1-25 Volt Guc Kaynagi Lm317 Isinma Sorunu

Alfonso66

Üye
Guc kaynagina 6 volt ve uzeri birsey bağladığımda Lm317 cok ısınıyor bunu nasil düzeltebilirim ?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ekli dosyalar

• 1399911508084.jpg
    1399911508084.jpg
    95.6 KB · Görüntüleme: 77
Guc kaynagina 6 volt ve uzeri birsey bağladığımda Lm317 cok ısınıyor bunu nasil düzeltebilirim ?

Merhaba.Lm317'ye bağladığınız soğutucu ebat olarak resimde oldukça da küçük görünüyor,en başta daha büyük soğutucuyu lm317'nin daha kolay soğuması için bağlayın.Çıkıştaki bu ayarlı dc.değerinin 6 volt dc. sınırından sonra ısınması,soğutmanın hiç iyi olmadığını veya devre üzerinde başka bir sorunun da olabileceğini bize direkt gösteriyor.Trafonun sekonder çıkışı ac. olarak kaç volt ac.dir? (Trafodan yalnız dc. değil sanırım ac. akımı da paralel olarak trafonun bu sekonder çıkışından da alıyorsunuz.) Bu ac. tam olarak kaç volt ac.'dir? Filtreleme elektrolitik kondansatörünün volt ve farad değeri kaçtır? Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Trafonun sekonder cikisi 24 volt ac

Giriş çıkış arası fark çok yüksek. Fark arttıkça ısınma artar. Çok iyi soğutulmalı ya da giriş voltajı düşürülmeli. Mesela 1 amper için konuşursak giriş 30v çıkış 5 volt ise 25w lm317 de harcanacak. Bir nevi havya gibi ısınacak

Evet.24 volt ac. ile dc. ye çevirip de bu dc.voltaj girişi de sınırlar içinde yani çok da normaldir.Çünkü 1.2 volttan 37 volt dc.'ye kadar dc. voltaj girişi ve ayar imkanı da var lm317'nin datasheetine göre. Elektrolitik (Filtre) kondansatörünün 25 volt dc.nin 1.41 kat üstü seçilmiş olması lazımdır bu durumda. Ama 6 volt dc. den sonraki ayar kademeleri için açığa çıkan bu fazla ısının daha kolay dağılması için üzerinde yer alan mevcut soğutucu bana göre çok küçük de kalıyor haberiniz olsun.Çünkü üzerindeki ancak 2-3 watt.ı bile ancak çok zorlayarak soğutabilir,bu da 6 volt dc.'den sonraki yüksek değerlerdeki aşırı ısınmayı bize tek neden olarak da gösteriyor.Kolay gelsin.

National Semiconductor - datasheet pdf

Isinmasi normal o zaman.En iyisi daha buyuk bi sogutucu almak son bi sorum daha var boyle asiri isinma olursa bozulma ihtimali yuksek mi

Çıkışına bir güç transistörü takılabilir ama yinede ısınacaktır. bu durumda en mantıklısı 2 x 12 volt trafo kullanıp 12-14 volt dc ye kadar 12 volt kademesi 12 volt ve üzeri voltaj içinse 24 volt kademesini kullanıp atılan ısıyı münümuma indirmektir. bende şu an bir güç kaynağı yapımı aşamasındayım işlerimin yoğunluğu yüzünden askıya aldım. atılan ısı nedeniyle 2 kademeli trafo kullanacağım.

Bu arada bende bir soru sormak istiyorum. Kullanacağım yapacağım güç kaynağında güç transistorü olarak 2N3055 kullanacağım neden diye sorarsanız elimde 10 kadar mevcut. değerlendirmek istiyorum. soğutucumun üzerine 4 tane tutturabildim. 4 transistörden sağlıklı olarak kaç amper alabilirim. Trafomun üzerindeki etiket gücü 500 watt yazıyor ama nüve hesabıma göre 400 watt alabilecek güçte. sizce 30 voltta ve 12 voltta 4 transistörden kaç amper çekebilirim?

kolay gelsin

Trafo 2x12 sadece 12 volt kısmını kullanırsanız ısınma sorununu azaltırsınız. Soğutucunuz yetersiz olduğundan kutunun içine sığabilen daha büyük soğutucu kullanın. Trafonun tam gücünü kullanmak isterseniz köprü bağlantıyı 2 diyotlu tam dalga doğrultucu olarak kullanın. Çözemezseniz şemada veririm. Yardım isterseniz alıntı ile cevaplayın bazen farkedemiyorum.

Çıkışına bir güç transistörü takılabilir ama yinede ısınacaktır. bu durumda en mantıklısı 2 x 12 volt trafo kullanıp 12-14 volt dc ye kadar 12 volt kademesi 12 volt ve üzeri voltaj içinse 24 volt kademesini kullanıp atılan ısıyı münümuma indirmektir. bende şu an bir güç kaynağı yapımı aşamasındayım işlerimin yoğunluğu yüzünden askıya aldım. atılan ısı nedeniyle 2 kademeli trafo kullanacağım.

Bu arada bende bir soru sormak istiyorum. Kullanacağım yapacağım güç kaynağında güç transistorü olarak 2N3055 kullanacağım neden diye sorarsanız elimde 10 kadar mevcut. değerlendirmek istiyorum. soğutucumun üzerine 4 tane tutturabildim. 4 transistörden sağlıklı olarak kaç amper alabilirim. Trafomun üzerindeki etiket gücü 500 watt yazıyor ama nüve hesabıma göre 400 watt alabilecek güçte. sizce 30 voltta ve 12 voltta 4 transistörden kaç amper çekebilirim?

kolay gelsin

Kullanacağınız 4 transistörden üçünü paralel bağlayın birini de bu üçünü sürmede kullanın. Trafonuz iki kademeli ise 10 amper çekebilirsiniz soğutucunuzu büyük tutun.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri