12V 3.2 amper güç kaynağını 5 volta düşürürsem amper değişir mi?

Cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Mesajlarımda belirttiğim gibi 19 v 2a bir laptop adaptörüm var. Lm2596 devresiyle ben bunu 19'dan 14 volta çektiğimde akımında 2 amperden 1.5 ampere düştüğünü varsayarak adaptör ısınmaz şarj yavaş ama sağlıklı olur diyebilir miyim ? Adaptör çıkışına neden seri diyot bağlamalıyım ve bağlamazsam ne olur ? Sürenin uzaması ve yavaş şarj olması benim için sorun değil, bu devreyle voltajı düşürdüğümde parelel olarak akım 1.5 ampere düşüyorsa (V=I x R formülünden bahsetti arkadaşımız) ve bu adaptörün ısınmasına yol açacak bir değer değilse akım regülesine gerek var mı pek anlayamadım :rolleyes:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elinizdeki Akü 60 amper ve güç kaynağınız 2 amperlik.
Şarj esnasında Akımı 1.5 amper de ve voltajı 14.4 volt olarak tutmanız önemli.
Arada güç kaynağınızın ve regüle devrenizin ısısını giden voltu ve giden amperi kontrol edin.

Seri diyot güvenlik amaçlıdır. Normal trafolu olsaydı gerek yoktu ama smps güç kaynağında olmasında fayda var. Diyot koyduğunuzda gerilimi diyottan sonra 14.4 volt olacak şekilde ayarlayacaksınız yani 15.1 volt yapacaksınız. Akımı 2 amper yapabilirsiniz Lm2596 devresi gerilimi düşürürken akımı yükseltir. Adaptörünüz kaliteli ise 2 amperi sürekli sorunsuz verebilir.

Seri diyot güvenlik amaçlıdır. Normal trafolu olsaydı gerek yoktu ama smps güç kaynağında olmasında fayda var. Diyot koyduğunuzda gerilimi diyottan sonra 14.4 volt olacak şekilde ayarlayacaksınız yani 15.1 volt yapacaksınız. Akımı 2 amper yapabilirsiniz Lm2596 devresi gerilimi düşürürken akımı yükseltir. Adaptörünüz kaliteli ise 2 amperi sürekli sorunsuz verebilir.
Ben akım aynı doğrultuda düşecek diye hesaplıyordum. Elimde sadece 1n4007 diyot var bu da 1 amper sanırım akım sınırlamasını 2amperlik bir diyotla yapabilirmiyim hangi diyotu önerirsiniz, teşekkürler

Elinizde 4-5 tane var ise paralel bağlayarak kullanabilirsiniz. 1 amper sürekli çalışmada o diyotu bozar alacaksanız en az 6 amperlik diyot alın.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri