18650 lipo kullanımı ile ilgili

mt3608 boost converter 2 ampere kadar akım sağlayabiliyor.

siz 1 adet tp4056 ile 2 yada 4 adet 18650 pili paralel bağlayıp şarj edin. Çıkışına 1 adet mt3608 takıp voltajınızı 5 volta yükseltin. 2 ampere kadar sensörlerinizi besler. 150 ma den 8 sensör 1200 mA yapar. 1 adet converter yeterli gelir.

bir tane daha mt3608 ile de 12 volt üretip arduino yu beslersiniz.

Bu ikili gurubu pil gurubunun çıkışına koyacağınız tek bir anahtar ile açıp kapatabilirsiniz.
Hocam TP4056 yı şarj etmek için kullanmayacağım sadece koruma amaçlı ama sadece tek pil olduğunda koruma sağlıyor diye biliyorum. 8 tane 18650 pili birbirine paralel bağlayıp 1 tane TP4056 ya bağlasam ordan da MT3608 5v üretsem sıkıntı yaşarmıyım. Bu cihazı gündüz yaklaşık 5-10 saat kullanmayı düşünüyorum. Akşamları da pilleri çıkartıp TP4056 ile şarj aleti yapıp tek tek şarj edeceğim.

Güç kaynağınız sadece pil mi olacak?

Bence batarya hesabı için öncelikle devrenizin 1 saatteki akım ihtiyacını hesaplayalım. Sonra 24 saat için ihtiyaç kapasitryi bulalım. Ona göre pil akü yada ne gerekiyorsa onu düşünürüz derim.

Net olarak kaç sensör bu sensörler başka alıcıları aktif çalıştıracak mı ? Arduino çalışırken ne kadar akım çekecek bunları deneyip görmek lazım. Ondan sonra size pil ve kapasitesi önerebilirim.

Evet hocam sadece 18650 pil kullanmayı düşünüyorum. Arduino mega için 1 pil, her sensör içinde ayrı ayrı 1 pil. Netde satılan amper ölçerlerden satın alsam, pillerden çekilen amper ve volt değerlerini kaydetsem söylediğiniz gibi 1 saatlik olarak. Dediğiniz gibi bir hesap çıkartabilir miyim?
not: Sensörler, gps modül, sd kart modül, aktif olarak sürekli çalışacak, lcd ise kontrol amaçlı ölçülen değerleri takip etmek ve herhangi bir hata olup olmadığını kontrol etmek için kullanmayı düşünüyorum.

Multimetre ile olcmenizi oneririm.

Şuanda kullandığınız veya önerebileceğiniz bir cihaz varmı (forum kurallarına aykırı değilse)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri