100 kva ups için Harmonik filtre

ZE_dere

Üye
Selamün Aleyküm arkadaşlar,
Yeni bir iş yerine başladım 1 ay kadar oldu. 100 kva tescom ups var iki adet. İkisi yedekli çalışıyor. THD %3 katalog bilgisi.
bu ups e bir harmonik filtre bağlanmış (bilgilerini şu an inceliyorum, harmonik filtrelerle ilgili bilgim pek yok kusuruma bakmayın)

Sistemimiz bilişim ağırlıklıdır. Bİlgisayarlar modemler çok fazla. Kompanzasyon için filtremiz yok ama ups için bağlanmış. Bu gerekli midir? Nedeni açıklar mısınız?

Teşekkür ederim. Hayırlı cumalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İlk önce THID ve THVD değerlerini yani akım ve gerilim deki harmonik miktarını tespit etmeniz ya da ettirmeniz lazım . Bu ölçüm sonuçlarına göre karar verilir .
Şunu da incelenizde fayda var .
Kompamzasyon Panolarında Reaktör (Filtre) Hesabı
http://www.emo.org.tr/ekler/ec2a01943a4d4b9_ek.pdf?dergi=1027
Çok anlaşılır ve güzel bir döküman.

Son düzenleme:
Sn @Under Ground 'un verdiği linkteki bilgiler; Detuned reaktör, pasif harmonik filtre, ayarsız filtre, alçak geçiren bant filtre gibi çeşitli isimlerle anılan işlem kondansatör üzerine akan harmonik akımlarını engelleyen ve sistemin REZONANS'a girmesini önleyen filtredir.
Harmonik akımları filtreleyen yalnızca aktif filtre sistemidir. Bir çok meslektaşım bu farkı bilmediği için açıklama gereği duydum.
http://www.san-el.com/wp-content/uploads/2013/04/A-G-Harmonik-Filtre.pdf

Birde Bunların dışında UPS içinde bulunan EMI Filtreler vardır;

EMI Filtreler
UPS, SMPS ve sürücüler akım ve gerilimin hızlı değişimine bağlı olarak genliği 100 mV ile 100 V, frekansı 10 kHz ile 1 GHz aralığında küçük enerjili bozucu işaretler üretirler. Bu işaretler diğer elektronik devrelerde ve cihazın kendi iç çalışmasında bozucu elektromanyetik girişimlere neden olurlar. Bu işaretlere elektromanyetik bileşen içeren ( electromagnetic interfaces – EMI ) işaret denir. EMI radyasyon ve iletim olmak üzere iki biçimde iletilir.
EMI filtresini üç ve dört telli olmak üzere iki çeşidi vardır. Üç telli filtreler (nötr çizgisiz) frekans konvertörü ve sürücülerin oluşturduğu EMI işaretleri filtrelemek İçin kullanılır. Dört telli filtreler UPS’lerin oluşturduğu EMI işaretleri filtrelemek için tasarlanmıştır ve nötr hattınıda kullanırlar.

Son düzenleme:
İlk önce THID ve THVD değerlerini yani akım ve gerilim deki harmonik miktarını tespit etmeniz ya da ettirmeniz lazım . Bu ölçüm sonuçlarına göre karar verilir .
Şunu da incelenizde fayda var .
Kompamzasyon Panolarında Reaktör (Filtre) Hesabı
http://www.emo.org.tr/ekler/ec2a01943a4d4b9_ek.pdf?dergi=1027
Çok anlaşılır ve güzel bir döküman.
bu yapılan hesapta kaçıncı harmoniğe göre işlem yapılıyor. harmonik değerinin hertz değerlerine bakarak mı karar veriyor.bilgisi olan var mı

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri