12v 12a güç kaynağı ile 12v fanı uzun süre çalıştırmak

Merhaba saygıdeğer arkadaşlar. forumda çok yeniyim. hatta sizlerden yardım alabilmek, sizlerin fikirlerinden yararlanmak adına hemen üyelik alarak bu başlığı açtım.

bir adet elektrikli aracım var. elektrikli aracımın motoru sürekli olarak ısındığı için aracım çalışmaz duruma geliyor. ben de aracın aküsüne hiç müdehale etmeden ayrı bir güç kaynağı ile motora 1 adet fan bağlayarak sorunu çözebileceğimi düşündüm. ve 1-2 dakikalığına çözebildim de. ancak 1-2 dakikanın ardından fan yavaşlamaya ve akü tükenmeye başlıyor. fanı daha uzun süre çalıştırabilmem için yardımlarınıza ve görüşlerinize ihtiyacım var.

12v 12a bir güç kaynağım ve 12v ile çalışan bir adet araç fanım var. bunları birbirine bağladığımda 1-2 dakika boyunca max performans ile çalışıyor ancak 1-2 dakikanın sonunda güç azalıyor ve akü tükeniyor. nasıl bir uygulama ile bu fanın 1-2 saat çalışmasını sağlayabilirim?

fan: https://www.otometin.com.tr/urun/fan-motoru-soketli-dogan-kartal-sahin
akü: https://urun.n11.com/yedek-aku-ve-s...2v-12ah-bakimsiz-kuru-aku-12-v-12a-P315421899

Fanın gücü belli değil. aküyü erken mi tüketiyor yoksa akü ölümü bilmek için fanın çektiği akımı bilmek gerekli.

O fan motoru belki ana motordan bile güçlü olabilir, neticede fırçalı motor araştırdım kesin bilgi yok 80 - 150w harcıyormuş. Başka seçenek çözümler düşünmelisiniz. Ana motor modelini linkini veya resmini atın. Akü yeni mi alındı?

elektrikli araç motorunun miline bir fan tak çalıştıkça motoru soğutsun. hava soğutmalı motorlarda olduğu gibi.

Fanın gücü belli değil. aküyü erken mi tüketiyor yoksa akü ölümü bilmek için fanın çektiği akımı bilmek gerekli.

Fanın üzerinde veya kutusunda bununla ilgili herhangi bir bilgi yok. akülerimiz sıfır alındı ve tamamen şarj edildikten sonra denemeler başladı.

fan:https://www.parlakoto.com/tr/inwells-f1600-dogan-sahin-kartal-kablolu-fan-motoru-59895-69402295.html

O fan motoru belki ana motordan bile güçlü olabilir, neticede fırçalı motor araştırdım kesin bilgi yok 80 - 150w harcıyormuş. Başka seçenek çözümler düşünmelisiniz. Ana motor modelini linkini veya resmini atın. Akü yeni mi alındı?

akülerimiz yeni alındı. önce 12v 12ah bir akü ile denedik. 1-2 dakika çalışma yaptığı için ardından 12v 12ah akü ile denedik yine aynı sonuca vardık.

fan motoru: https://www.parlakoto.com/tr/inwells-f1600-dogan-sahin-kartal-kablolu-fan-motoru-59895-69402295.html

elektrikli aracınızda da sorun olabilir. aracınızın resim marka model paylaşır mısınız.

100 -120 watt bir motor 12 voltta yaklasik 10 amper ceker.

Bu noktada akunuz 12 volt 12 amper ise en az 1 saat bu fani beslemelidir. Bir kac dakikada bosalmasi normal degil. Ya akunun anlik vereilecegi akimin uzerine cikiyorsunuz yada akuleriniz bozuk rafta cok beklemis olabilir. Yada tam sarj edemiyorsunuz.

Bunlar aklima gelen olasiliklar.

elektrikli aracınızda da sorun olabilir. aracınızın resim marka model paylaşır mısınız.

elektrikli araçla bir bağlantısı yok hocam. elektrikli araç detayını projenin ne işe yarayacağı ile ilgili bilgi vermek amacıyla yazdım. araçtan bağımsız bir akü ile bir fan motoru çalıştırmaya çalışıyoruz.
100 -120 watt bir motor 12 voltta yaklasik 10 amper ceker.

Bu noktada akunuz 12 volt 12 amper ise en az 1 saat bu fani beslemelidir. Bir kac dakikada bosalmasi normal degil. Ya akunun anlik vereilecegi akimin uzerine cikiyorsunuz yada akuleriniz bozuk rafta cok beklemis olabilir. Yada tam sarj edemiyorsunuz.

Bunlar aklima gelen olasiliklar.

akülerimiz sağlam. en azından full şarjın ardından ölçüm yaptığımda normal değerleri veriyorlar. boşaldığında da boş değerleri veriyorlar. yüksek akım çekiyor olabilir diye 47 ve 56 ohmluk dirençler bağladım ancak dirençler yüksek geldi sanırım, fan hiç çalışmadı. şimdi ayarlanabilir direnç ile deneme yapacağım.

O fanin gucune yetecek ayarlanabilir direnc bulmaniz zor.

Aku saglamligi voltaj ile olculmez. Akuden akim cekip uclarindaki voltaj dususune bakilir.

Buda bilgi olarak dursun. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri