01.01.2008 Tedaş Şartnamesi

Tesisini monofaze besleyebilmen için kurulu gücünün uygun olması gerekir.Kurulu gücünü Tedaş'tan öğrenmen gerekir.
Kurulu gücünüze göre tesisinize reaktif enerji tarifesi uygulanmaması gerekir.

storn ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,aktif-reaktif mekanik sayaç kullanmaktayım.bu ay ki faturamda kapasitif %90 geldi. araştırdım bir dilekçe veremem söylendi.dilekçemi verirken kombi sayaç takmam gerektiğini öğrendim.benim işyerimde 100 adet 11watt lamba ile 1 adet 2200watt klima var.hepsi bu kadar.yazılanları okuduktan sonra düşündüm,acaba trifazeyi iptal ettirip monofaze ye geçmem daha mı doğru olur.bilgilendirirseniz sevinirim .teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sözleşme gücüm9.06 yani 15 kw. mış

zeum'a çok teşekkürler.yaklaşık 15 dakika içinde cevap vermiş. bu arada kurulu gücüm yaklaşık 4kw.

Tekrar dan bir kurulu güç tesbiti yaptırın. 9 KW altı abonelerden reaktif enerji bedeli alınmaz.Tek aktif sayaçla tesisinizi besleyebilirsiniz.Monofaze beslenmenizede gerek yok.Trifazr olsada 9 kw altında olduğunuzdan reaktif enerjiden muafsınız..saygılar..

storn ' Alıntı:
zeum'a çok teşekkürler.yaklaşık 15 dakika içinde cevap vermiş. bu arada kurulu gücüm yaklaşık 4kw.

zeum ilginize çok çok teşekkür ederim.hayırlı işler iyi günler dilerim.

tekrardan kurulu güç tespiti yaptırmak için kuruma dilekçe yazdım.Elektirikçi bir arkadaş önce bir proje çizdirmem gerektiğini daha sonra müracaat etmem gerektiğini söyledi.Benim kurulu gücümde herhangi bir değişiklik olmadı sistem aynı.Ama sanırım ilk açılışta yüksek tutulmuş. Şimdi ben tadilat projesi yaptırmak zorunda mıyım? teşekkürler

Aslında dilekçenize istinaden güç tesbiti yapıp,sistemdeki bilginiz güncellenebilirdi.
İlk sözleşme gücünüzü bir araştırın.Sözleşme gücünüzün o kadar milimetrik denk gelmesi şaşırtıcı.Doğruysa tadilat projesi isteniyorsa çizdirirsin. Saygılar..

zeum ' Alıntı:
Moner69 arkadaşımıza teşekkür ederim.Bu önemli noktayı hatırlattığı için..Bir küçük ilavede ben yapayım.

50 KVA altı abonelerde ; Aktif-Reaktif mekanik sayacını kombi sayaca çevirmeyen aboneler için Kapasitif sayacı olmadığından, Tedaş satış sisteminde Reaktif sayacının kaydettiği değere bakılmaksızın Aktifin %90'ı kadar Kapasitif Reaktif tüketim faturalandırılacak.

Moner69 arkadaşımızla mesaj tarihindeki uygulamayı yorumlamıştık.Bu uygulama ertelendi.....

Arkadaşlar

2008 Yılında yürürlüğe girecek yeni reaktif oranları ile ilgili son değişiklik;

Gücü 50 KVA'nın altında olan abonelere Yeni yıldada İnd: %33 oranı aynen devam edecek.

Bu gruptaki abonelere getirilmiş olan kapasitif Reaktif sayaç takma mecburiyeti,kapasitif reaktif sayaç

takmayanlara Aktif enerjinin % 90'ı kadar reaktif enetji tahakkuk ettirileceği hükmü 31/12/2007 Yılı

sonuna kadar ertelenmiştir.

Bilgilerinize sunulur...

Fahri Abi ben yukarıdakı cevabınızla konuyu"50 kva altı abonelerin kapasitif sayaç takma zorunluluğu 01.01.2008 tarihinde uygulamaya başlanacak" olarak anladım ..Yoksa başka bir erteleme mı sözkonusu ,bunu netleştırelim.

Kurulu gücü 15-50 KVA arasında olan abonelere 01/09/2007 tarihi itibarı ile kapasitif sayaç takma zorumluluğu getirilmişti.Kapasitif sayacı olmayanlara Aktifin %90'ı kadar Kapasitif reaktif enerji fatura ediliyordu.Üç aydır..
BU uygulama 31/12/2007 tarihine kadar ertelendi..

Forum istatistikleri

Konular
128,232
Kullanıcılar
450,032
Son üye
Demir12312

Yeni konular

Geri