0 - 12 vdc voltaj ayarlı 40A LCD gösteren regüle devresi

30 volt dc den ne elde etmek istiyorsunuz serkan bey?
akım ne kadar?
izole mi olucak?

Elimde 2 x 13 volt yani toplamda 26 volt 600 watt trafo var. bunu dogrultup bir mosfeti pwm sinyali ile anahtarlayip cikis voltajini 0 30 volt arasinda ayarlayabilmek istiyorum. 600 watt olunca tamam simdilik o kadar akima ihtiyacim yok ama en azindan 10 amperi gecirebilmek istiyorum.

tl494 ile zor olur dediğiniz olay tahminimce serkan bey.
buck-boost entegre lazım

Voltaj yukseltmeyle isim olmayacak. 26 volt AC yi dogrultunca kac volta cikiyorsa o voltajin pwm sinyalinin duty cycle ve frekansi ile oynayarak cikista bobin olmayacak direkt duty ve frekans ile cikis elde etmeyi planliyorum. tl494 ilede bu pwm i uretmek istiyorum.

nasıl yani?
bunu nasıl yapacaksınız peki ?

TL494 un frekans aralığı geniş olmasına
rağmen dalga genişlik oranı %0 - %48
arasındadır. Çıkışı push-pull. Dead-time
dışarıdan takılan malzeme ile ayarlanabilmektedir.
Eğer daha geniş aralıkta duty e ihtiyaç
varsa başka şeyler önerebilirim.

26VAC yaklaşık 36.77VDC yapar. Köprü
diyotta ~1.4V., orta uçlu trafo kullanırsanız
~0.7V. kayıp olur. Tabii regülasyon kısmındaki
durumu ayrıca konuşmak lazım.

Mesela,

Elimde bir adet şarjlı matkap var. Bunlar bildiğiniz üzere tetiği devir kontrollüdür. Devir kontrolünü pwm sinyali ile ana voltajı anahtarlayarak ve duty time değerini değiştirerek sağlamaktadır.

Tetiği ve arkasındaki devreyi inceledim. Devrede neredeyse hiç komplike değil. İçinde 8 bacaklı NE555 ektegresiyle oluşturulmuş bir pwm üretici ve çıkışta akımı güçlendiren bir adet mosfet vardı. Başka hiçbirşey yoktu.

Benimde amacım bu.

Aşağıda buna örnek bir devre mevcut. Kaynak site http://www.top.com.hr/pwm-controller-regulator-diy-555.html

@mehmet.bey TL494 ile yapılmış ayarlı güç kaynakları olduğu ve içerisinde iki adet karşılaştırıcısı olması nedeniyle bu entegreye yöneldim. Diğer tavsiyeleride alabilirim tabiki.

schematic-pwm-controller-eagle.png

Eğer geri besleme yapmadan direkt
pwm kullanacaksanız 555 güzel bir
yöntem.

Ama akım ve gerilime göre geri besleme
yapıp duty değeriyle oynayacaksanız
TL494 uygun seçenek. SG3525A da
olabilir.
Eğer geniş aralıkta duty isteniyorsa
UC3843 daha uygun bir seçenek olur.
Tek geri besleme bulunmakta.
Bunun yanında diğer smps entegreleri de
incelenebilir. TNY268

Hem akım hemde gerilimi kontrol altında tutmak istiyorum. SG3525 in tek geri beslemesi var diye biliyorum. benim iki geri beslemem olması lazım akım ve gerilim için.

3843 ü şimdi inceliyordum. Tesadüf oldu. Bakıyorum ama benim için uygunmu emin değilim daha.

dalga genişlik oranı %0 - %48 arasında olması durumunu biraz açarmısınız yani benim anladığım pwm sinyalinin duty time mı çok oynayamıyor?

Bunu bir pot ile kontrol ettiğinizi
düşünün; pot ~%48 den sonra işe
yaramıyor manasında. %2-5 arasında
dead-time bırakılıyor. Push-pull
sistemlerde yarı işi bir taraf diğer yarıyı
da başka bir taraf yapar. Bu geçiş
sırasında çarpışma olmaması için biraz
beklenir. Bu nedenle %50 olmaz.

Tamam sanırım şimdi anladım.

Şöyle bir durum var evet dead time ayarı var. Ve iki adet çıkış var push-pull bağlantı.

Bense şu şekilde bağlantı yapacağım. Aşağıdaki şemada görüldüğü gibi çıkışlardan 8 nolu pinle 11 nolu pini birleştireceğim. Bu %48 olan çıkışı %96 ya çıkaracak. %0 - %96 arası kontrol sağlayamazmıyım?

Adsız.png

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri