12V 3.2 amper güç kaynağını 5 volta düşürürsem amper değişir mi?

12volt 3.2 amper trafoyu LM2596 kullanılan bir devre ile 5v'a düşürdüğümde amperi 7,68'e yükselir mi?

Yeni çıkış değeri 5 volt 3.2 amper mi olur 5volt 7.68 amper mi olur?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
peki bu duruma uygun başka bir voltaj düzenleyici (8A verebilen) kullansak sonuç ne olur?

Olabilir ancak uğraşmaya deymez. Piyasada hazır 5 Volt 10A kaynaklar var. 220 AC giriş 5 Volt 10A dc çıkış. 25 - 50 tl aralığında bulabilirsin.

Teşekkür ederim cevabınız için.

Power led dimleme gibi birşeyler peşindeyim de. Power ledler de ne bulursa çekiyor biliyorsunuz. 16 tane power lede 350ma ve 3-4 volttan besleyecek ama constant current olmayan düz bir güç kaynağına ihtiyacım var. 5volt 10a bağlayınca ledler sizlere ömür. Hobi mahiyetinde çabalıyoruz bakalım.

Merhaba arkadaşlar bende bu modüllle 12 v 60 ah araç akümü şarj etmeyi düşünüyorum. Elimde eski bir netbook adaptörü 19volt 2a(38w) var. Araç kışın sık çalışmadığı için senede 1 veya 2 kere de olsa evimde şarj etmek istiyorum. Açıkçası şarj aleti almayı düşünmüyorum hem pahalılar hem de sık ihtiyaç duyduğum bir alet olmayacağını düşünüyorum. LM2596 devresiyle voltu 14 e çektiğimde akım ne olur bilmiyorum buna benzer bir devre xl4015 devresinde hem voltaj hem akım ayarı yapılabiliriyor elimde dolan aküyü kontrol için multimetre var az çok ilgi duyuyorum böyle şeylere aküyü uzun sürede şarj etmesi önemli değil ortalama 2-3 amper arası yeter bana, bahsettiğim bu devreler ve adaptörle basit bir akü şarz yöntemi var mıdır ?

Burdan hareketle 19v 2A adaptörden lm2596 devresiyle volt ve akımı 14v 1.5 ampere düşürebilirim ve laptop adaptörüm ısınmadan akümü şarj eder diyebilir miyim :) 24 saat bu şekilde şarjda takılı kalsa akü, devre ve adaptör zarar görür mü ?

Bu regüleyle araç aküsü şarj olur mu ? Adaptör ısınıp zarar görür mü ? Fikir beyan eden arkadaşlara teşekkürler.

Son düzenleme:
Devrede akım ayarı varsa gerilimi 14.4 volta akımı da adaptörün maksimum sürekli akımına ayarlarsanız akünüzü sorunsuz doldurabilirsiniz.

Gerilim 14.4 volt olacak. Akım limiti ise örneğin;
50amperlik aküde akım limiti 5a olacak şekilde ayarlayın.
10 saatte dolar ama kimyasal kayıplar da vardır. 12-15 saat şarj edin.
Daha yüksek akım ile kısa sürede şarj mümkün. Lakin, akü suyu ısınır ve sıvının kimyasal yapısı değişir ve akü kullanım ömrü azalır.
I/10 akımı şarj için üst limittir. Şarj akımı için 2.5 amperde 24 saat şarjda bırakırsanız (bence idealdir) sorun olmaz. Benim kanaatimce düşük amper iyidir. Maliyet düşük ve ısınma yoktur. Tabiki zamanı bol olana.
Yani akü ve şarj cihazı soğuk olmalı ve 14.4volt aküye bağlı olmalı.

Yalnız adaptör çıkışına güçlü bir seri diyot bağlayın. (Voltajınız 0.7 volt düşer ama siz regüle ayardan voltajı yükseltirsiniz tabiki) Yoksa 10 saat sonra akü, sizin cihazı şarj eder;))

Aküleri oda da değil de açık havada şarj edin. Çünkü akü suyu buhar halinde odada bulunur ve siz de solursunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri