1ms Hızında Açılıp Kapanabilen Hızlı Actuator Gerekli

kontrol edip edemiyeceğimizi actuatoru bulduktan sonra anlıycaz.
konu başlığına bakarsanız kontrol edemiyceğimiz bir actutator arıyoruz demedim.
polemiğe gerek yok Allah yolunuzu açık etsin, umarım başarılı olursunuz.....

Son düzenleme:
İstenen hızın doğrusu, yanlışlığı ve mümkünlüğü nedir bilemem, sadece ilk bakılacak ve sorulacak Alman festodur (ve ya rexroth)
...bunun var olup olmadığını söylerler ona göre devam edersiniz...başka firma aramaya gerek yok

bu arada arkadaşın hesabına göre 2ms civarı idi. eğer siznki doğruysa proje şimdiden yattı gibi.
neredeyse led gibi tepkime verecek bir actuator yoktur gibi geliyor bana.

Sanırım yanılmıyorum.

(5000 / 60)^-1 / 360 * 5 = 166us,
166us içerisinde bırakıp çekmesi gerekir. Ama burada hatalı yorumlanan 5 derece kısmı bence. Bileşke kuvveti 5 derecelik bir çözünürlükte üretmek için illa 5 derecelik bir alan da oynamak gerekmez. 60 derecelik bir açıda oynayıp 5 derecelik çözünürlükte bileşke kuvvet üretilirse evet 2ms ye ihtiyacınız olur. Max oynama alanınız 180 derece olacağından 5000RPM de max 6ms. Daha yavaşı olmaz.

festo güzel fakat pnömatik olması sürekli hava basıncı kaynağı gerektiriyor.elektrikli pistonda üretiyorlarmı? festo baya ciddi firma

Sanırım yanılmıyorum.

(5000 / 60)^-1 / 360 * 5 = 166us,
166us içerisinde bırakıp çekmesi gerekir. Ama burada hatalı yorumlanan 5 derece kısmı bence. Bileşke kuvveti 5 derecelik bir çözünürlükte üretmek için illa 5 derecelik bir alan da oynamak gerekmez. 60 derecelik bir açıda oynayıp 5 derecelik çözünürlükte bileşke kuvvet üretilirse evet 2ms ye ihtiyacınız olur. Max oynama alanınız 180 derece olacağından 5000RPM de max 6ms. Daha yavaşı olmaz.

en son konuşulan konu dönen diskin çapını arttırmaktı çünkü bunu döndürürken enerji problemi yok.
çap artarsa kazancımız nerde olur hocam

Moderatör tarafında düzenlendi:
en son konuşulan konu dönen diskin çapını arttırmaktı çünkü bunu döndürürken enerji problemi yok.
çap artarsa kazancımız nerde olur hocam

Açısal hız ve ağırlıklar sabit düşünelim. F= mw^2r. Merkezkaç Kuvveti yarıçap ile doğru orantılı.

Çapın artması ağırlıklara etkiyen merkezkaç kuvvetini arttırır. Ancak burada merkezkaç kuvvetinde fark oluşturmaya çalışıldığından strok aynı tutularak çap arttırılırsa aksine fark kuvvet azalacaktır.

Strok mesafesinin yarıçapdan daha fazla artmasını sağlayacaksa çapın artması işe yarar. Aksi durumda zarar görünüyor. Gereken aktuatör hızında da bir değişiklik olmaz.
Uygulama açısından da çapın artması mekanik uygulamayı daha elverişli kılabilir.

hocam aklına bişey gelirse parlak bir fikir bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

common-rail dizel motorların enjektör sistemleri solenoid valf gibi çalışır ve 4500-5000 devirde çalışabiliyorlar. bu kadar hızlısı üretilebildiğine göre ihtiyacınız olan valf nutlaka bulunur diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri