Basit ama kafam karıştı

BamForBoo

Üye
Herkes merhaba, burda aklım takılan bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum

Aklımda bir proje var kısaca şöyle;

Powerbank kullanarak kasa fanını birkaç saat çalıştırmam gerekiyor. Ama kafamda bazı sorular var fanın çalışma süresi volt ve watt ile;

1: Gücü tüketicek fanın değerleri 12V 0.2A aşağı yukarı 2W eneri tüketicek.
2: Devrede seçiceğim enerji kaynağı kablo gibi unsurlarda seçimimin ne olması gerekli bunun ile ilgili;
2.1. Güç kaynağımda 5V 1Amper olsa ben (5V*1A=5watt) üzerinden bu fanı besleyebilirmiyim ? Eğer besleyemezsem sebebi nedir ?
2.2. Ben bu beslemeyi USB 2.0 Üzerinden yapabilirmiyim ? Sanırsam 5V enerji taşıması yapabiliyor bu kablolar.
2.3. Kablo seçimini neye göre yapmam gerekli ? Kablo seçimimide standart bir USB kablo üzerinden yapabilirmiyim Kablolarda Amperemi dikkat etmeliyim Voltajamı ?

Konu benim çok kafamı karıştırdı size danışmak istedim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
12 v fanı 5 v ile besleye bilirsiniz. Fan yavaş dönecektir
USB 2.0 5 v. Powerbank üzerinden besleme yapılabilir.
Bilgisayar USB üzerinden fan/ ışıklandırma vb. besleme yapmayınız.
I/O çipe zarar verebilirsiniz
Bilgisayarda büyük masraflara yol açar.

12 v fanı 5 v ile besleye bilirsiniz. Fan yavaş dönecektir
USB 2.0 5 v. Powerbank üzerinden besleme yapılabilir.
Bilgisayar USB üzerinden fan/ ışıklandırma vb. besleme yapmayınız.
I/O çipe zarar verebilirsiniz
Bilgisayarda büyük masraflara yol açar.
Cevabınız için teşekkürler, kablo seçimini nasıl yapmalıyım peki ? Amperemi dikkat etmeliyim.

USB kabloyu kullanabilirsiniz.
USB kablonun b tip erkek soket kısmını kesip fan bağlantısında kullanabilirsiniz.
Kesilecek soket tipi aşağıdaki resimde dir.

Ekli dosyalar

• USB-B.png
    USB-B.png
    15.5 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
tavsiye, 5 volt fan bul, 12 volt fanı 5 voltta çalıştırırsın ama sistemden yüksek amper çeker ve çok düşük devirde çalışır. yani attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez. yani taşı iyi seçmen lazım. yani 5 volt fan lazım (tavsiye edilir)

Herkes merhaba, burda aklım takılan bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum

Aklımda bir proje var kısaca şöyle;

Powerbank kullanarak kasa fanını birkaç saat çalıştırmam gerekiyor. Ama kafamda bazı sorular var fanın çalışma süresi volt ve watt ile;

1: Gücü tüketicek fanın değerleri 12V 0.2A aşağı yukarı 2W eneri tüketicek.
2: Devrede seçiceğim enerji kaynağı kablo gibi unsurlarda seçimimin ne olması gerekli bunun ile ilgili;
2.1. Güç kaynağımda 5V 1Amper olsa ben (5V*1A=5watt) üzerinden bu fanı besleyebilirmiyim ? Eğer besleyemezsem sebebi nedir ?
2.2. Ben bu beslemeyi USB 2.0 Üzerinden yapabilirmiyim ? Sanırsam 5V enerji taşıması yapabiliyor bu kablolar.
2.3. Kablo seçimini neye göre yapmam gerekli ? Kablo seçimimide standart bir USB kablo üzerinden yapabilirmiyim Kablolarda Amperemi dikkat etmeliyim Voltajamı ?

Konu benim çok kafamı karıştırdı size danışmak istedim.
Neden usbden alıyorsun?
Kasada güç kaynağı yok mu?

Evde 12 volt 0.3 amper(300 ma) bilgisayar fanı vardı.
5 volta bağlayınca 0.12 amper(120 ma) ölçtüm.

örneğin
5volt 3000 mah powerbank
3000 mah/120 ma = 25 saat
%80 20 saat çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular