1N4007 Yerine 1N4004 Kullanılabilir mi?

Zener ile 1n4001 in calisma mantigi cok farkli ama ? Olmaz diye dusunuyorum. Adi gecen gerilim dayanacagi maksimum gerilimdir.

@kesmez hocam sen ne dersin yerine olur mu?
1n 4001 den 1n 4007 ye kadar bütün diyotlar aynı sadece ters dayanma voltajları farklı. Eğer 400 volt yeterliyse 4007 yerine 4004 de olur.
Zener yerine normal diyot olmaz

Led adaptörünün trafo sargılarında da sorun çıktı. Bakalım bi ara uğraşacağım. Trafonun içine kurtçuk benzeri bir böcek girmiş ve kısa devre yaptırmış bu arada. Onu söylemeyi unuttum :D

Aslında uğraşmaya da değmez ama deneyeceğim yine de

Bende elimde 24 volt 14 amperlik smps guc kaynagi ile ugrasiyorum. 5 tane vardi 2 tanesini calistirdim. Onlarla ayarli guc kaynagi yapacağım. Icine bocek girmesi kolay kolay kısa devreye neden olmaz ama ?

Cihazda bariz yanik patlak var mi? Bildiğimiz led beslemek icin kullanilan smps lerden mi?

Bende elimde 24 volt 14 amperlik smps guc kaynagi ile ugrasiyorum. 5 tane vardi 2 tanesini calistirdim. Onlarla ayarli guc kaynagi yapacağım. Icine bocek girmesi kolay kolay kısa devreye neden olmaz ama ?

Cihazda bariz yanik patlak var mi? Bildiğimiz led beslemek icin kullanilan smps lerden mi?

Aynen bildiğimiz normal led adaptörlerinden. Amperi de düşük olduğundan ucuzdur ama uğraş olsun diye açtım içini. Ben arıza kurttan diyorum ama olmayabilir de. Kurttan dememin sebebi hayvanın kafasının geldiği yerdeki diyotun bacağındaki kararmaydı. Köprüleme yapan diyotlar kesin kısa devreydi. Varistor ve girişteki kapasitor sağlamdı ama işin ilginç yanı girişteki trafonun uçlarının bacaklarla teması yok. Bobin telleri bir miktar kopmuştu. Onları uzatıp bağlantı yapınca düzelir belki. Adaptöre yük de binmiyordu. En fazla 500 miliamperdir binen yük.

Bende de 12 volt 20 amper ayrıca led adaptörü var. Çıkıştaki kondansatörleri değiştirince çalışmaya başladı.

12 volt 21 amper led trafosunu ayarlı için besleme olarak kullanmıştım. 1 yıla yakındır da kullanıyorum. Tek sorun voltmetre ampermetre göstergesinin hassas olmaması yoksa kullanışlı ve düşük maliyetli oldu. 80 watt gücünde.

Hatta paylaşmıştım. Profesyonel değil ama idare ediyor beni https://www.kontrolkalemi.com/forum...ğında-hassas-voltaj-ayarı.121511/#post-778525

Zener ile 1n4001 in calisma mantigi cok farkli ama ? Olmaz diye dusunuyorum. Adi gecen gerilim dayanacagi maksimum gerilimdir.

Ters delinme gerilimi atıyorum 100 volt ise diyotu, 100 volt zener yerine ters bağlayarak kullanılabilir.

buradaki olay o zamana göre 100 voltu geçtiğinde kısa devre olması gerekiyordu 1n4001 bu işini başarıyla yapıyordu

kullanamazsın.
Delinme voltajından sonra diyot kısa devre yada açık devre olur. yani bozulur.
o zaman istenen kısa devre olmasıydı zaten

Iyide 4001 50 volt

Ilginc bir durum. 50 voltluk diyotun 100 voltta emniyet icin kullanilmasi.

Benim pek mantigima yatmadi ama kullanmak kisinin tercihidir. 50 voltluk diyot 51 voltta da arizalanabilir 80 volttada bunun bir standarti oldugunu dusunmuyorum.

Birde o diyot arizalanma aninda kisa devrede olabilir acik devrede. Bu bir handikap olusturmaz mi.

Kolay gelsin.

Zener voltajı delinme voltajı değildir , aşma voltajıdır. Zener diyot aşma voltajından sonra kısa devre olmaz, üzerinde zener voltajını tutacak şekilde üzerinden akım akıtır.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri