120 bilgisayara kompanze pano

elektrokur

Üye
Arkadaşlar tadilatla dersaneye çevrilen 5 katlı bir binanın içerisinde 120 adet pc konulacak(dersliklere) Normal şartlarda her katın bir sayacı bulunmakta monofaze. 1. katın ise trifaze 10(60) A makel sayacı bulunmaktra bu sayaca ait olan tesisatın talep gücü 8,5 kv ve bütün katlardaki bilgisayarların bu sayaçtan beslenmesi istenmekte Tesisatı ile ilgili problem yok katlar arasından delinerek kablo kanalıyla yapılacak.
toplam bilgisayarların gücü 0.350 x 120= 42kw olarak çıkmakta Bu trifaze sayaç bu pc lere yeterli deil burda sayaçta deişmesi gerekiyomu? aynı zamanda takat artırımına da gidilmeli mi?
Dolayısıyla akabinde kompanzasyonada ihtiyaç doğacak burda ki yükün tamamı ps ve monofaze olacak sistem nasıl olmalı röle ne olmalı rg3 12 c kullanmam uygun mu acaba 1. kademe 2,5 trifaze dier kademelerin tamamını monafaze bağlamam uygun olurmu ? ve pc
lerde ups ler gibi azda olsa kapasitif etki gösterirlermi?
konu içerisinde çok soru oldu sanırım özr
:) bu aralar dersanelerle başım dertte:)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
pcler için kompanzasyona gerek varmı ki?...sonuçta pcler ac ile degilde dc ile çalışıyorlar...

Öncelikle sayaç sorununu halletmeniz gerekli. 120 bilgisayar ortalama 350-400W güç tüketse (en az ihtimalle) 42-48kW eder ve buda yaklaşık olarak 80-90A eder. Bahsettiğiniz 10(60)A Makel sayaç yeterli değil. En az 20(100)A sayaç gerekli, veya 100/5, 150/5 akım trafol x5 sayaç da olabilir. Çünü biz sadece bilgisayarları göz önüne aldık. Bir de aydınlatma, ısınma, asansör... gibi etkenler olabilir. Bunu siz daha iyi bilirsiniz.
Başka bir durum da şu zaten: 10(60) Makel sayaç, sadece aktif güç ölçer. Kompanzasyon için mantık dışı bir durum.

Yeni bir proe çizdirilmeli ve Tedaş'a başvurularak onay alınıp, sayaç değişiminden sonra kopmpanzasyona eğinilmelidir.

Katlardaki monofaze sayaçların durumu nedir bu arada? Bütün katlar girişteki sayaçtan beslenecekse, katlardaki monofaze sayaçların "iptal" edilmesi gerekmekte değilmidir? Katlardaki bütün yüklerin de girişteki trifaze sayaca kaydırılması gerekmekte değilmidir? Normalde bir adrese, birden fazla abonelik verilmez. Ben derim ki öncelikli olarak Tedaştaki resmi işleri halledin. İşler netleştikten sonra kompanzasyona başlayın. Çünkü bilgisayarlarda kondansatör çok olur. Aynı anda çalışacak bilgisayarları fazlara eşit dağıttığınızda kompanzasyon panosuna belki de çok az ihtiyaç duyacaksınız.

pcler için kompanzasyona gerek varmı ki?...sonuçta pcler ac ile degilde dc ile çalışıyorlar...

Bizim şebekemiz DC'midir?

Şebeke dc olmadığı malumdur ben pclerin dc olduğunu yazdım..ac giriş ilk olarak dc ye çevrilmektedir...benim anlamaya çalıştığım zaten burdaki çevrimin kompanzasyona ihtiyacı varmıdır...

Sn. dhan000, şimdi tamam. Önceki mesajımda da belirttim bunu. Gerekmeyebilir evet (belki de harmonik bozulmalar gerçekleşecek, bilgisayarların çokluğu sebebiyle) Ama bunu anlamak için öçlmek en doğru olanı. Çünkü başka yüklerin olup omadığını bilmiyoruz. Mesela aydınlatmalar ne şekilde? Balastlı lambalardan bihayli var ise, birbirini dengeleyebilir. Bilemiyoruz, belki de kapasitif problemleri çıkabilir.

Eğer bütün bilgisayarlar UPS üzerinden besleniyorsa mutlaka kapasitif bir durum oluşacak ve şönt reaktör ihtiyacı hasıl olacaktır. Ancak bilgisayarlar UPS üzerinden beslenmeyecekse, her ne kadar bilgisayarlar DC olarak çalışıyorsa da, kasanın içerisindeki güç kaynağı 220V gerilimi 3,3V - 5V ve 12V düzeyine düşüren bir trafo mevcuttur. Bu trafonun sargıları endüktif yazdıracak ve şebekede harmonik problemler oluşacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cevaplar için teşekkürler . Evet sanırım problemli bir iş olacak burda yazmış olduklarınız düşündüğüm ve cevap aradığım sorunlar.bütün katlardaki aydınlatmayı da bu sayaca kaydırmayı düşündüm fakat yük iyice artıyo klimalarıda eklersem 70 kw yı buluyo 10 kw da kantin kısmı var dolayısıyla reaktif kapasitif sınırları %33 le %20 gibi olsun en azından istiyorum çünkü 30kw üstü olursa oranlar %20 ile %15 düşecek benim düşüncem böle bundan dolayı hepsini bu sayaca yüklemek istemedim
Ayrıca idare kısmında da tesisat birleştirme işlemine gidilmesi işi çıkmakta
Yer altı kablosu kısmıda sorun çıkaracak sanırım bina beslemesi 10luk kablo

Kompanzasyon söz konusu olduğu için aydınlatmaları da buraya katıp biraz dengeleme yapmak istedim fakat dedim gibi talep gücü artmakta
Buradaki harmonik problemi büyük olurmu acaba ne gibi önlemler almalıyım
bu arada ups kullanılmayacak istenmiyo

___

Öncelikle sayaç sorununu halletmeniz gerekli. 120 bilgisayar ortalama 350-400W güç tüketse (en az ihtimalle) 42-48kW eder ve buda yaklaşık olarak 80-90A eder. Bahsettiğiniz 10(60)A Makel sayaç yeterli değil. En az 20(100)A sayaç gerekli, veya 100/5, 150/5 akım trafol x5 sayaç da olabilir. Çünü biz sadece bilgisayarları göz önüne aldık. Bir de aydınlatma, ısınma, asansör... gibi etkenler olabilir. Bunu siz daha iyi bilirsiniz.
Başka bir durum da şu zaten: 10(60) Makel sayaç, sadece aktif güç ölçer. Kompanzasyon için mantık dışı bir durum.

Yeni bir proe çizdirilmeli ve Tedaş'a başvurularak onay alınıp, sayaç değişiminden sonra kopmpanzasyona eğinilmelidir.

Katlardaki monofaze sayaçların durumu nedir bu arada? Bütün katlar girişteki sayaçtan beslenecekse, katlardaki monofaze sayaçların "iptal" edilmesi gerekmekte değilmidir? Katlardaki bütün yüklerin de girişteki trifaze sayaca kaydırılması gerekmekte değilmidir? Normalde bir adrese, birden fazla abonelik verilmez. Ben derim ki öncelikli olarak Tedaştaki resmi işleri halledin. İşler netleştikten sonra kompanzasyona başlayın. Çünkü bilgisayarlarda kondansatör çok olur. Aynı anda çalışacak bilgisayarları fazlara eşit dağıttığınızda kompanzasyon panosuna belki de çok az ihtiyaç duyacaksınız.

buda çok önemli bir konu teşekkür ederim ben bütün katlardaki pc leri bu sayaca bağlamak ve kalan dier güçleri(klima aydınlatma kantin vs ) her kattaki kendi monofaze sayaçlara bağlamak istedim. Fakat burda sizin deinmiş olduğunuz konu bir kata iki ayrı sayaçtan enerji gelmesi durumu ortaya çıkmatta idari yönden sorun olurmu acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn. elektrokur, bu abonelik durumunu en iyi sizin bağlı bulunduğunuz Tedaş bilir. Bazen akıl ermiyor yapılan işlere.

syn genç arkadaşd çok haklısınız. Öyle durumlar varkı bir işletmenin direninden farklı olmasına akıl erdiremiyom. Sonuçta yasa hepsi için geçerli deil sanki:D
Bazı yerlerde re,ce oranları %33 %20 iken bazı yerlerde %20,%15 talep güçlerine göre örnegin A işletmede talep gücü 9kw ile 30 kw arasının oranları re %33 ce %20...30kw dan sonrası %20 ile %15 diye ayrılırken B işletmede 9 kw dan sonra ne olursa olsun %20 ile % 15 d,yo anlamsız yani:D

Sn.elektrokur,9 kw dan sonra ne olursa olsun %20 ile % 15 d,yo anlamsız yaniyanlışınız olsa gerek.Reaktif oranlar ülke genelinde aynıdır.Farklı illerdeki Tedaşlar farklı uygulama yapamaz.Kullandıkları bilgisayar programı aynıdır.Bu programda bağlantı gücüne göre otomatik olarak reaktif oranlar belirlenir.Evet her ilçede bile tedaşlar farklı uygulamalar sergilemektedir.Ama bu konuda değil,bağlantı gücünü gerçeğinden az veya çok göstererek farklılıklar meydana getiriyorlarsa o başka.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri