0 - 12 vdc voltaj ayarlı 40A LCD gösteren regüle devresi

arada bobin olmadan çıkışa koyacagınız kapasitör direk olarak Vin'e eşit olmaz mı? kafam durdu :) olmaz sanırım.
biraz kafa yormak lazım.

biraz düşünelim. Diyelim çıkışta 5v istiyoruz. Bu durumda transistorler iletimde iken transistor üzerinde Vin-5V voltaj olması lazım. o zamanda transistor üzerinde deli kayıp var.
Bu şekilde bir devre sanırım LM317 entegresini yapmaya benziyor bence.
yanlış mıyım? Transistörü PWM le sürmenin bir mantığı kalmıyor.
Araya bobin koyarsanız transistör çıkışı ile transistör girişi arası voltaj farkı çok az olur, transistör çıkışı direk olarak Vin-Vce olur , çıkış voltajınız bobinden sonra 5 volt olur, bobinden önce Vin - Vce olur. Vce de düşük bir değer olur transistörde. kayıp az olur. Bobin üzerinde voltaj olur ama bobinin direnci az oldugu için bobinde de az kayıp olur.

LM317 nin iç yapısına bakmak lazım datasheetinden nasıl çalışıyor diye.

Son düzenleme:
Benim yapmak istediğim aslında tam teknik olarak anlatamıyorum.

Teknik olarak sinyal şu şekilde olacak. Ben giriş voltajını transistöre girdim. pwm sinyalini genişliğini ayarladım. sonuçta bir average çıkış voltajı aldım. Aşağıdaki pwm ve average örneğindeki gibi.

Burada durum transistörü sürerken lineer bölgede çalışmadığım için atık ısı az olacak. Buşekilde çıkış voltajını regüle etmiş olacağım. Voltajı bobinde indüklemek istemiyorum nihayetinde voltajı yukseltmek değil düşürmek istiyorum.Bu yapacağım sistemde çıkış voltajım hiçbir zaman giriş voltajından yukarı olmayacak olamazda zaten. Belki bir kaç volt aşağıda olabilir. Sorun değil.

TL494 ile yapacağım pwm jeneratöründe ben darbe genişliğini arttırdıkça çıkış voltajım yükselecek. Darbe genişliğini kıstıkça çıkış voltajım düşecek. Uygun güçte bir mosfeti sürersem çıkıştan yüksek akımı anahtarlamış olurum. Ayrıca istediğim gerilimide almış olurum.

Bu sistem ,pwm solar regülatörlerininde çalışma mantığı diye biliyorum onlar biraz daha karmaşıktır.

PWM.gif

Pwm solar regulatörlerin çalışma mantığı evet o şekilde olması lazım benimde anladığım kadarıyla. Burda sorun su, siz yükünüze Vin değerini uygulamış olacaksınız. Ha bu Vin i bir aküye anlık olarak uygularsanız sorun olmaz belki ama bir pice bunu yapamazsınız diye tahmin ediyorum.

yükü transistörün neresine bağlayacaksınız serkan bey? tansistörden önce mi sonra mı?

Sonra uygularsanız bir önce ki yazımda anlattıgım durum olur yani linear regulatorden farklı olmaz.
Önce uygularsanız da yukarıda anlattıgım durum oluşur diye düşünüyorum.

PWM üreticiler ile modifiye sinüs inverterler yapılıyor. Onlar sinüs eğrisini transistör yada mosfeti ara değer yani lineer bölgede çalıştırmıyorlar. Onlarda on of mantığı ile sadece pwm genişliği ile duty time ı ayarlayarak yapılıyor.

Örnekteki anahtarlama mantığı gibi

SinewavePWM.jpg

PWM üreticiler ile modifiye sinüs inverterler yapılıyor. Onlar sinüs eğrisini transistör yada mosfeti ara değer yani lineer bölgede çalıştırmıyorlar. Onlarda on of mantığı ile sadece pwm genişliği ile duty time ı ayarlayarak yapılıyor.

Örnekteki anahtarlama mantığı gibi

SinewavePWM.jpg
O pwm çıkışı LC filtreden geçiriliyor ve sinüs oluyor(tam sinüs). Peak değeri 310Volt.
Modifiye sinüs biraz farklı. Modifiye sinüs sinyaline bakarsanız peak değerinin yüksek oldugunu oldugunu görürsünüz. RMS olarak 220 sadece. Yukarıda anlattıgım seyde o aslında. Onu yapabilirsiniz yükü mosfetten önce baglayıp. Ama yükünüze giden peak değeri direk Vin olur. Osiloskopla bakmanız lazım.
Basitçene araya bobin vesaire koymazsanız yükü bağlayacagınız sekilde bağlayıp hesap yapın.
Vin - Vfet - Vout =0 olmalı. Vfet voltajı sıfır olursa Vin = Vout olur.
Vin=32V Vout=5V Vfet =27 Volt
arada dönüşüm yok , akan akım biryere gitmiyor, çıkış akımı = giriş akımı .
çıkışta 5A istiyorsunuz girişiniz 5A olmalı. Transistörün yapabildiği tek şey araya direnç olabilmek.

Basit herhangi bir programla simülasyon yapın. Ne olacak görelim.

Gördüğüm bir çok pwm motor kontrol devrelerinde çıkışta LC filtre yok. Motor devri çıkış voltajı ile ve pwm üreten bir kontrolcü ile kontrol ediliyor. Örnek aşağıda yine TL494 ile yapılmış pwm voltaj regülatörü var. Çıkışa motor bağlayıp devrini kontrol ediyorlar.

DC bir motorun devrini değiştirmek için voltaj kontrolü sağlanmıyor mu?

Ben bu ve benzeri bir devre ile voltajı kontrol edemezmiyim?

112476_5mg.jpg

serkan bey ediyorsunuz ama dediğim durumlar oluyor. anlatmaya çalıçtım ama anlatamadım.
5Volt rms elde etmeniz için atıyorum giriş 30 voltsa 6'da 1 duty ile 30 volt kare dalga üretiyorsunuz.
Bu olay akü şarjı , motor kontrol gibi uygulamalarda sorun değil ama bununla atıyorum bir pic besleyemezsiniz.

12 v 30 amper şeması az biraz modifiyeyle iş görür. 7812 yerine lm317 takılıp akım kuvvetlendirici transistörler arttırılır. LCD için de hazır lcdli voltmetrelerden alınıp çıkışa bağlanabilir. v1 24v kısmına Trafoyla düşürülüp doğrultulup filtrelenmiş dc bağlanacak.
bunu internette bende buldum ama aradığım bu değil sağol yinede

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri