1ms Hızında Açılıp Kapanabilen Hızlı Actuator Gerekli

MAIN_LOOP

Onursal Üye
Onursal Üye
sevgili kontrolkalemi üyeleri

stroke mesafesi 2cm olan çok çok hızlı actuator e ihtiyaç vardır.
projenin geleceği buna bağlıdır.Türkiyenin adını dünyaya duyurmak isteyen sevgili makinacılar yardımlarınızı bekliyoruz.

not:projeyi sizlere açıklamayı emin olun çok isterdim ama sizleri boş yere tedirgin etmek istemem.proje simulasyonu teoride çalışıyor. pratikte de çaılışırsa ozaman açıklanacaktır.
(kısacası rezil olmak istemem)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gerçekten bu hızda açıp kapatan actautor var mı? Varsa bile askeri veya uzay çalışmalarında kullanılan özel ve pahalı ekipmanlardır.

işte varsa bizede lazım :) bence vardır ama nerdedir ?

Uygun mekanık tasarıma uygun bır motor baglanırsa gerceklenebılır. Motorun rpm ıle alakalıdır dıye dusunuyorum ama sızın bu kadar zorlu bırseymıs gıbı dusunmenızın sebebı nedır? Onu cozemedım acıkcası.

projeniz ciddiyse aselsan , tübitak gibi kurumlarla iletişim kurmanızı tavsiye ederim böyle bir vana olsa olsa bu tarz kurumların aracılığı ile temin edilebilir (tabi varsa )

Uygun mekanık tasarıma uygun bır motor baglanırsa gerceklenebılır. Motorun rpm ıle alakalıdır dıye dusunuyorum ama sızın bu kadar zorlu bırseymıs gıbı dusunmenızın sebebı nedır? Onu cozemedım acıkcası.

siz actuatorun tamamını proje olarak düşünmüşsünüz. bu sadece projede kullanılacak eksik olan bir küçük parça. :)

parça bulunması zor.

projenin ne olduğunu bilmiyorsanız ne kadar zorlu olup olamadığınıda bilemezsiniz.

konuyla ilgili sadece bir şey söyleyebilirim.

proje önce mikro olarak yapılıyor.başarılı olursa makro boyutlarda olacak.finansman firma var.

amaç:
bütün ulaşım araçları tamamiyle şekil değiştiricek. uçan araçlar kanatsız ve pervanesiz,yerdeki araçlarda tekerlek tahriksiz olması hedefleniyor.

yukarıdaki konu başlığı biraz iddalı ollabilir ama amacına ulaşmışki insanların ilgisini çekiyor ve cevp geliyor. ben bu konuyu mesaj yazmak,öylesine konu açıp marjinal görünmeye çalışmak için açmadım
gerçekten bir şeylere inandığım için açtım.matlab simulasyonunda bütün herşey olumlu neden denemeyimki. olmazsa zaten elde bişey yok ama olursa tüm TÜRKİYE kazanır.
atalarımız ne demiş boğulacaksan büyük denizde boğul. şimdi ise ben projede okyanusu geçtim bi kaşık suda boğulmak üzereyim.

siz actuatorun tamamını proje olarak düşünmüşsünüz. bu sadece projede kullanılacak eksik olan bir küçük parça. :)

parça bulunması zor.

projenin ne olduğunu bilmiyorsanız ne kadar zorlu olup olamadığınıda bilemezsiniz.

Ne oldugunu tabıkı bılmeden kestıremem ama bizde cok ciddi projeler ile ugrasıyoruz. Mekanık tasarımcı degılım. Kontrol otomasyon elektrık elektronık ıslerı ıle ılgılenıyorum ama calıstıgım fırmada her turlu ozel uretım makına yapmaktayız.

konuyla ilgili sadece bir şey söyleyebilirim.

proje önce mikro olarak yapılıyor.başarılı olursa makro boyutlarda olacak.finansman firma var.

amaç:
bütün ulaşım araçları tamamiyle şekil değiştiricek. uçan araçlar kanatsız ve pervanesiz,yerdeki araçlarda tekerlek tahriksiz olması hedefleniyor.

yukarıdaki konu başlığı biraz iddalı ollabilir ama amacına ulaşmışki insanların ilgisini çekiyor ve cevp geliyor. ben bu konuyu mesaj yazmak,öylesine konu açıp marjinal görünmeye çalışmak için açmadım
gerçekten bir şeylere inandığım için açtım.matlab simulasyonunda bütün herşey olumlu neden denemeyimki. olmazsa zaten elde bişey yok ama olursa tüm TÜRKİYE kazanır.
atalarımız ne demiş boğulacaksan büyük denizde boğul. şimdi ise ben projede okyanusu geçtim bi kaşık suda boğulmak üzereyim.

Eger bu kadar cıddı bır ısse forumdan degılde yuzyuze gorusmek daha hos olur. Forumda reklam hakkında herhangı bır madde varmı bılmıyorum ama reklam olmaması acısından fırma ısmı veremıyorum. Kendımde esasen kontrol muhendısıyım. Matlabla gectı okul hayatımız sımdı her ne kadar ugrasmasakda (Proje odaklı calıstıgımızv ve henuz ıhtıyac olmadıgı ıcın).

Soyledıklerınızden anladıgım kadarıyla keyıf verıcı bır ıs olabılır bızler ıcınde.

Ayrıca son bırsey daha ekleyeyım.

Projenı matlabda olumlu sonuc vermesı kesınlıkle gerceklenebılır oldugu anlamına gelmıyor. Ogrencılık hayatımız boyunca bransımızdan oturu cok fazla kontrolor tasarladık. Matlabda aldıgımız bır cok sonuc gercekte gerceklenemez olabılıyordu. Sıstem dınamıgı modelı vesaıresı her zama musaıtken saglanacak guc konusunda problemler oldugundan kontrol ısaretının sınırsız olmadıgından oturu teorıye uygun fakat pratıkte uygun olmayan ısler cıkıyordu.

Elektronık konularında baya bılgılı bırısı oldugunuz asıkar o yuzden oradan ornek verecek olursak en basıdınden bır proteusta sımule ettıgınız bır kod calısırken bıle onu pıc e gomdugunuzde calısmayabılıyor.

Suda bır gercek ki gerceklenebılır olsun ya da olmasın herseyden onemlısı dusunebılmek. Ülkenın buna cok ıhtıyacı var

sevgili kontrolkalemi üyeleri

stroke mesafesi 2cm olan çok çok hızlı actuator e ihtiyaç vardır.
projenin geleceği buna bağlıdır.Türkiyenin adını dünyaya duyurmak isteyen sevgili makinacılar yardımlarınızı bekliyoruz.

not:projeyi sizlere açıklamayı emin olun çok isterdim ama sizleri boş yere tedirgin etmek istemem.proje simulasyonu teoride çalışıyor. pratikte de çaılışırsa ozaman açıklanacaktır.
(kısacası rezil olmak istemem)

Actuator pinomatik seçilirse yüksek debi ve basınç ile çok daha hızlar elde edilebilir. Ancak bunu kumanda edecek devrenin de çok hızlı olması gerekir. özellikle selenoidler.

proje için şimdilik bir patent koruması başvurusu yaptık.yani koruma altına girdi bu yüzden projeyi açıklıyorum :)

dönen bir disk düşünün 20cm çapında . tam merkezinden bir motor ile tahrik ediyorsunuz.ne motoru olduğu önemli değil.elektrik,patlarlı farketmez.
diskin bir ucunda (merkeze eksenli) bizim bulamadığımız actuator ve buna bağlı ağırlık. diskin diğer ucundada buna bağlı sabit ağırlık.

motor 100rpm le dönüyor mesela. motora bağlı optik encoder var. istediğim açıda actuatore komut veriyorum ve ağırlık merkezden uzaklaşıyor. 1 yada 2 derece sonra tekrar ctutoru geri çekiorum. merkezkaçtan doğan kuvveti tek bir noktada toplayıp o noktaya doğru hareket başlıyor. devir artınca ve ağırlık artınca güçte artıyor.buradaki sorun deviri arttırıp yada ağırlığı arttırıp bu sürelerde ve bu güçte selenoide tepki verdirebilmek.
encoder ile okunan bilginin yerini değiştirerek (açıyı değştirerek) istediğimiz noktaya tekerlekli bir düzenek ille yavaş hareket yaptık.

şimdi asıl amaç dikey eksende açıyı yukarı dğru kaydırıp yerçekiminden fazla kuvvet elde edersek bu düzenek havaya kalkıcak.!! :):)

bu işin mikro boyutu ama testi böyle yapmamız gerekyor.

ilginize teşekkür.

proje için şimdilik bir patent koruması başvurusu yaptık.yani koruma altına girdi bu yüzden projeyi açıklıyorum :)

dönen bir disk düşünün 20cm çapında . tam merkezinden bir motor ile tahrik ediyorsunuz.ne motoru olduğu önemli değil.elektrik,patlarlı farketmez.
diskin bir ucunda (merkeze eksenli) bizim bulamadığımız actuator ve buna bağlı ağırlık. diskin diğer ucundada buna bağlı sabit ağırlık.

motor 100rpm le dönüyor mesela. motora bağlı optik encoder var. istediğim açıda actuatore komut veriyorum ve ağırlık merkezden uzaklaşıyor. 1 yada 2 derece sonra tekrar ctutoru geri çekiorum. merkezkaçtan doğan kuvveti tek bir noktada toplayıp o noktaya doğru hareket başlıyor. devir artınca ve ağırlık artınca güçte artıyor.buradaki sorun deviri arttırıp yada ağırlığı arttırıp bu sürelerde ve bu güçte selenoide tepki verdirebilmek.
encoder ile okunan bilginin yerini değiştirerek (açıyı değştirerek) istediğimiz noktaya tekerlekli bir düzenek ille yavaş hareket yaptık.

şimdi asıl amaç dikey eksende açıyı yukarı dğru kaydırıp yerçekiminden fazla kuvvet elde edersek bu düzenek havaya kalkıcak.!! :):)

bu işin mikro boyutu ama testi böyle yapmamız gerekyor.

ilginize teşekkür.

Nasıl olduğunu anlayamadım fakat havaya kalkabilen bir araç yapmayı planlıyorsunuz. Ufo benzeri roket veya pervane benzeri bir ekipmana sahip olmayan, aracın içinde kaldığı için oldukça da sessiz olacak. Benim anladığım bu, başarılı olmasa bile yaptığınız bu çalışma ( tabi doğru anladıysam) için sizi tebrik ederim. Başarılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri