1 Fazlı Elektrik sayaçları ters bağlanırsa ne olur?

Aşağıdaki resimdeki bir bağlantı eksik okuma yaparmı Ekli dosyayı görüntüle 100776

Resimdeki bağlantı yapılmış ise 3 fazlı kombi sayaç ise bir faz eksik yazar telin temas direncine,kesitine göre değişmekle beraber 1 faz eksik yazar. Çizilen resimde aynı fazın değilde farklı fazın köprülendiği gözüküyor bu defa da kısa devre olur ki sigorta devreyi açar zaten. Özetle aynı faz girişten köprülü ise eksik yazar diyebiliriz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayın kocaman usta konunun en başında soruyu soran arkadaş diyorki sayaça nötr giriş çıkş faz giriş çıkış bağlarsam ne olur yani ters bağlarsak ne olur diye soruyor. bu şekilde sayaç döner sorun yok ama çıkış nötrunu bağlamadım boşta fazda daireye nötr klemensi sayaçta köpru olduğundan faz drek daireye geliyor bende daireye toprak hattından nötr verdim sayaca nötr gitmeyeceği için sayaç dönmeyecek dolayısı ile kaçak kullamış olacağım konuyu anlamışsınızdır sanıyorum.

sayın kocaman usta konunun en başında soruyu soran arkadaş diyorki sayaça nötr giriş çıkş faz giriş çıkış bağlarsam ne olur yani ters bağlarsak ne olur diye soruyor. bu şekilde sayaç döner sorun yok ama çıkış nötrunu bağlamadım boşta fazda daireye nötr klemensi sayaçta köpru olduğundan faz drek daireye geliyor bende daireye toprak hattından nötr verdim sayaca nötr gitmeyeceği için sayaç dönmeyecek dolayısı ile kaçak kullamış olacağım konuyu anlamışsınızdır sanıyorum.

konuyu kendi sorunuyla alevlendirene değil de on iki sene önceki konu sahibine cevap vermişsiniz. valla helal olsun. hiç olmazsa alıntı yapsaydınız bari. ha evet, ne demek istediğinizi anladım.

Siz konun en başındaki soruya mı cevap veriyorsunuz? Konu çook eski ve hortlatıldı.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...-asenkron-motor-yol-verme.151021/#post-992250 bu arkadaş hortlattı. Aynı soruyu üç kere sordu ama hala kaçak kullanım yapıldığına ikna edemedik.
Siz aşağıdaki gibi bir sayaç bağlantı seneryosundan bahsediyorsunuz galiba:
1693509315584.png

Bu şekilde bir seneryoda sayaç tabiki endeksi kaydetmez. Sayacı aradan çıkarmış oluyorsunuz.

Yalnız faz ve nötrü olması gerektiği gibi sayaca bağladıktan sonra alıcının nötr ucu yerine toprak bağlasanız bile sayaç döner. Bizim anlatmak istediğimiz budur.

teşekur ederim fgencal arkadaşım sabahtan beri bende bundan bahsediyordum bir turlu anlatamadım derdini sende olmasan yanmıştık vallahi sağolasın

teşekur ederim fgencal arkadaşım sabahtan beri bende bundan bahsediyordum bir turlu anlatamadım derdini sende olmasan yanmıştık vallahi sağolasın
İyi ama mübarek insan konu taa 2011 tarihinde açılmış. 2011 deki soruya şimdi mi cevap verilir :)
Cevaplar konuyu hortlatan arkadaşa yönelikti sen araya başka bir şeyler soktun bari @kocamanusta ustanın dediği gibi soruyu alıntı yapıp cevaplasaydın da millette anlasaydı ;)
@paskomya usta konuyu hortlatanlara kızıyorya haksızda değil.

sayaçtaki faz giriş-çıkış klemenslerine nötür kablolarını bağlayacaksın,
nötür giriş-çıkış klemeslerine de faz kablolarını bağlayacaksın,
ve bu insani hatanın üstüne devrede sayaç nötürünü kullanmayacaksın,
başka bi nötür veya toprak kablosu bulup devreyi besleyeceksin,
istemeden hoş olmayan gereksiz bi mevzuya girmişim, üzüldüm.

Dikkatsızlıkten monofaze sayaçta anca böyle bağlantı hatası yapılabilir .
Faz kablosunu nötre bağlamaz .
Nötr kablosunu faz bağlamaz .
hatalı b.png

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,141
Son üye
Rmzn44

Yeni konular

Geri