2 Led = 12 V 1 Amper Adaptör Patlattı

2 tane şerit led metre 60 led bunu 12v 1 amper adaptör ile çalıştırdım patladı neden ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
60 led derken toplamda 120 led mi var?
eğer öyle ise bir led 20mA akım çektiğini düşünürsek
120x20mA = 2,4A yapar. 3A güç kaynağı gerekir.

şeritlerin metresi 4,8w çeker, 5mt şerit led e 36W 12v 1,5-2A adaptör yeterli gelir şeritlerin dizilimi smd dir ve 5cm bir kesim yeri vardır doğru yerden kestiğiniz sürece 5cm de 12v ile çalışır 15mt'side uygun adaptör secildikten sonra
adaptörün çıkışına bakın kısa devre olup direk 220v geçirmiş olabilir trafosuz ise veya yanlış bir bağlantı yapmış olabilirsiniz varsa başka bi adaptörde ledlerinizi deneyin ,adaptörün çıkışını ölçün

kabaca bir hesapla şerit ledin bir metresi 0,4 amper çeker kaç metre kullanacaksanız 0,4 ila çarpıp trafo seçimi yapabilirsiniz fakat r.g.b ledler 1 a çeker

herkes güç hesabı yapmış ama neden patlamış olabilir kimse değinmemiş.

ters bağlanmış olabilir mi :) ters bağlansa bile adaptör nasıl patlar hayal bile edemiyorum :)

adaptörde bir problem var.

herkes güç hesabı yapmış ama neden patlamış olabilir kimse değinmemiş.

ters bağlanmış olabilir mi :) ters bağlansa bile adaptör nasıl patlar hayal bile edemiyorum :)

adaptörde bir problem var.
ters bağlansa dahi trafo patlamaz en fazla ledler yanmaz sorun oluşturmaz ya ledde ya trfoda kısa devre muhtemeldir.

Biraz daha detaylı bilgi verse belki anlarız neden patladığını. Adaptörü daha önce başka cihazda kullanıyormuydu, adaptör mü patladı ledler mi (2 Led = 12 V 1 Amper Adaptör Patlattı yazmış 2 Led = 12 V 1 Amper Adaptör(ü) Patlattı 2 Led = 12 V 1 Amper Adaptör(ledleri) Patlattı, adaptör veya ledler başka cihazlara bağlanınca şu anda nasıl tepki veriyor. Adaptörü açtımı yanmış olan devre elemanı varmı trafo sağlam mı vs vs...

Ledler mi patladı adaptör mü anlamadım. Ledler patladıysa adaptör çıkış voltajı yüksek muhtemelen, Dc de ters bağlantı yapılsa bile (+ ile - ters bağlanırsa) adaptör de ledler de patlamaz sadece yanmaz bağlantıyı çevirince düzelir.
Adaptör prize takılır takılmaz patladıysa girişinde kısa devre vardır ki zaten sigorta atmıştır.

Konudan ayrı olucak ama yardım ederseniz sevinirim

Şerit ledler 3.1 v İle çalısıyor. 4 v bir şarzlı pil ile Nasıl çalıltırabilirim ?

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri