1ms Hızında Açılıp Kapanabilen Hızlı Actuator Gerekli

Nasıl olduğunu anlayamadım fakat havaya kalkabilen bir araç yapmayı planlıyorsunuz. Ufo benzeri roket veya pervane benzeri bir ekipmana sahip olmayan, aracın içinde kaldığı için oldukça da sessiz olacak. Benim anladığım bu, başarılı olmasa bile yaptığınız bu çalışma ( tabi doğru anladıysam) için sizi tebrik ederim. Başarılar.

çok teşekkür ederim.

çalışma sistemi tamamen istenmeyen balance problemini kullanmak. yani bozulan balance ve buradan çıkan gücü tek bir açıya doğru vermek.

Merhaba, arkadaşım bu actuator nekadar bir ağırlığı itip çekecek? çünkü actuatorler için bu bilinmesi gereken bir kaç seçenekten biri, itip çekme arasında nekadar bir süre bekleyecek? strok nekadar? actuatorun tam açılma süresi ne olmalı? gibi sorulara yanıt verirsen yardımcı olma yolunda bir nebze de olsa yol katederiz...! böyle bir teknolojiyi düşünüp tasarlamanız çok güzel ve bi okadar da ilgi çekici, mantık dışı bir tasarım değil, sanırım bu tasarımı geliştirebilmek içinde bu tür hesaplarıda yapmışınızdır? merak ile takipçinizim... saygılar.

aslında bu projede birde makine mühendisi arkadaşımız var.ben makineci değilim oda kendi çevresinde bu actuatoru araştırıyor.
fakat şöyle bir hesap yaptım:

en az 5000rpm ille hesaplarsak. denge bozulma açısıda devir ne olursa olsun 5 dereceyi geçmiycek. ben bunu devire göre proportional olarak mikrokontroller ile ayarlıycam.bize lazım olan actuator 5000 rpm de 5 derecelik bir açıda tam açılmış ve tam kapanmış olmalı.

stroke,güç ve hız en önemli faktörler ama bunların en optimum şekilde karşılıycak bişeyler bulmamız lazım. bu üç parametreye göre bişeylerde oynama yapabiliriz.fakat ağırlık az olursa itiş gücü az olur.bunu kompanze etmek için deviri arttırmak gerek bu seferde actuator hızı yetişmiyor. hızlı olması için stroke kısa olmalı.bu seferde balance çok bozulmuyor. gücü yetmiyor tam bir kısır döngü. yani hem fizik kuralına aykırı hemde olabilirliği var. elektronik olarak hazır ve nazır bekliyoruz ama mekanik ?

Dediğiniz gibi balansdaki dengesizliği bir yönde yoğunlaştırmak mümkün görünüyor. Ama verimlilik konusunda bir şey diyemem.

İşiniz zor gibi hocam. Söylediğiniz değerlerle 166us gibi bir zaman çıkıyor açılıp kapanma süresi olarak. Üstelik balansı bozacak ağırlık en az kazanılmaya çalışılan kuvvet kadar merkezkaç kuvveti ile dışarı itilirken içeri çekmeye çalışılacak.

Peki elektronik yerine mekanik bir çözüm yolu olabilir mi.? Tam 5 derecelik açıda değilde, daha geniş bir açı aralığında çalışılıp bileşke kuvvet istenilen açıda üretilse. Örneğin Motor subaplarının tahrik edilmesi gibi.

kusura bakmayın ama siz sanırım rüya görüyorsunuz....! 5000 Rpm de çizgisel hız 0,015 m/s olur bunuda 360 dereceye bölüp 5 ile çarparsak 0,000210 m/s çıkar sizin bu kadar hızlı açılıp kapanabilecek bir actuatoru bırakın ona komut verecek devreyi bile bulmanız bence çoook zor. sanırım dünyayı sallayamadan proje suya düşecek gibi...

Dediğiniz gibi balansdaki dengesizliği bir yönde yoğunlaştırmak mümkün görünüyor. Ama verimlilik konusunda bir şey diyemem.

İşiniz zor gibi hocam. Söylediğiniz değerlerle 166us gibi bir zaman çıkıyor açılıp kapanma süresi olarak. Üstelik balansı bozacak ağırlık en az kazanılmaya çalışılan kuvvet kadar merkezkaç kuvveti ile dışarı itilirken içeri çekmeye çalışılacak.

Peki elektronik yerine mekanik bir çözüm yolu olabilir mi.? Tam 5 derecelik açıda değilde, daha geniş bir açı aralığında çalışılıp bileşke kuvvet istenilen açıda üretilse. Örneğin Motor subaplarının tahrik edilmesi gibi.

evet ağırlık itme işi kolay geri çekerken ise çekme hızı merkezkaçtan doğan güç ve ağırlıkla ters orantılı.
valla mekanik konusunda makinacı arkadaş tabiri caizse yardırıyor. benim makina bilgim elektronikteki flip-flop seviyesinde. :)

bu arada arkadaşın hesabına göre 2ms civarı idi. eğer siznki doğruysa proje şimdiden yattı gibi.
neredeyse led gibi tepkime verecek bir actuator yoktur gibi geliyor bana.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu arada arkadaşın hesabına göre 2ms civarı idi. eğer siznki doğruysa proje şimdiden yattı gibi.
neredeyse led gibi tepkime verecek bir actuator yoktur gibi geliyor bana.

demek ki hesaplarda baya yardırmış:)))) hesapları yinelerse iyi olur gibi, gözden kaçırdığı bir nokta var sanki, birimler ile ilgili

kusura bakmayın ama siz sanırım rüya görüyorsunuz....! 5000 Rpm de çizgisel hız 0,015 m/s olur bunuda 360 dereceye bölüp 5 ile çarparsak 0,000210 m/s çıkar sizin bu kadar hızlı açılıp kapanabilecek bir actuatoru bırakın ona komut verecek devreyi bile bulmanız bence çoook zor. sanırım dünyayı sallayamadan proje suya düşecek gibi...

250mhz hızında kontrol edemiyeceğim birşey soyle sana ruyamı anlatıcam

fpga diye bir terime aşinamısınz. değilseniz bir bakınz

Moderatör tarafında düzenlendi:
250mhz hızında kontrol edemiyeceğim birşey soyle sana ruyamı anlatıcam

rüyanı anlatmana gerek yok, kontrol edemediğin senin kendi projen ben sadece eleştrimi yazdım bilimsel olarak... benim rüyyalarım bana yeter ilgin için teşekkür ederim...

kontrol edip edemiyeceğimizi actuatoru bulduktan sonra anlıycaz.
konu başlığına bakarsanız kontrol edemiyceğimiz bir actutator arıyoruz demedim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri