Avize Bağlantısı

Herkese Merhaba,
Salon için 2 yeni avize aldım. Birinde 4 duy diğerinde 3 duy var.
4 duy olan avizenin tavan bağlantısında 2 faz 1 nötr kablo var. avizenin 2 kablosunu tavandaki 1 faza, diğer 2 kabloyu diğer faza ve nötrü nötre bağladım, sanırım burada sorun yok
Diğer 3 lü avizenin tavan bağlantısında 3 faz 1 nötr var. Evet yanlış okumadınız 3 faz 1 nötr ve nasıl oluyorsa burada yapılan bağlantıya göre 2 avizenin yanma şekli birbirini etkiliyor
3 lü avize için 2 kablosunu beraber tavandaki 2 faza, diğer kalan tek kabloyu diğer faza bağladım, nötrü de nötre bağladım ancak bir düğmeye basınca ya her 2 avizedeki ampullerin bir kısmı yanıyor ya da bazısı daha az bazısı daha çok yanıyor hepsi beraber hiçbir koşulda yanmıyor.
Üstatlar bana yardımcı olabilir mi, nasıl yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Muhtemelen lamba hatları birinden diğerine geçişli gibi, ayrıca nötr hatlarını karıştırmış gibisiniz. Faz ve nötr hatlarını kontrol kalemi ile değil, ölçü alet ile doğru tesbit etmek gerekiyor. Bir elektrikçi bulmanız daha uygun olacaktır.

Herkese Merhaba,
Salon için 2 yeni avize aldım. Birinde 4 duy diğerinde 3 duy var.
4 duy olan avizenin tavan bağlantısında 2 faz 1 nötr kablo var. avizenin 2 kablosunu tavandaki 1 faza, diğer 2 kabloyu diğer faza ve nötrü nötre bağladım, sanırım burada sorun yok
Diğer 3 lü avizenin tavan bağlantısında 3 faz 1 nötr var. Evet yanlış okumadınız 3 faz 1 nötr ve nasıl oluyorsa burada yapılan bağlantıya göre 2 avizenin yanma şekli birbirini etkiliyor
3 lü avize için 2 kablosunu beraber tavandaki 2 faza, diğer kalan tek kabloyu diğer faza bağladım, nötrü de nötre bağladım ancak bir düğmeye basınca ya her 2 avizedeki ampullerin bir kısmı yanıyor ya da bazısı daha az bazısı daha çok yanıyor hepsi beraber hiçbir koşulda yanmıyor.
Üstatlar bana yardımcı olabilir mi, nasıl yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler

Biraz anlamam da sıkıntı var .
TesisatI siz biliyorsunuz ?
Anahtar, komitatör, üçlü anahtar var yazmamaniz.

Tüm yerleri fotolamaniz .
Arkadaşların yorumlarını beklemeniz .

Muhtemelen lamba hatları birinden diğerine geçişli gibi, ayrıca nötr hatlarını karıştırmış gibisiniz. Faz ve nötr hatlarını kontrol kalemi ile değil, ölçü alet ile doğru tesbit etmek gerekiyor. Bir elektrikçi bulmanız daha uygun olacaktır.
Dediğiniz gibi lamba hatlarında geçiş var sanırım. Neden var o da ayrı mesele. Kontrol kalemi ile ölçtüm, 3 kabloda elektrik var 1 kabloda yok. elektrik olmayan nötr değil midir?
Avizenin iç bağlantısında sorun var
gibi.İyi bir elektrikçi bulunuz.
avize iç bağlantısında ne gibi bir sorun olabilir? çözemezsem yarın elektrikçi çağıracağım
Biraz anlamam da sıkıntı var .
TesisatI siz biliyorsunuz ?
Anahtar, komitatör, üçlü anahtar var yazmamaniz.

Tüm yerleri fotolamaniz .
Arkadaşların yorumlarını beklemeniz .
Salondaki 2 avize için toplam 4 anahtar var. tavanda bir yerde 2 faz 1 nötr, diğer yerde 3 faz 1 nötr var. bütün sorun fazladan 1 nötürden çıkıyor sanırım

Kusura bakmayın.
Aynı yazıyı yazmışsınız.
Yerine değiliz ve diger uzaktan göremiyoruz
Anahtar , tavan , avize .
Tesisat bilinmiyor ?
Nasıl bağlantıları yaptınız bilinmiyor. ?

Gören birii ( elektrikçi ) çözecek.

güzel insan, görmeden ve ölçmeden yorum yapmak çok hatalı olur, elektrik var diyorsunuz (kontrol kalemi yanıltabilir) var da anahtar açıkken mi? kapalı iken mi? yani bu şartlar altında iyi bir elektrikçi şart.

Tekrar merhaba, şöyle bir ek bilgi vermek istiyorum. Anahtarlara uzak olan avize, elektriği anahtarlara yakın olan avizeden alıyor. Tesisatı döşeyen eleman büyük olasılıkla kablo tasarrufu için bu şekilde yapmış.

Anahtarlara yakın taraftaki tavanda 2 kahverengi (FAZ), 1 mavi (FAZ) ve 1 mavi daha (NÖTR) var ve FAZ olan maviyi boşta bırakırsam anahtarlara uzak olan avize hiç yanmıyor ancak anahtarlara yakın olan avize düzgün bir şekilde yanıyor.

Yani aslında bu mavi faz kabloyu diğer faz kablolara bağlamayı denedim ancak bu durumda bir düğmeye basınca her 2 avize de yandı ya da ampuller kısık yandı vs

Şimdi değerli cevaplarınızı almak istediğim sorum şu; Anahtarlara yakın tavandaki MAVİ renk FAZ olan kabloyu nasıl bağlamalıyım ki her 2 avize de düzgün yansın?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri