şohben hattında topraklama sorunu

merhaba ustalarım.sıfırlama şohben bağlantı klemensi üzerinde yapılmış.şohben için çekilen hat 2x2.5 antigron kablo
Ani Su Isıtıcısı klemensi üzerinden yapılan Sıfırlama Kaçak'tan ziyade Kısa-Devre olup Sigortayı açtırması gerekir. KAKŞ'nin de farklı nedenlerden dolayı açma yapma olasılığı vardır. Fakat bahsettiğiniz bağlantı şekli kesinlikle güvenli değil. Topraklama Hattı çekilmesi gerekir.
2,5 mm2 Kablo Kesiti Ani Su Isıtıcısı için zayıftır. Asgari 4mm2, mesafenin uzamasına bağlı 6mm2 kablo kesitleri tercih edilmeli.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ani Su Isıtıcısı klemensi üzerinden yapılan Sıfırlama Kaçak'tan ziyade Kısa-Devre olup Sigortayı açtırması gerekir. KAKŞ'nin de farklı nedenlerden dolayı açma yapma olasılığı vardır. Fakat bahsettiğiniz bağlantı şekli kesinlikle güvenli değil. Topraklama Hattı çekilmesi gerekir.
2,5 mm2 Kablo Kesiti Ani Su Isıtıcısı için zayıftır. Asgari 4mm2, mesafenin uzamasına bağlı 6mm2 kablo kesitleri tercih edilmeli.

Degerli @yigitsdr şofben üzerinde yapılan notr-govde (şasi) sıfırlamasi neden sigortayı açtırır açıklayabilir misin?

.. gövdeye faz kaçağı olursa faz nötr kısa devresi oluşur(prizdeki sıfırlamadan dolayı) ve sigorta atar.

benim öğrenmek istediğim şu.diyelimki nötr klemensi yandı veya başka bir sebepten dolayı nötr koptu o zaman kaçak akım rölesi açma yaparmı

nötr kopmalarında kaçak akım atmaz onun için varistör takabilirsin tesisat trifaze ise

.. gövdeye faz kaçağı olursa faz nötr kısa devresi oluşur(prizdeki sıfırlamadan dolayı) ve sigorta atar.

Ben de metni okudugumda henüz ariza oluşmadan yani faz-notr kisa devresi meydana gelmeden sırf sıfırlama yapıldığı için sigorta atar şeklinde anladım. Tamam anlaşıldı fakat notr gövdeye irtibatlandirildigi icin beton, su veya dolaylı temastan artık akim oluşma ihtimali hic düşünülmüyor mu?

benim öğrenmek istediğim şu.diyelimki nötr klemensi yandı veya başka bir sebepten dolayı nötr koptu o zaman kaçak akım rölesi açma yaparmı
.. açma yapmaz ama toprağa kaçak akım sızarsa açma yapar. Bunun için topraklama olması gerek.

en iyisi siz topraklama yapın. en güvenli yöntemdir. sıfırlama riskine girmeyin hele bide sohben varsa

Hocam, nasıl ki Sigortayı açıp kaparken veya Anahtarı açıp kaparken KAKŞ açmıyorsa Notr'ün kopması da aynı biçimde KAKŞ'ni açtırmaz. Yani Anahtara Faz yerine Notr girsen ve Anahtarı açıp kapasan KAKŞ açmaz. Anahtarın açılıp kapanması da bir tür "bilinçli kopma" olayıdır. Fakat Trifaze tesisatta forumdaşların da daha önce tartıştığı üzere; Notr'ün kesildiği noktaya göre daha tehlikeli durumlar oluşabilir.
Şunu da tekrar etmekte yarar var; Devrede, KAKŞ'nin eşik değerini aşan miktarda bir Akım kaybı yaşanırsa KAKŞ açar. Forum'da KAKŞ ile ilgili epey konu mevcut

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,020
Son üye
onur3647382

Yeni konular

Geri