12 volt araç hava kompresörünü evde çalıştırmak için güç kaynağı tavsiyesi..

vav1en

Üye
Merhaba arkadaşlar zor zamanlarda lastiğe vida girdiğinde veya havası indiğinde arabada bulunsun diye 12 volt 120 watt metal gövdeli kompresör aldım. Bu kompresörü evdeki bisiklet top vs. gibi şeyler için de kullanma niyetim var bunun için 12 volt 16.5 amper led trafosu almayı düşünüyorum. Bu trafo amperi yeterli gelir mi ? Yoksa en aşağı 20 amper bir led trafosu mu almalıyım ? Forumda yaptığım okumalarda bazı arkadaşlar bu cihazların 14 volt civarında daha verimli çalıştığından bahsetmiş, ekonomik olmasından ötürü led trafodan beslemeyi düşünüyorum voltaj potu olmayan 12v 16.5 a olan bir trafoyla bu kompresörü sorunsuz kullanabilir miyim ? Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. 12v kompresörün resmini aşağıya ekliyorum.
IMG_20210507_132330.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
led trafosu yerine çıkma ups trafosunu doğrul öyle besle (led trafosu dayanmaz) veya 20-30 amper çıkma bir akü bul, oradan kullan, aküyü de şarj edersin sıkıntı olmaz. çünkü iyi amper çekiyor o kompresör motorları

Geçenlerde arkadaşın atölyesinde 12v 8A (96VA) lik kompresör vardı bana benzer soru sordu ölçmek lazım dedim ilk kalkışta 14-15A akım gördük. Ölçmeden biçmeden karar verip led trafosu almaya kalkma.

Eski bilgisayardan çıkma PSU falan varsa onlar iş görür belki, 300W gördüm ben en düşük (Çin malı ne olduğu belirsizlerden bahsetmiyorum.) Aynı zamanda fanı oluyorlar. Isınmazlar. :)

Cevaplar için teşekkürler herkese, aslında led trafo diğerlerinden daha hesaplı olduğu için düşünüyordum 16 amper değil de 25 amper led trafo alsam sanırım sıkıntısız çalışacak,40-50 tl'ye satıldığını gördüm bu trafoların güç kaynağına nazaran daha hesaplı geldi bana :)

Cevaplar için teşekkürler herkese, aslında led trafo diğerlerinden daha hesaplı olduğu için düşünüyordum 16 amper değil de 25 amper led trafo alsam sanırım sıkıntısız çalışacak,40-50 tl'ye satıldığını gördüm bu trafoların güç kaynağına nazaran daha hesaplı geldi bana :)
İş görebilir 20-25 amper ama o ucuz fiyatlarının kalitesini de sorgulamak gerekir, ucuz etin yahnisi yavan olur diye bir atasözü vardır. Hepten 50 tl olmasa da biraz daha kaliteli ürünlere bakın. Tabi yorumları okumak da önemli.

Merhaba arkadaşlar zor zamanlarda lastiğe vida girdiğinde veya havası indiğinde arabada bulunsun diye 12 volt 120 watt metal gövdeli kompresör aldım. Bu kompresörü evdeki bisiklet top vs. gibi şeyler için de kullanma niyetim var bunun için 12 volt 16.5 amper led trafosu almayı düşünüyorum. Bu trafo amperi yeterli gelir mi ? Yoksa en aşağı 20 amper bir led trafosu mu almalıyım ? Forumda yaptığım okumalarda bazı arkadaşlar bu cihazların 14 volt civarında daha verimli çalıştığından bahsetmiş, ekonomik olmasından ötürü led trafodan beslemeyi düşünüyorum voltaj potu olmayan 12v 16.5 a olan bir trafoyla bu kompresörü sorunsuz kullanabilir miyim ? Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. 12v kompresörün resmini aşağıya ekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 74829
120 Watt 12 volt olan bir alet W=Akım x Volt dan dolayı 120/12=10 amper çeker. Kalkış akımı da var birisi demiş 14-15A saniyelik olabilir güç kaynağı kendini korumaya alırsa da hiç bir zaman motor kalkış yapamaz. 20-25 A trafonun kaldırmaması bence pek mümkün değil o trafo yazandan az değer verse bu pompa yazandan fazla değer verse yine arada çok fark var. Ben olsam varsa elinizde bir multimetre onu takar arabada lastik şişirtirdim. Yük altında kaç amper çekiyor şişik lastikte ve ayrıca ilk başta kaç çekiyor. Vazgeçtim kalkış akımını göremeyebilirsiniz birçok multimetrede 20 A kademesi olmuyor biraz sıkıntılı bir durum ama 20A üstü bir model alırsanız garanti olur.

Belki yapıyorsunuzdur zaten ama yazmadan geçemedim arabayı çalıştırmadan bunu çalıştırmayın akü pert oluyor tanıdık yaşadı, anlık stresle şişirip öyle kalmış olduğu yerde bu sefer.

Merhaba arkadaşlar 12v-25a candela marka 40 tl ye aldığım şerit led trafosunu hava kompresörüne bağladım ve hiç zorlanmadan bisiklet lastiğini taş gibi yaptı, hatta boşta çalışırken traktör motoru gibi ses çıkardı kompresör :) Fakat ben bu trafoyu kompresöre bağlamadan boşta dc voltajını ölçtüğümde 11.80 görüyorum 12 voltun üstünde olması gerekmez mi ?

Merhaba. Bir genelleme yaparak belirtilirse eğer; fazla amper çekerek çalışan tüm elektronik devreler, tüm elektrik motorları, tüm rezistanslar (oto arka cam rezistansı gibi) vb. çalışırken akülerde veya güç kaynaklarında bir voltaj düşümüne mutlaka neden olurlar. Örneğin çok fazla amper çeken UPS'lerde, UPS'nin jel akülerinde bu voltaj düşüşü daha da fazla olabilir. 11.80 volt değerini görebilmeniz çok normaldir. Örneğin bir elektrolitik kondansatörü çıkışına bağlarsanız, bu güç kaynağının uçları boşta iken bu kondansatörün sığasına bağlı olarak ölçülen voltaj o zaman 12'nin üzerlerine doğru çıkabilir. Kolay gelsin..

Hocam boştayken de kompresörü çalıştırırken de ölçtüm 11.80 de stabil kaldı, kompresörü denerken ilk taktığımda ince krokodil kablolarla bağlamıştım kompresörün çakmak adaptörüne nasıl inceyse 5 saniye çalıştı ve durdu sonra onun yerine kalın kesitli kablo kullanınca alet canavar gibi çalıştı bende led trafo bozuk diye geri gönderecektim az kalsın :)

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri