2 Faz birbirine temas ederse neden patlar ?

salserol

Üye
2 farklı faz birbirine temas ederse neden patlama olur ?

Teşekkürler

Fazlar arasındaki 120' şer derecelik açı ve arasındaki potansiyel fark vede voltmetre ölçmünde 380 volt gibi bir değer...

Bu sebeple kısa devre esnası + ve - yüklü elektronların birbirine çarpması ( çakışması ) ile ısınmalar baş gösterecektir.

Patlamanın şiddeti : İletkenin kesiti, voltajın büyüklüğü ve çekilen akım ile doğrudan ilgili olduğu için değişik patlama örneklerine rastlayabiliriz.

Geçmişten bugüne dek elektriğe tam anlamıyla bir tanımlama getirilememiştir.

Kabul edilen tanımlamayı tekrardan hatırlatacak olursak ;

TANIMI

Elektrik, durağan ya da devingen yüklü parçacıkların yol açtığı fiziksel olgudur. Elektrik yükü, maddenin ana niteliklerinden biridir ve temel parçacıklardan kaynaklanır. Elektrik olgusunda rol oynayan temel parçacık yükü, negatif işaretli olan elektrondur. Elektriksel olgular çok sayıda elektronun bir yerde birikmesiyle ya da bir yerden başka yere hareket etmesiyle ortaya çıkar. Elektrik olgusunda rol oynayan diğer parçacık yükü, pozitif işaretli olan protondur. Elektrik yüklü cisimler mıknatıs gibidir: negatif ve pozitif yüklü cisimler birbirini çeker, ama aynı elektrikle yüklü olan iki cins birbirini iter. Elektrik insanoğluna, son derece kullanışlı bir enerji çeşidi sağlamıştır. Isınma, aydınlanma, haberleşme gibi amaçlarla, ayrıca makinelerde ve elektronik alanında büyük ölçüde elektrikten yararlanılmaktadır.

Birde tarihçesine bakarsak ;

TARİHİ

Eski Yunanlılar, kehribarın bir kürk parçasına sürtülmesi sonucunda kuştüyü gibi hafif cisimleri çekme özelliği kazandığını gözlemlemişlerdi. Elektriği ilk olarak ciddi anlamda inceleyen bilim adamı William Gilbert, 16. yüzyılın sonlarında, statik elektrikle magnetizma arasındaki ilişki üzerinde araştırmalar yaptı. Elektrik yüklerinin eksi ve artı olarak belirlenip adlandırılmasına da gerçekleştirdi. 1767�de Joseph Priestley, elektrik yüklerinin birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak çektiklerini buldu. 19. yüzyılın başında Alessandro Volta, elektrik pilini icat etti. Davy, 1808�de elektrik akımı taşıyan iki kömür elektrotu birbirinden ayırarak bir ark oluşturmayı başardı. Ve böylece elektriğin ışık ya da ısı enerjisine dönüşebileceğini gösterdi. 1820�de Hans Christian Orsted, içinden elektrik akımı geçen bir iletkenin yakınındaki bir mıknatıs iğnesinin saptığını gözlemleyerek, elektrik akımının iletken çevresinde bir magnetik alan oluşturduğu sonucuna vardı. Elektriğin laboratuar duvarlarını aşıp sanayideki ve günlük yaşamdaki yerini alması süreci 19. yüzyılın ikinci yarısında başladı. 1873�te Zénobe-Théopline Gramme, elektrik enerjisinin havai hatlar aracılığıyla etkin bir biçimde iletilebileceğini gösterdi. A. Edison�ın 1881�de ilk elektrik üretim merkeziyle dağıtım şebekesini New York�ta kurması ,elektrik enerjisinin evlerde ve sanayide yaygın olarak kullanılmasının başlangıcı oldu . Elektronun bulunması, diyotun ve triyot lambanın icadı, elektroniğin ayrı bir bilim dalı olarak gelişmesinin başlangıcı oldu

Ve son olarak elektrik akımının tanımını hatırlayacak olursak, bu konuda tam olmasa bile kafamızdaki sorulara açıklık getirecektir.

ELEKTRİK AKIMI

Yüklü temel parçacıklar (- yüklü elektronlar ve + yüklü protonlar), iyonlar (bir ya da daha çok elektron yitirmiş ya da kazanmış atomlar) ve delikler (artı yüklü parçacık olarak düşünülebilen elektron eksikliği) gibi elektrik yükü taşıyıcılarının devinimlerinin ortak adı. Elektrik yükünün elektronlarca taşındığı bir tel içinde ki akım , birim zamanda telin herhangi bir noktasından geçen yük miktarının ölçüsüdür

Farklı hızda dönen iki tekerleğin yanak yanağa sürtmesi gibi düşün.
İki faz farklı açı zamanında (120o) üretildiği için

birgün buhar kazanına 3fazlı rezisstans takıyordum ogunun verdiği bir dalgınlıkla notr köprülemesini dikkate almadım ve sistemi açınca mantar tabancası gibi bir patlama ve hat üzerinde ne kadar sigorta KAR larda dahil binanınkiyle birlikte attı ama eminim KAR lar olmasaydı patlama daha farklı olurdu

çaliştiğim mağazanın açılış tadilatı sırasında bu olay meydana geldi.. elektrikçi arkadaş aynan çizgi filimlerindeki gibi simsiyah bir suratla geldi.. mağazanı sigortaları , apartmanın bıçak sigortaları ve hatta mahallenin trafo merkezindeki sigorta atti..

Bir Reklamda slogan vardı "Kontrolsüz güç, güç değildir"

Patlama nedeni ısı sonucunda oluşan basıçtır. Çok ani ısı yükselmesi bomba gibi etki yaratıyor. Ayrıca bu ısının oluşturduğu ark da işin içine girince kontrolsüz bir patlama oluşuyor.

Gerilimin büyüklüğü, Oluşabilecek akım değeri (sigortanın, kablonun, kaynağın .... geçirebileceği akım kadar... teorik olarak sonsuzdur) önemlidir.

Bunlar kadar ortam da önemlidir. Açık alanda patlamanın şiddeti daha az kapalı alanda daha fazladır (bomba gibi). Nemli, tozlu ... ortamlar patlamanın şiddetini değiştirir

benzer patlama benimde başımdan geçti ,taş kırımı yapan bir şantiyeye elektrik arızasına çağırdılar , sorunun ana motora elektrik gitmediğini , sorunun panodan olduğunu onun için pano elektriğini kestiklerini söylediler . bende pano içine bir göz attım panoda tadilat yapıldımı diye sordum, hayır kimse dokunmadı dediler sigortaları kontrol ettim ve elektriği açtım açmamla çok büyük patlama oldu meğerse yıldız üçgen kotaktaktörlerinin besleme uçlarını aynı yere bağlamışlar o yüzden iki kotaktör birden çekmiş o patlama nedeniyle iki gün gözlerim doğru dürüst görmedi pano kapağıda yerinden fırladı tadilatı yapanda bulunmadı bazı arkadaşlara örnek olur diye paylaştım bu durumda anladığım kadarıyla üç faz çakışmış oldu

benimde başıma bununla ilgili bir olay geldi şantiyenin elektrik panosu geldi panoyu yerine monte ettik bağlantıları yapdım enerjiyi verince panodan çatır çatır diye bir kaç kez patlama sesi geldi nhlar attı yapılan hatada panocunun sigorta girişindeki trifaze barayı sıkmaması benimde bunu kontrol etmemem bu olaydan sonra her zaman kontrol ederim panoda gevşeklik var mı diye elektriğin en büyük düşmanı gevşeklikdir...

patlama nedeni iki faz arasında 120 derece faz farkı var bu nedenle iki faz birbirine değdiğinde patlar

bunlar olabilir ama elektron akışını anlamak gerekli önce 120 derece faz farkı olabilir doğru ama elektronlarda yüklü olan iyonizayson enerjisi göz ardı edilemez boşalma olaylarında ve korona olaylarında nasıl oluyorsa bu olayda hemen hemen aynı olaydır.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri