2 Faz birbirine temas ederse neden patlar ?

Bunun çok basit bir açıklaması var.R,S,T fazlara ait sinüs eğrilerini bir aynı girafiği çizelim.Ondan sonra yukarıdan aşağıya tüm sinüs eğrisini dik kesecek şekilde bir çizgi çizelim.Çizgi üzerinde,örneğin R ve S fazlarının gerilimine bakalım.Örneğin R 200 volt iken diğeri S fazı 40 volt olsun.Bunun anlamı şu:bir iletkenin bir ucunda 200 diğerinde 40 volt var gibi olur.İki potansiyel kaynağı direnci sıfıra yakın bir iletkenle kısa devre etmiş olursun ve böylece patlama gerçekleşir.Ama arada örneğin uygun bir yük lamba gibi olsaydı hiçbitşey olmazdı..Saygılarımla

yani 120 derecelik açının sıfır nıktası notr dür, açı değeri 0 dan 120 ye çıkıp iner ya, sıfıra gelince notr ile kısa devre etmiş gibi olur

benimde başıma şöyle bir olay geldi.yıldız üçgen pano yapmam söylendi yaptım denedim çalışıyor 20 seenelik bir usta da takacak benden vardiyayı teslim alıp adam götürüp takıyor yıldız kontaktörü yapışıp kalıyor faz çakışması şekle bakıyorum panoya bakıyorum herşey doğru şefimde inanmadı götürdüm incelettim oda doğru olduğunu onayladı ama 20 senelik ustam hala hatasınnı kabul etmemekte ısrar ediyor.önümüzü açın artık.

Faz nötr arası 220 voltken 2 faz arası 380 volttur.
Faz nötr temas edince nasıl patlıyorsa 2 faz temas ettiğindede patlar.
Sebebi de 120 derecelik açı farkı

konjenerasyon gibi bir ortamda faz açılarını eşitleyip yakalasak fazlar çakışsa patlama olmazmı ?

çok patlattım..:)nedenini bilmek iyi oldu saolun

ben elektriğin koskoca bir pensenin ağzını bir çalı parçasıgibi kırdığını(patlama sonucu) gördüm çok tehlikeli fazlar arası olan 120 derecelik açılardan meydana gelen ve temas halinde havaifişek edasıyla patlayan bir olgu tavsiye etmiyorum hayatta daha güzel aksiyonlar var:)

benzer patlama benimde başımdan geçti ,taş kırımı yapan bir şantiyeye elektrik arızasına çağırdılar , sorunun ana motora elektrik gitmediğini , sorunun panodan olduğunu onun için pano elektriğini kestiklerini söylediler . bende pano içine bir göz attım panoda tadilat yapıldımı diye sordum, hayır kimse dokunmadı dediler sigortaları kontrol ettim ve elektriği açtım açmamla çok büyük patlama oldu meğerse yıldız üçgen kotaktaktörlerinin besleme uçlarını aynı yere bağlamışlar o yüzden iki kotaktör birden çekmiş o patlama nedeniyle iki gün gözlerim doğru dürüst görmedi pano kapağıda yerinden fırladı tadilatı yapanda bulunmadı bazı arkadaşlara örnek olur diye paylaştım bu durumda anladığım kadarıyla üç faz çakışmış oldu
sana hayır tadılat yapılmadı dıyen dınazorları asmak lazım
tecrubesız olasydın canınla odeyebılırdın
boyle kesmemes ınsanlardan nefret edıyorum
sorumluluk almamak ıcın senın hayatını hıce saymıslar
buyuk gecmıs olsun

sağolsun panolarda revizyon yapan elektrikçilerden biri iki bara arasına somunu düşürmüşler enerjiyi verir vermez tam yanımda ki pano patladı ama öyle böyle değil aksiyon filmlerinde ki gibi 6000 amper abb şalter vardı bağlı olan ne varsa hepsi açtı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,021
Son üye
eimqoeL

Yeni konular

Geri