1 adet 18650 pil ve çıkışında 2 adet seri baglanmış 1w power led

hserdar

Üye
1 adet 18650 pil ve çıkışında sogutucuları olmayan 2x1w power led devreye her hangi bir malzeme koymadan çalışırsa ne olabilir.

bunun için video çekecegim de sizin düşüncelerinizi de ögrenmek istedim .

Son düzenleme:
Power ledleriniz kaç volt ile çalışıyor? 3.2V ise 2 adet seri bağlarsanız herhangi birşey olacağını sanmıyorum. 2.2V ise ikiside çok az ışık verebilecek şekilde yanacaktır diye tahmin ediyor ve videonuzu merakla bekliyorum. Hiç denemedim.

Otohat ' a katiliyorum. Ledinizin rengi dolayisiyla calisma voltaji onemli bir husus.

pilin voltaj çıkışına direkt bağlamayınız. pil dolu yüksek voltaj ve amper ışık gücü yüksek, pil zayıfladı düşük voltaj ve amper ışık gücü azaldı dengesiz olur araya voltaj ve amper dengeleyici koyunuz.

Test ettim. 3.2V 1W 2 adet powerledi seri bağlayınca 18650 pil ile hiçbir tepki yok. Ayarlı güç kaynağı ile 4.6V civarında çok cılız bir şekilde yanmaya başlıyorlar.

@otohat ın dediği gibi 2 adet seri bağlı power ledi yakmaya 1 adet 18650 pilin voltajı yetmiyor.
Power ledler genelde kullanım yerine göre bir bar üzerine seri şekilde dizilip yüksek gerilimlerle çalıştırılıyor ki akım düşük kalsın.
Tabiiki power LED kullanımında en önemli faktör akım sınırlamak.
Akım sınırlama dan kullanılan bir power ledin ömrü maalesef kısa olur.

El feneri yapmak istesem 18650 piller ile. Sizce mt3608 kullanarak voltajı 12 volta yükseltmek mi yoksa seri bağlayarak 3 bms devresi ile mi sağlıklı olur.
ayrıca bir başka sorum 18650 piller seri bağlanıp tp4056 ya bağlanıp sarj edilebilir mi? yoksa illa paralel mi bağlanması gerekiyor ?

Son düzenleme:
İlk sorunun cevabı çekeceğiniz akıma bagli.

İkinci sorunun cevabı seri pilleri tp4056 ile aynı anda sarj edemezsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,265
Son üye
Rudem

Yeni konular

Geri