Kısmen El Yapımı Olan Güç Kaynağında Hassas Voltaj Ayarı

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar.

Başlıkta da belirttiğim gibi hazır malzemeler üzerinde oynayarak kendime göre işimi görecek bir güç kaynağı yapmaya çalıştım. Yaptım da bir süredir kullanıyorum.

Voltaj ayarı ve akım kısıtlama özelliği var ve güzel çalışıyor ama hassas voltaj ayarı yaparken sorun yaşıyorum. Mesela 4.2 volt ayarlamak zulüm oluyor.

Voltaj ayarını yapan pot 100k, hafif de oynatsam birkaç volt ileri-geri gidiyor. Ayarlamak epey zor oluyor. Buna ne yapabilirim sizce? Çok turlu 100 k pot alıp bunun yerine onu taksam çözüm olur mu dersiniz?

Teşekkürler.

Alta görüntüleri de ekleyeyim.
(Bu konularla hobi amaçlı uğraşıyorum. Elektrik-Elektronik ile alakalı bir eğitimim yok. O yüzden ifadelerde yanlışlarım olursa kusuruma bakmayın ve hatta beni de uyarın ki sizlerin sayesinde doğrusunu öğreneyim).

76yyOa.jpg
IMAG2181.jpg

Son düzenleme:
100 k ohm pota seri bir adet 10 k ohm eklerseniz potun1/10 u oranda hassas kontrol sağlarsınız.

Bu gibi devrede değilde Lineer devrelerde denedim.

Kolay gelsin

100 k ohm pota seri bir adet 10 k ohm eklerseniz potun1/10 u oranda hassas kontrol sağlarsınız.

Bu gibi devrede değilde Lineer devrelerde denedim.

Kolay gelsin

İlk onu denedim hocam. 10k denemedim ama 5k ve 100k pot paralel bağlayarak yaptım ama bu defa da 35 volta kadar cikacakken en fazla 17 volta kadar çıkıyor.

Paralel değil seri olmalı

Paralel değil seri olmalı

Pardon hocam ben paralel bağlamıştım. O halde seri deneyip sonucu paylaşacağım.

serkan_48 hocam çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi 10k seri bağladım. Artık sayenizde daha hassas ayar yapılıyor.

Fan da takarsam buna tam verim alabileceğim gibi görünüyor.

Bir de voltmetre ampermetre ölçümü yapan gösterge pek hassas değil. Onun daha iyisinden almak gerek galiba ama bilemedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Voltmetre ampermetre modülünün arka kısmında voltaj ve akım için iki adet ayar yeri var.Hassas bir multimetreyi çıkışa bağlayın.Modülün kalibrasyonunu yapın. Bu şekilde daha doğru sonuç verecektir. Kolay gelsin.

Voltmetre ampermetre modülünün arka kısmında voltaj ve akım için iki adet ayar yeri var.Hassas bir multimetreyi çıkışa bağlayın.Modülün kalibrasyonunu yapın. Bu şekilde daha doğru sonuç verecektir. Kolay gelsin.

Onu yaptım çok defa ama volt ve amper değiştikçe yine hassasiyet değişiyor.

Mesela 4.2 volta ayarlıyorum. Multimetre bağlıyorum. Ölçtügümde değerde sorun yok. Voltajı arttırınca yinr sapmalar oluyor. Ayni şekilde amper kisminda da böyle. Herhalde bunlarin kalitesi bu kadar.

Voltampermetreyi harici besleme ile kullanırsanız hata yapmayabilir.

Voltampermetreyi harici besleme ile kullanırsanız hata yapmayabilir.

En başından beri sistemi besleyen 12 voltluk led trafosuna dogrudan bağlamıştım zaten hocam . Yine de sapmalar var. Uçuk derecede değil ama yeterince hassas değil. Dediğim gibi kalite meselesi galiba.

Led trafosu değilde imkanınız bar ise pil ile besleyip deneme yapabilirseniz farkı gözleyelim.

Led trafosu pwm ile sürüldüğü için gürültülü bir kaynaktır. Pilde bu gürültü olmayacaktır denemekte fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri