1 butonla 4 ledi sırayla yakma

ferdi_ak

Üye
arkadaşlar pıc basıc ile 16f84 ile bir butonla 4 ledi sırayla yakmak istiyorum yanlız butona bastıgımızda 1. led elimizi çekip aynı butona 2. kez bastıgımızda 2. led yanacak şekilde diyelimkı 3 led yaktık sistemde birde anahtar olcak anahtarı kapatıgımızda led nerde yanık kaldıgsa oradan başlayarak butana bastıgımızda geri dogru yanacak yanı şöyle 1 bastık 1.led 2.kez bastık 2. led 3 kez bastık 3 led yandı anahtarı kapattık 4 kes bastıgımızda 2.led 5 kez bastıgımızda 1. led yanacak bunu pıc basıc te kadu nasıl yaparız yardımlarınızı bekliyorum

Bir girişin durumunu kaydedersin. Bir sonraki ana döngüde o girişin kaydedilmiş durumunu ve o anki durumunu karşılaştırırsın. Eğer kaydedilmiş durum 0, o anki durum 1 ise bir int değişkenin değerini 1 artırırsın. Int değişkenin içeriğini karşılaştırma yaparsın, 1 ise birinci çıkış, 2 ise ikinci çıkış, 3 ise üçüncü çıkış, 4 ise dördüncü çıkışı aktif hale getirirsin. Int değişkenin sayı değeri 4 ün üzerine çıkınca içeriğine 1 atarsın. Başka bir girişin değerine görede toplama yerine çıkarma yaparsan geriye doğru gider. Tabi bu sefer int değişken 1 in altına düştüğü zaman değeri 4 yaparsın. Programlayı biliyorsan bu sana yeterli olur.

cevap icin tşk bu artırma ve kaydetme olayına kısa bir örnekle gösterebilirmisin
benım pıc basıc bilgim az

program söyle bir şey olması gerekiyor:
trisA=1 'porta nin giris olarak ayarlanmasi
trisB=0 'portb nin giris olarak ayarlanmasi
sayi=1
basla: 'ana program dongdusu

if PORTA.0=0 and girisonceki=1 then 'sayi saydirilmasi
sayi=sayi+1
if sayi>4 then sayi=1
end if

if sayi=1 then PORTB=1 'sirayla portb pinlerinin aktif edilmesi
if sayi=2 then PORTB=2
if sayi=3 then PORTB=4
if sayi=4 then PORTB=8

girisonceki=PORTA.0
goto basla

Arkadaşım PIC programlamayı bilmiyorum ama, PIC le yapmak zorundamısın... 4017 ile kolayca yapabilirsin...

KARDEŞ emegın için tşk yanlız sayı yazan yer hex dosyasına dönüştürürken hata veriyor onu düzeltınce altındakı ıf then yazan yerler hata vermeye başlıyor bi göz atarmısın koda

Pic basic pro ile derlemen lazım galiba. Uzun zamandır uğraşmadığım için hatırlamıyorum bazı şeyleri. "Sayi" içinde program oncesinde bir tanımlama yapman gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam. "Dim sayi as INT" gibi birşey olması gerekiyor. Benim bilgilerim bu kadar. Sana tavsiyem bir kaynaktan pic basic calisman biraz. İngilizce biliyorsan ingilizce kaynaklar daha çok var internette. Kolay gelsin. Ha bide "girisonceki" yide bit olarak tanımlaman lazım.

KARDEŞ saol geri kalan işleri hallaettım yardımların için tşk ler

bırde pıc den anlaya kişilere birşey sormak istiyorum pıc basıcte yükselen veya düşen kenar diye komut varmıdır yanı negatıf kenar pozatıf kenar bilenlerin yardımını beklıyorum

girişin hangi kenarında tetiklenecegini elbette belirleyebilirsin.Yani giriş 0 oldugunda veya 1 oldugunda tetikleme işlemini yaptırman mümkün

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri