0-30V 10A çıkışlı dc güç kaynağı için ne kadar güçte bir trafo kullanmam gerekir ?

Abiler merhaba. Bitirme projesi olarak kısa devre korumalı 0-30V 10A çıkışlı dc güç kaynağı projem var. Bunun için ne kadar güçte bir transformatör kullanmam gerekiyor ?

500w kullansan iyi olur Uzun ömürlü olur trafon
Birazda nasıl bir guckaynagi devresi yapacağına alakalı bir durum devre şeması eklersen fikir verelim

Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim maalesef çizimlerim şuan elimde değil ama tıkandığım yer hangi transistörleri kullanacağım, biraz araştırma yaptım ve 2N3055 tipini paralel bağlarsam istediğim değeri alabileceğim bununla ilgili yardımcı olabilirsiniz çok memnun kalırım birde bitirme projem olacağı için sürekli 10a çekimi olmayacak maalesef hocamın istediği değer o aralıkta bu yüzden uzun ömürlü olur dediğiniz kısmı etkiler mi bu kullanım şekli tekrardan çok teşekkür ederim

30v 10a yani 300w gücünde bir regüle transistör bloğu gerekli size. Aslında 2 adet yeterli ama yeriniz varsa 3x2n3055 kullanırsanız fan gerekmez ve içiniz rahat olur.
Orijinal güç transistörü bulmanızın hayli zor olduğunu hatırlatırken, büyük soğutucu alüminyum radyatör kullanmanızı öneririm. Başarılar.

2n3055 çok kullanılan bir transistör ama montajı zor ve çok bozulan bir transistör burada kullanmanı tavsiye ettiğim transistör 2sc5200 daha sağlam daha güçlü ve daha kolay montajlanir ama burada önemli olan kaç volt trafo kullanacaksın 30 volt çıkış almak için minimum 35 v trafo kullanman gerekir 35v ac DC ye cevirdiginde %41 artar 50v yapar bu 50 v değer üzerinden hesap yapmak gerekir 2sc5200 150w dir 1 transistör bu hesaba göre enfazla 3 amper taşıyabilir bu durumda 3 tane transistör 9 amper yapar teoride 4 tane paralel kullanirsan 12 amper eder ( her transistörün emiter bacağına 0r22 5 w direnç bağla dirençlerin diğer ucunu paralel bağlayıp çıkış yap yoksa transistörler patlar) herzaman ihtiyaç olandan en az %20 üstünü koymak kuralını uygulamış olursun yani çok sağlam olur köprü diyot olarak 35 amper köprü diyot Tan aşağı kullanma diyotlar için hesap yöntemi ihtiyacının en az 2 katı olması gerekir 10 amper cekeceksen 20 amper diyot en az kondansator seçimin amper başına 1000uf ile 3300uf arası olsun 10 amper için 22000uf tavsiyem trafo alırken bakır sargı ise ihtiyacından en az %20 aleminyum ise enaz %40 fazlasını al bunlar benim tavsiyelerim benim tecrübelerim bu şekilde herkesin tarifi farklı olabilir bu arada 10 senenin üzerinde guckaynaklari ile ilgileniyorum hobi olarak

2n3055 çok kullanılan bir transistör ama montajı zor ve çok bozulan bir transistör burada kullanmanı tavsiye ettiğim transistör 2sc5200 daha sağlam daha güçlü ve daha kolay montajlanir ama burada önemli olan kaç volt trafo kullanacaksın 30 volt çıkış almak için minimum 35 v trafo kullanman gerekir 35v ac DC ye cevirdiginde %41 artar 50v yapar bu 50 v değer üzerinden hesap yapmak gerekir 2sc5200 150w dir 1 transistör bu hesaba göre enfazla 3 amper taşıyabilir bu durumda 3 tane transistör 9 amper yapar teoride 4 tane paralel kullanirsan 12 amper eder ( her transistörün emiter bacağına 0r22 5 w direnç bağla dirençlerin diğer ucunu paralel bağlayıp çıkış yap yoksa transistörler patlar) herzaman ihtiyaç olandan en az %20 üstünü koymak kuralını uygulamış olursun yani çok sağlam olur köprü diyot olarak 35 amper köprü diyot Tan aşağı kullanma diyotlar için hesap yöntemi ihtiyacının en az 2 katı olması gerekir 10 amper cekeceksen 20 amper diyot en az kondansator seçimin amper başına 1000uf ile 3300uf arası olsun 10 amper için 22000uf tavsiyem trafo alırken bakır sargı ise ihtiyacından en az %20 aleminyum ise enaz %40 fazlasını al bunlar benim tavsiyelerim benim tecrübelerim bu şekilde herkesin tarifi farklı olabilir bu arada 10 senenin üzerinde guckaynaklari ile ilgileniyorum hobi olarak
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim çok açıklayıcı ve çok bilgi verici şekilde yazmışsınız sizin gibi tecrübeli insanların zaman ayırıp mesaj yazmasıda ayrı bir mutluluk verici olay gerçekten çok teşekkür ederim dediğiniz şekilde tasarlamaya çalışacağım

30 v 10 amper bir güç kaynağıni iyice sogutman gerek ortalama bir A5 kağıt boyunda bir yapraklı soğutucu ve fan kullanman gerek eğer soğutmayı küçültmek istiyorsan röleli baypas devresi diye arattır 320v sitesinde bir devre var onun mantigini kullanırsan daha küçük bir soğutucu kullanabilirsin yaprak sayısı nekadar çok olursa okadar iyi yaprak kalınlığı okadar onemli degil
Bypas devresi akım köprüsü yaptığın transistorun collector bacağına gelen voltajı çıkış yapmak istediğin voltaja yakın tutmaya yarıyor mesela 12 volt çıkış yapacaksın collector e 18v gelir
Trafo olarak hurdacılar dan UPS trafosu bulursanız ucuz a almış olursunuz
1000va UPS 1000w demek degildir bunu araştırın onun bir hesabı var

Son düzenleme:
30v 10a yani 300w gücünde bir regüle transistör bloğu gerekli size. Aslında 2 adet yeterli ama yeriniz varsa 3x2n3055 kullanırsanız fan gerekmez ve içiniz rahat olur.
Orijinal güç transistörü bulmanızın hayli zor olduğunu hatırlatırken, büyük soğutucu alüminyum radyatör kullanmanızı öneririm. Başarılar.
Fan olmadan 30v 10 amper bir güç kaynağıni soğutmak imkansız gibi bunun için çok kalın ve büyük aleminyum soğutucu kullanması gerekiristersen şu şekilde bir test yap 30v trafoyu dogrult ayarlı güç kaynağı devresi kur ve 3 volt da 10 amper çek nekadar ısındığını gör çıkış voltajı düşük oldukça ısı aratacak enaz 30 dk akım çek ısı ölçümü yap 80 dereceyi geçmiyorsa iyi sogutucu

evap veren yardımcı olan arkadasların olması ne guzel, amanalıyamadıgımtakıldıgım bır terım var. (kişisel takıntı) trafolarda güç belirtimi vA olarak verılırken, nedenısrarla konusunda uzman arkadaşlar ılla watt demekde ısrar edıyor. Mesleğe, öğrenıme yenı baslıyan arkadaslara örnek olmamaız gerekir diye düşünüyorum..

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri