaydırırız 0. bitine metal dedektörünün çıkan kenarıyla 1 yazarız redli ürün algılandığında. Red klapeside 10. bitini kontrol ediyor olsun. Bizim 0-10 bit arasında ürünlerimizle beraber bitlerimizde konveyörde aynı hızda kalysın. Konveyör hızına göre bit kaydırma hızını tetikleriz. Böylece 10 adet ürünü hatalı olup olmadığını kaydederiz ve bu bitler aynı zmanda klapeye geldiğ anda klapeyi açarak redli ürünü konveyörden alırız. Biraz karışık anlattım galiba

pusu_36 ' Alıntı:
tam metal klepenin önünde iken klepe açılıyor ve metal red ediliyor bant duruyor klepe kapanıyor ve bant çalışmaya devam ediyor.
pusu_36 ' Alıntı:
Arkadaşlar
Bu sisttem şu an çalışıyor
ve 10 denemeden sadece 1 tansinde 2.ürün sinyali yakalıyamıyoruz aslında dedektör sinyali veriyor amabiz onu panoda kullanamıyoruz ilginçtir şema üzerinde akış yaparken kayboluyor .
Bant durdurmak mümkün değil bu arada sevgili arkadaşım

hocam anlayamadım, metal red edilirken bant duracak mı, durmayacak mı? İlk sorduğunuzda "bant duruyor" diyorsunuz, daha sonra da "bantı durdurmak mümkün değil"...
Çalışan devreyi eklemeniz mümkün mü??

yanlış anlamışsınız sistemde uzun süreli bant durdurma yapılmıyor bantı durdurarak kirli ürünü almak mümkün dedğil sadece klepe kapanması için 1 sn az zamanda duruyor o kadar

Böyle bir uygulama yaptım.
Metal dedektörünce tetiklenecek çok sayda sayıcı (zaman veya pals) yapmak gerekiyor...Her sayıcı metalin iptal yerine ulaşmasıyla resetlenecek sekilde ayarlanacak...Ve kontakları aynı işi yapacak şekilde bağlanacak...Böylece peşpeşe gelen metalleri yakalayabilirsin...Ve tetiklenmiş bir sayıcının
resetleninceye kadar tekrar resetlenmesine izin vermeyeceksin...
Eğer sabit bir hızsa zaman saydırabilirsin fakat değişken hızsa pals saydırman gerekiyor...Sistemin stop edilmesinde sayıcıların son değerlerini tutman gerekiyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri