1.5 mm2 bakır tel kablo 4kW motoru besler mi

juniorx

Üye
selamlar. 4kW monofaze motoru elimdeki uzatma kablosuyla 100 ile 200 metre arasında (100 ve 200 metrelik uzatmalar var.) kullanmak istiyorum. izoleli bakır telden 1.5mm2 çarpı 2 şekilde uzatmalar. sürekli saatlerce kullanmayacağım. 10 dakika kullanıp 10 dakika dinlenecek şekilde çalışacak. 22 amper çekiyormuş. açık alanda bahçede kullanılacak.

eğer olmazsa kaçlık kablo olması gerekir. ben %e formülüyle hesapladım ama burada formülün e farklı yorumu sonucu anormal kablo kesiti sonucuyla karşılaşıyorum. bu formülü 220volt şebekede ve 4kW lık monofaze elektrik motoruna göre nasıl yorumlarsınız. teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
gerilim düşümü kurtarmıyor. en az 16mm2 kullanman gerekir bence.

imzadaki program'da gerekli denemeleri yapabilirsin

hadi olsun 4 mm2 ama 16 filan uçuk değerler. o şekilde 200 metrelik seyyar hat düşünsenize. nasıl taşınır bu. daha olası bi sonuç çıkmaz mı bu işte?

dostum bana veya programa inanmıyorsan. EMO'nun ajandasında gerilim düşümü formülleri var bakacaksın hesaplaycaksın.

"Bir elektrik motorunun düşük gerilim ile çalıştırılması durumunda ne olur?" sorusunun cevabını bulabilirsek sizin sorunuzunda çözümüne ulaşmış oluruz. Bu konuyla ilgili The Highs and Lows of Motor Voltage adresindeki yazıları okuduğumuzda özetle çıkarılacak sonuçlar şunlar.
Bir motorun ne kadarlık bir gerilim düşümüne izin vereceğini belirleyen şey, motora bağlanacak olan yükün büyüklüğüdür.(Motorlar miline bir yük bağlanmadığı sürece şebekeden etiketinde yazan akımı çekmezler. Motor; miline bağlanan yüke göre akım çeker.)

Şayet siz motorunuzu tam yükte çalıştırmıyor ve hafif bir yükte çalıştıyorsanız; ve bu hafif yük durumunda motor normal geriliminden  daha az bir gerilim ile çalışacak olursa, bu durumda motorun çekeceği akım  artacaktır.  'luk akım artışı etiket değerini geçmiyorsa motor için sorun yoktur.

Şayet siz motorunuzu tam yükte çalıştıracaksınız, bu durumda ne olacaktır?. Motor etiktinde belirtilen akımı aşacağından
- motorda ısınma meydana gelecek
-ömrü kısalacak
-kalkış kabiliyeti azalacak
-kalkış torku ve yük torkunda azalma olacaktır.

Bu durumda sizin sorunuzun cavbını net olarak söylemek için şu sorunun cevabını vermelisiniz.?
Siz iş yaparken, motor etiketinde belirtilen gerilim uygulandığında, kaç amper çekiyor olacak?

Bunu şöyle deneyin. Yapmayı istediğiniz şeyi gerilimi normal olan yerde yaparak akımı ölçünüz. Eğer ölçtüğünüz akım 12-17 amper arasında olursa, 100 metrelik 1,5 mm2 kabloyla, yapmayı isteğin şey olur gibi geliyor.

"...........Bunu şöyle deneyin. Yapmayı istediğiniz şeyi gerilimi normal olan yerde yaparak akımı ölçünüz. Eğer ölçtüğünüz akım 12-17 amper arasında olursa, 100 metrelik 1,5 mm2 kabloyla, yapmayı isteğin şey olur gibi geliyor.
önce teşekkür ederim. tam bunun gibi bir mantık arıyorum. diğer arkadaşım kusura bakmasın lütfen, yoksa program tabii ki doğru değer verir ama ben tecrübeli arkadaşlardan bu değeri ne kadar limite çekebiliriz diye asıl sormuştum. bir de şu var ki bu hat açık alandan geçiyor. 18-20 amper çekerse 2.5mm2 kablo ile 100 metre veya 4mm2 lik kablo ile 200 metre olur gibi geliyor mu size acaba.

Şimdi senin istediğin şekilde çalıştırılıp çalıştırılamayacağnın mantığı şu olacak. Motorumuz tam yükte 22 A çekiyor. Ama sen bu motoru kullanırken tam yükte hiç çalışmayacak. Peki hangi kesit ve uzunlukta kabloyla bu motoru ne kadar güçle çalıştırabiliriz.?
1-2,5 mm2 100 metre kablo için(monofaze) Rk=2*100/(2,5*56)=1,43 ohm. 100 metrenin en sonunda tam yük akımı için gerilim düşümü= 22*1,43=31,5 V, bu değeri nominal gerilime oranlarsak 31,5*100/220= % 14 olur. Demekki 100 metrelik kabloyla çalıştırmak için akımında %14 daha az olması gerekiyor. Bu durumda 22/1,14= 19,2 Amper. Eğer senin motorun senin işini görürken normal gerilim uygulandığında 19,2 A çekiyorsa, o zaman 100 metre 2,5 kabloyla besleme yapabilirsin.

2-4 mm2 200 metre kablo için Rk=2*200/(4*56)=1, 78 ohm. tam yük için gerilim düşümü=22*1,78=39,2 V. Yani gerilim düşümü %desi 39,2*100/220= %18 demekki senin motorunun 200 metre 4 mm2 kabloyla beslenebilmesi için %18 daha az güçle nominal geriliminde çalışıyor olması gerekiyordu. 22/1,18= 18,6 Amper normal geriliminde akım çeken motorunu 200 metre 4 mm2'lik kabloyla besleyebilirsin gibi görünüyor.

bu şekilde akım düşümünü de dolaylı olarak bulduk yani. evet..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri