2 Lambalı Vaviyen Çizimi

anahtarlamada bir sıkıntı var yanlışıyım ?
2 noludan devreyi kestiğnde 1 noludan anahtarlama yapılırsa eğer lamba yanmaz... umarım yanılmıyorumdur !!!

1 nolu anahtarın ortak ucuna faz 2 numaralı anahtarrın ortak ucuna Nötr gelmesi gerekiyor !!!

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar sanırım bu şekil biraz daha anlaşılır oldu.

2lambavaviyen.JPG

bu şekilde yanar ama peki yanan ışık 100 Watt lık ampül işe otomatikmen 1/2 degerinde düşecektir.
Burada lamba dan lambaya seri bağlanmalıdır ki isteneni versin

Komple bir evin projesi buraya sımaz be dostum bir elektrkciye uğra göstersinler sana

Bunu kullanacagın devreye gore paralel yada serı yapmanı onerırım
fakat en iyisi paralel yapmandır Tek lamba arızalanırsa dıerıde cıkıs vermes Seride...

seri bağlı lambalarda gerilimin yarısı düşeceği için sönük yanar.
çizim doğru fakat anahtarda kontakları göstermemişsin.dolayısı ile bilmeyen birisi bu şema ile
tesisatı yapamaz.

onu bilmeyen birsi bu mesleği hiç yapmasın mesleği mahvetti o bilmeyen birileri zaten elektrikçi olan o tğr şemalar falan olmadan dahi yapabilmeli

Merhaba;
Godzillas armatörler bağlantılı yapılırken seri bağlantı yapılması tavsiye edilmez.Fazla sayıda armatör bağlarsan sönük yandığını görürsün.Ayrıntıya inmiyorum.
Sana bilgi amaçlı olsun...Umarım anlamıştırsın...

Merhaba Godzillas;
Mesajını yeni fark ettim :)
Armatörler bağlantılı yapılırken seri bağlantı yapılması tavsiye edilmez.Fazla sayıda armatör bağlarsan sönük yandığını görürsün.Ayrıntıya inmiyorum,istersen yardımcı olurum ama.
Sana bilgi amaçlı olsun...Umarım anlamıştırsın...

Senin Bu Çizimin Seri bağlantı haliyle lambaların sönük yanacak.Çünkü bu bağlantı şeklinde Gerilim ve akım Bölünür,Onun için Paralel bağlaman gerekiyor ve lambaların aynı seviyede yanar.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri