şarj kontrol cihazı ve güç çelişkisi

formardin

Üye
Merhaba arkadaşlar bişi sorucam . İki tane aynı özelliklere sahip giriş ( giriş12v-50v 30A, çıkış 12v 30A ) şarj konttol cihazın bitanesine etiket degeri 100w 15v olan güneş paneli bağlı diğerine de etiket değeri 200w 30v olan aynı marka güneş paneli bağladgmzda bu iki cihazı aynı ortamda aynı özelliklere sahip 12v 100A iki aküye ayrı ayrı bağladgmzda bu iki ayrı akü aynı anda mı dolar yoksa 200w lık panele bağlı olan daha mı erken dolar.

Ben 200w lık daha önce doldurur diyorum ancak başka bir abi yok ikisi aynı anda dolar diyor.

Benim hesabım söyle birinci şarj cihazına 100w lık güç ;
20v ve (100w/15v=)6.6A akımla giriş yapıp çıkışa
12V ve 100/12=8.3A lık bir akım verir.
İkinci şarj cihazına da 200w lık güç 30v ve 200/30=6.6A ile giriş yapıp çıkışa
12v ve akımı da 200/12=16.6A akımla oncekinin iki katı kadar akım aktığı için 12v 100A lik bir akü ilkinde 100A/8.3A=12.04 saatte
İkinci akü 100/16.6A=6.02 saatte dolar.

Diğer abimizde yok diyor her iki cihaz toplamda 6.6A aldığı için bunu yine 12V altında en fazla 6.6A akım verir dolayısıyla iki akü de aynı anda dolar diyor. Bu cihaz ların verimi piyasadaki en kötüsü bile %80in üstünde olduğunu düşündüğümüzde ikinci durumda enerjinin kayıp oranını %50 oluyor. Ben hesaplar düzgün çıksın diye verimi % 100 alarak hesapldm. Verim ne olursa olsun aynı cihaz bağlanldığı için yine benim dedigim sonuç çıkması gerekmiyor mu yani farklı sürelerde dolar.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu tamamen şarj cihazının çalışma rejimine bağlı

eğer bu şarj cihazları gerilimi sabit tutup (12v akü için 14,4v gereklidir) akünün istediği kadar (30a geçmeyecek şekilde) akım çekmesine izin veriyor ise dediğin sonuç doğru çıkar ve 200w uygulanan şarj cihazı daha erken dolum yapar.

Çalışma rejimi bu şekilde değil de akım sınırlama mantığına dayalı çalışıyor ise yani aküye doluma kadar sabit akım uygulayarak akü gerilimi 14,4v ulaştığında şarjı kesiyor ise o zaman ikiside aynı sürede şarj yapar (tabi akülerin tamamen teorik olarak eşdeğer olduğunu ve panellerden de bahsedilen gücün alındığını varsayarsak) bu durumda arkadaşın haklı çıkacaktır ve böyle olma olasılığı daha yüksek

Formüllere fazla eğilemedim ama öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım.
100 w.lık panel ile 12 v. akü şarj edilir, 200 w.lık panel ile 24 v. akü şarj edilir. Güneş panelleri 12 v. olan boşta 17-18 v. gibi gösterir.
24 v. olan ise 34-35 v. civarı gösterir. Aküye bağlayınca akünün kendi şarj voltajına düşer.

Şayet 200 w.lık paneli 2 adet 100 w.lık paneli paralel bağladığımızı düşünürsek ve her iki panel grubunu da 12 v. dersek haliyle 200 w.lık panel yarı zamanda şarj eder.

Bu tip akü şarjında akım sınırlaması olmuyor. Şarj cihazının çekebileceği kadar akım aküye verilebiliyor.

Son düzenleme:
İsmail hocam iyide bahsettiginiz ikinci durumda 14.4 luk voltaja yine ilk 200wlik panele bağlı olan akü ulaşmayacak mi yani daha kısa sürede dolmayacak mı

Formüllere fazla eğilemedim ama öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım.
100 w.lık panel ile 12 v. akü şarj edilir, 200 w.lık panel ile 24 v. akü şarj edilir. Güneş panelleri 12 v. olan boşta 17-18 v. gibi gösterir.
24 v. olan ise 34-35 v. civarı gösterir. Aküye bağlayınca akünün kendi şarj voltajına düşer.

Hocam direk aküye baglamiyoruzki arada bu voltajı kontrol eden şarj cihazı var.

Şarj cihazı, akü dolduğunda devre dışı bırakması içindir. Akü gerilimi istenen seviyeye geldiğinde paneli devre dışı bırakır. Gelen voltajı kontrolü için değil.

Akım sınırlandırıldığı için girişte mevcut gücün farklı olmasının bir etkisi yok, yani daha düşük olmadığı sürece sonuç eşit çıkar

bana 2 ekmek lazım bunu alacak kadar bakkalın dolabında ekmek varsa sorun yok, orda 50 tane kalmış 10 tane kalmış hiç kalmamış bu durumu değiştirmiyor.

Şarj cihazı, akü dolduğunda devre dışı bırakması içindir. Akü gerilimi istenen seviyeye geldiğinde paneli devre dışı bırakır. Gelen voltajı kontrolü için değil.

eminmisiniz zira bu hem panel hem de aküler için pek te iyi bir çalışma şekli değildir. böyle olduğunu hiç sanmıyorum bu tehlikeli sonuçlar da doğurabilir (Akü patlaması gibi)

Yanlışınz var diye düşünüyorum gelen voltajı olduğu gibi aküye vermiyor. Zaten bu sistemler baglarken ilk basta mutlaka şarj cihazına akü bağlansin diye uyarı var. Cihaz çıkışını ona göre ayarlayıp gelen voltaji ona göre değerlendirir.

Akım sınırlandırıldığı için girişte mevcut gücün farklı olmasının bir etkisi yok, yani daha düşük olmadığı sürece sonuç eşit çıkar

bana 2 ekmek lazım bunu alacak kadar bakkalın dolabında ekmek varsa sorun yok, orda 50 tane kalmış 10 tane kalmış hiç kalmamış bu durumu değiştirmiyor.

Hocam akım sınırlaması derken cihazın akımı sınırlaması mı yoksa akünün belli bir akım girişine izin vermesi mi .biraz daha açıklayabilir misiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri