18650 pil sağlamlık testi.

snnynl

Üye
arkadaşlar merhaba resimdeki ürün ile pilin voltajını ve akımı ölçüyorum
ilk ölçtüğüm 18650 pil 4.78v 418mAh değerler ile 1saat 16dk telefonumu şarj etti.
soru şu ki 18650 piller sağlamken kaç mAh olmalı? kaç mAh üstüne sağlam diyebilirim?
bu pilleri şarjlı matkapın pillerini değiştirip kullanmak istiyorum.

10505059139634.jpg

Ölçtüğünüz pil değil bu şekilde yaklaşık kapasiteyi bulursunuz. Bu piller şarzlı matkaplar için uygun değildir.

Hocam aynı pil şarjlı matkapın içinde var nasıl uygun olmuyor?

Ben dedim.... bu konu için yönetim bir başlık açıp madde madde açıklamalar olan bir makale hazırlasın diye ama...

ve Sayın arkadaşım senin sorunun cevabı=Pillerde C değeri +motor kalkış akımı nedir?

Son düzenleme:
Bu piller 2 C yani kapasitesinin 2 katı anlık akım verebilir. Örneğin Pil 1500 mah ise vereceği akım 3000 ma olur. Kullanacağınız yere bu akım yetiyor ise işinizi görür. Şarzlı vidalamaların zorlandıklarında 20 amperi yani 20 000 mili amperi geçtiğini bilirseniz olmayacağını anlarsınız. Bu işler için kullanılan piller 10 C yani 3000 mah ise 30 amper yani 30 000 ma verebilir. Dış görünüşleri ebatları aynıdır ama üzerindeki model numaralarından özelliklerini anlarsınız.
Ben dedim.... bu konu için yönetim bir başlık açıp madde madde açıklamalar olan bir makala hazırlasın diye ama...

ve Sayın arkadaşım senin sorunun cevabı=Pillerde C değeri +motor kalkış akımı nedir?

Takılmayın boşverin isteyen cevap verir istemeyen vermez. Yer sıkıntısı başlayınca önlem alınır. Bir müsait zamanda soru sorulmayacak şekilde anlaşılacak bir yazı hazırlayıp soranlara linki vereceğim inşallah.

Son düzenleme:
hocam elimdeki pil şu
zhDJm5S.jpg

4c1 yazan yerde 424 yazıyor sadece orası değişik.
18650 biraz karışık yeni yeni anlamaya çalışıyorum.
batarya içindeki pil ile tipleri aynı ama üzerinde ne yazmalı
kullanacağım cihaz 14.4 volt 1.5a (çakma ürün)
motor kalkış gücünü bilmiyorum

SONY VTC6, VTC5, LG HB2, HB6, HE2 benzeri pilleri kullanabilirsiniz. Lion dönüşümü düşünüyorsanız maliyeti sadece piller düşünmeyin. Başka maliyetler de var. Resimdeki piller 2 C işinizi görmez.

hocam batarya zaten lion ama deneme yapıp size yazacağım tekrar.
Daha önce laptop bataryasından söktüğüm pilleri lehim yaparak bataryaya takmıştım. şimdi punta makinesi yaptım onunla birleştirip test edeceğim.

Zorlamayın yoksa piller çok kısa zamanda bozulur. Varsa vidalamanızı 1. viteste kullanın böylece pilleriniz daha az zorlanır ömürler uzar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri