Arduino buton

Yeni başladım henüz switch case i bilmiyorum.kodları yazıp kaydettim.Öğrendiğimde tekrar gözden geçireceğim.Teşekkür ederim.
Biz sordugunuz sorulardan yeni basladiginizi anliyoruz. Char array olayi, tek karakterle seri ekrandan komut girme vs hepsi soyluyor. Herkes arduino oyuncak gozuyle bakiyor ama ogrenmesi kolay ve sonraki merdivene guzel bir basamak. Bir de insanlar genelde hazir kodu yapistirip geciyor. Sizin anlama cabanizi goruyor ve sadece piyasada gorunen kismiyla yonlenmeyin diye farkli cozumler oneriyorum. İc ice bir dunya if kafanizi karistirir. Switch case yapisi yazmasi da okumasi da kolay bir yapi... Pull down direnci yerine istediginiz bir pini pull up yapabilmeniz, sadece kodda basildiysa low olacak seklinde dusunmeniz devreyi de yapilacak lehim sayisini da sadelestirecektir. Su anda ne olacak zaten 1 buton var dediniz de aliskanliklar kolay degismiyor. Benim gibi tek pinden 7 - 8 sensör datasi, 3 pinden shift register, oradan buton, buradan role, obur taraftan transistor surmeye baslayinca isler karismaya basliyor.

Tek pinden nasil 7 - 8 sensor okunur diyen arkadaslar icin;
Shift register cikislarini sensor voltajina verirsiniz. Tum sinyal hatlarini tek pine baglarsiniz. Tum gnd yi gnd ye verirsiniz. Shift registerlari da ihtiyaca gore 2 veya 3 tanesini daisy chain yaparsiniz. Voltaj regulatorunun cikisini shift register entegresinin beslemesine verirsiniz. Kod icinde hangi bacagi 5 volt yaparsaniz o sensorun datasi gelir o pinden. Dikkat edilmesi gereken es zamanli birden fazla sensore 5 volt gondermemek.

Kaynak için teşekkürler çok yararlı oldu.
Kaynak veren bir tek ben varım sanırım. Teşekkür de bana mıydı? Bence doğru soruları sorup cevap arayan arkadaşlar olmasa biz de cevap yazmayız gibi. Ortada soru olmayınca cevap vermek anlamsız olmaz mı? Esas teşekkür edilmesi gereken arkadaşlar konuyu başlatan arkadaşlar. Bir diğer yandan da aslında biz de tekrar etmiş oluyoruz. Sayın @aylin142 Ben de bu tekrarı bize yaptırdığınız için teşekkür ederim.

Yeni başladım henüz switch case i bilmiyorum.kodları yazıp kaydettim.Öğrendiğimde tekrar gözden geçireceğim.Teşekkür ederim.
void fonksiyonAdi (int gelenDegisken)
{
switch (gelenDegisken)
{
case 1:
//Fonksiyona 1 gönderdik ne yapacaksa olay burada
//Mesela buradan başka bir fonksiyona çağrı yapalım
ledYak(yesil);
ledSondur(kirmizi);
//Yapacak başka bir numaramız kalmadı
break;

case 2:
//Fonksiyona 2 gönderdik ne yapacaksa olay burada
//Mesela buradan başka bir fonksiyona çağrı yapalım
ledYak(mavi);
ledSondur(sari);
//Yapacak başka bir numaramız kalmadı
break;

default:
//Buraya bizim isteğimiz dışında gelen değerde ne yapacaksa onu yazıyoruz
//Mesela bizim beklentimiz en büyük 10 gelmesi yönünde
//ama tuttu 23 geldi diyelim. Olmaz demeyin şansınızı deneyin 23 te gelebilir.
for(short sayici=0; sayici <5; sayici++)
{
ledYak (kirmizi);
delay (250);
ledSondur (kirmizi);
delay (250;
} //For kapandı
break;
}//Switch kapandı
}// Fonksiyon kapandı

Yapı bu kadar basit. İç içe if yazarken o nerede bu nereye gitti oradan ne geldi? Kafa karıştıran sorunlar yok.

Kaynak veren bir tek ben varım sanırım. Teşekkür de bana mıydı? Bence doğru soruları sorup cevap arayan arkadaşlar olmasa biz de cevap yazmayız gibi. Ortada soru olmayınca cevap vermek anlamsız olmaz mı? Esas teşekkür edilmesi gereken arkadaşlar konuyu başlatan arkadaşlar. Bir diğer yandan da aslında biz de tekrar etmiş oluyoruz. Sayın @aylin142 Ben de bu tekrarı bize yaptırdığınız için teşekkür ederim.
Teşekkür ettiğiniz için sağolun.Asıl ben teşekkür ederim tek tek açıklama da yapmışsınız. Online kurstta ödev bir soruydu yazdığınızı direk yazmıyım diye kendi yazdığımı yolladım.100 üzerinden 17 vermişler ya:)

Son düzenleme:
Şimdi 17 olur sonra 40 olur daha sonra 80 - 90 olur. Acele etmemek lazım. Öğrene öğrene ilerlerseniz sizin için de daha iyi olur. Kurstan / dersten alacağınız not sadece basit bir gösterge. Sizin çabanız ise paha biçilemez. Burdan master card reklamına bağlarım. İkametiniz Ankara ise sizi yüzyüze kursa alma ihtimalim olabilir. Uzaktan eğitim beni de pek açmadı...

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri