0-30V 10A çıkışlı dc güç kaynağı için ne kadar güçte bir trafo kullanmam gerekir ?

Evet çok doğru bir noktaya deyindiniz Türkiye'de insanların dilinde watt olarak bahsedildiği için tarif ederken de watt olarak tarif ediyoruz satın alırken de watt olarak satın alıyoruz aslında çoğu insan va birimini bilmiyor aslında va olarak almamız gerekiyor ve bunu çoğu satıcı da bilmiyor rasgele satıyor 40 va =40watt zannediliyor

Evet çok doğru bir noktaya deyindiniz Türkiye'de insanların dilinde watt olarak bahsedildiği için tarif ederken de watt olarak tarif ediyoruz satın alırken de watt olarak satın alıyoruz aslında çoğu insan va birimini bilmiyor aslında va olarak almamız gerekiyor ve bunu çoğu satıcı da bilmiyor rasgele satıyor 40 va =40watt zannediliyor
Haklısınız , bilgilerinize ilaveten lineer güç kaynakları trafoyla besleniyor; elektronik regüle devresinde kullanılan transistörlerin bilgi sayfalarında (datasheet) transistörün gücü doğal olarak Watt olarak ifade ediliyor.Buradan hareketle elektronikçiler trafoyuda galat olarak watt ile ifade ediyorlar.

evap veren yardımcı olan arkadasların olması ne guzel, amanalıyamadıgımtakıldıgım bır terım var. (kişisel takıntı) trafolarda güç belirtimi vA olarak verılırken, nedenısrarla konusunda uzman arkadaşlar ılla watt demekde ısrar edıyor. Mesleğe, öğrenıme yenı baslıyan arkadaslara örnek olmamaız gerekir diye düşünüyorum..
Bu VA kavramını benim de öğrenmem lazım. Trafo ararken zorluk yaşıyorum. Hesaplamasını görsem keşke...

Bu VA kavramını benim de öğrenmem lazım. Trafo ararken zorluk yaşıyorum. Hesaplamasını görsem keşke...

Hesapta birşey yok bildiğin cos fi olayı.

Elektronikte genelde 0,6-0,7 gibi değer alınarak hesaplanır.

Yani 100 VA 100*0,7=70 watt gibi

Hesapta birşey yok bildiğin cos fi olayı.

Elektronikte genelde 0,6-0,7 gibi değer alınarak hesaplanır.

Yani 100 VA 100*0,7=70 watt gibi
Bazen çekilecek amperden yürüyerek trafo seçmem gerekebiliyor. Yani espirili bir dille;
amperden yürüyüp watta ve VA'ya,
Ya da tam tersi, X VA trafo bulunursa bundan Ampere ve Watta erişmek için bir hesaplama excelli yapayım en iyisi...

Merhaba.
Olay kısaca şöyle;
Trafo çıkışı 24 volt olsun. Bu trafonun sekonder sargisinin da iletken kesiti maksimum 2 amper taşıyabiliyor olsun.
Bu trafo S=U*I=24*2=48 VA güce sahiptir.

Bu trafoya alıcı olarak ne bağlanacağını üretici önceden bilemeyeceğinden tel kesitine göre geçecek akımdan yola çıkarak VA cinsinden değer belirtir.

Bu trafoya güç kat sayisi cos fi 1 olan alici bağlarsanız P=S*cos fi ile 48*1 den 48 watt güç cekersiniz.

Bu trafoya 24 voltluk ama cos fi değeri 0,8 olan 40 watt alici bağladığınızı düşünelim.
P=U*I*cos fi den akım I çekilirse
I=P/(U*cos fi) =40/(24*0,8)=2,08 amper bulunur.

Buda çok az farkla da olsa sekonder tel kesitinin akım değeri olan 2 amperi aştığından gücü 48 VA olan bu trafo ile 40 watt 0,8 cos fi alıcıyı çalıştıramazsınız demektir.

Ama aynı trafoya 24 volt yine 40 watt fakat bu sefer 0,9 cos fi li alıcı bağlarsanız yukarıdaki formüle göre 1,85 amper akım çekecektir. İkiside 40 watt güçteki 2 alıcıdan ilki trafomuza bağlanamazken ikincisini bu trafoya rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

Hesaplar 1 faz trafo içindir.

Kısacası VA değerini gerilime bölün ve çıkan akım değerinden fazla akım çeken bir alıcıyı trafoya bağlamayın. Akımı bilmiyorsanız güç ve cos fi den yararlanarak yukarıdaki hesapları yaparsınız.

Anlamak için cidden kendimi çok kasıyorum. Ama zorlanıyorum...
Soruyu soran arkadaş, 30V 10A güç ayarlı kaynağı yapmak istiyor.
30.10'dan 300Watt değerini kabaca bulabiliyoruz. Güç kaynağı seçiminde güç gereksiniminin her zaman daha yüksek seçilmesi gerektiğinden dolayı 400 ila 500Watt önerildi. Böylece trafonun yüksek akım çekimlerinde ömrünü uzattık. Buraya kadar tamam.

Fakat, cos-fi değerini anlamadım. neye göre belirliyoruz. Arkadaş ayarlı güç kaynağı yapıcak ve yük karakteristiği devamlı değişecek. Elektronik bir yük olan ayarlı regüle devresi + değişken türden yükler mevcut...

Hesaplayıp en son trafonun VA'sına ulaşabilir misiniz? Yoksa ben cidden vazgeçip gara düzen watt hesabıyla trafo aramaya devam edeceğim :D
İlave yapıyorum. Şu trafonun akımı 6,66 Amper mi? :
https://tr.rsdelivers.com/product/block/rkd-400-2x30/toroid-trafo-2-çkl-2-x-30v-ac-400va/7529407
ik tane 30V çıkışı var(orta uçlu). Ben de 400 VA'yı 60Volta böldüm.
---
Ben kabaca şöyle yapıyorum.
Benim 5V - 1,5A kaynağa ihtiyacım var. Telefon adaptörü yapıcam atıyorum...
Çıkışı 5V ya da 6V, akımı 2A veya 2,5A civarında bir trafo bulmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
AC güç kaynaklarinda 30 volt 10 amper 300 watt değil 300 voltamper eder. :)

Siz elektronik devre için kullanılacak ve reaktif güç çekmeyen yani cos fi olmayan alici için cosfi hesaba katmayın. Watt= VA alın.

(Elektronik led sürücüler reaktif güç çekiyor diye biliyorum bu arada )

Fazla değer eklemeye gelince genelde trafoyu tam yükte kullanmama adına da bir miktar fazla güçlü seçiliyor. Bunu hesapla karıştırmayın.

Web de gösterdiğiniz trafo için
2x30 volt 400 VA toplam güç.

400/2=200 VA > 200 VA/30 V= yaklaşık 6,5 A tek çıkıştan alınır.

Yada 2x30 yerine 30+30 ile 60 V kullanırsanız.

400/60= yaklaşık yine 6,5 A akım çekebilirsiniz.

400 VA çıkışların toplam gücü olduğundan 400/30=13 A tek hattan alırım derseniz, alamazsınız. Buna dikkat.

Bu sefer de 2 çıkıştan toplam 13 amper gibi düşünebilirsiniz. Ama trafo içinde ayrı her bir çıkış sargısından yine 6,5 amper geçiyor olacak. Orta uçtan dolayı.

Cos fi değeri bilinmiyorsa ya bulacaksınız ya ölçeceksiniz yada şimdiye kadar yaptığınız gibi mecburen biraz kara düzen gideceksiniz.

5V 1,5 A dc için 7,5 VA eder trafoyu 5 V 2 A seçmeniz yeterli. Gerilim tutsun akım biraz yüksek olsun.

AC güç kaynaklarinda 30 volt 10 amper 300 watt değil 300 voltamper eder. :)

Siz elektronik devre için kullanılacak ve reaktif güç çekmeyen yani cos fi olmayan alici için cosfi hesaba katmayın. Watt= VA alın.

(Elektronik led sürücüler reaktif güç çekiyor diye biliyorum bu arada )

Fazla değer eklemeye gelince genelde trafoyu tam yükte kullanmama adına da bir miktar fazla güçlü seçiliyor. Bunu hesapla karıştırmayın.

Web de gösterdiğiniz trafo için
2x30 volt 400 VA toplam güç.

400/2=200 VA > 200 VA/30 V= yaklaşık 6,5 A tek çıkıştan alınır.

Yada 2x30 yerine 30+30 ile 60 V kullanırsanız.

400/60= yaklaşık yine 6,5 A akım çekebilirsiniz.

400 VA çıkışların toplam gücü olduğundan 400/30=13 A tek hattan alırım derseniz, alamazsınız. Buna dikkat.

Bu sefer de 2 çıkıştan toplam 13 amper gibi düşünebilirsiniz. Ama trafo içinde ayrı her bir çıkış sargısından yine 6,5 amper geçiyor olacak. Orta uçtan dolayı.

Cos fi değeri bilinmiyorsa ya bulacaksınız ya ölçeceksiniz yada şimdiye kadar yaptığınız gibi mecburen biraz kara düzen gideceksiniz.

5V 1,5 A dc için 7,5 VA eder trafoyu 5 V 2 A seçmeniz yeterli. Gerilim tutsun akım biraz yüksek olsun.
Teşekkür ederim şimdi oldu. Yine bi sıkıntı olursa buradan yazarım sağolun.
Ha bu arada arkadaşın 400 veya 500VA trafoya ihtiyacı var. 300VA sınırda kaldığından ötürü.

• Beğen
Tepkiler: huh

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri